To warto spakować na urlop. Jakie akcesoria przydadzą się do kamer i małych aparatów?

PP
23.10.2018 17:00
Kamera GoPro Hero 3

Kamera GoPro Hero 3 (fot. Łukasz Cichy)

Zbliża się okres wakacyjny. Sporo osób planuje w tym czasie wyjechać na urlop, a więc w ruch pójdą zapewne małe aparaty, kamerki sportowe czy kamery 360. Przygotowaliśmy listę akcesoriów, które poprawią filmy nagrywane w podróży.

1) Wysięgnik do kamerki

O ile wakacyjnym hitem wśród fotografujących i filmujących smartfonami są kijki do selfie, o tyle posiadacze kamerek powinny wyposażyć się w nieco inny, choć podobny sprzęt. Mowa o wysięgnikach, które podobnie jak kijki składają się z teleskopowego ramienia, choć zazwyczaj nieco bardziej solidnego.

Zamiast uchwytu na telefon mają gwint statywowy (1/4 cala) lub zaczep do GoPro. Zazwyczaj mierzą kilkanaście centymetrów długości, a po rozłożeniu ok. metra lub więcej.

Wysięgniki są bardzo przydatnym gadżetem w punktach popularnych wśród turystów. Pozwalają nagrywać wysoko nad głowami ludzi uzyskują znacznie lepsze ujęcia lub wyciągnąć kamerę na tyle daleko przed siebie, aby w kadrze nie było barierek zabezpieczających.

2) Obudowa wodoszczelna

Wakacyjny wyjazd najprawdopodobniej nie obejdzie się bez kąpieli w morzu czy oceanie. Niektórzy posiadacze kamer sportowych będą chcieli je zapewne wykorzystać do uwiecznienia bogatego życia podwodnego. Inni będą woleli zostać na pisaku, który również nie sprzyja urządzeniem elektronicznym.

W takiej sytuacji przyda się obudowana na kamerkę, która zapewni odporność na wodę, błoto, pył czy piasek. Do każdego modelu można znaleźć dedykowane obudowy, a największą popularnością są chyba te przeznaczone do GoPro.

3) Przyssawka

Jeśli podczas wakacji zamierzacie korzystać z samochodu mamy kolejny, niezwykle przydatny gadżet. To przyssawka, na której można umieścić kamerę sportową czy sferyczną. Do wyboru są modele ze standardowym gwintem 1/4 cala lub mocowaniem do GoPro. Są także modele łączące obie opcje.

Tego typu sprzęt przyda się do zamocowania kamery na przedniej szybie samochodu. Dzięki temu można nagrać niesamowite górskie trasy podczas jazdy. Chcąc wyeliminować odbicia lub zamontować kamerę nagrywającą w 360 stopniach można także zamocować przyssawkę do maski lub dachu samochodu. Większość modeli na to pozwala.

4) Mini statyw

Urlopowiczom, którzy będą chcieli nagrać kilka bardziej statycznych ujęć, bardziej niż wysięgniki i przyssawki przyda się statyw. Najlepiej oczywiście w wersji mini, aby odciążyć plecak i zostawić w nim trochę miejsca. Takie akcesoria kosztują niewiele, a wybór jest bardzo duży.

Mini statyw mieści się do nawet bardzo małego plecaka lub damskiej torebki. Ma on jednak ograniczone możliwości. Są także statywy z giętkimi nogami, które można zaczepić na gałęzi drzewa lub latarni - te zapewniają już na znacznie większą elastyczność.

5) Gimbal

Na koniec najbardziej zaawansowany i jednocześnie najdroższy "gadżet" - gimbal. To urządzanie maksymalnie stabilizujące obraz podczas nagrywania. Zapewnia wygodny chwyt i równoważy nawet większe drgania czy odchyły kamery. Niektóre modele pozwalają także na jednostajny, bardzo płynny ruch sprzętu rejestrującego obraz, co świetnie wygląda na filmie.

Gimbale można spotkać w wielu różnych wersjach. Największe i najdroższe są przeznaczone do nieco większych kamer czy lustrzanek. Na szczęście małe kompakty czy kamery sportowe można zamocować na znacznie tańszych gimbalach pozwalających również na pracę ze smartfonami. Takie urządzenia są także bardzo małe i lekkie, dzięki czemu idealnie nadadzą się na wakacyjny wyjazd.

Więcej o: