Soundbar to dobra alternatywa dla kina domowego. Oto jak wybrać odpowiedni model

PP
23.10.2018 20:00
Soundbar - alternatywa dla kina domowego

Soundbar - alternatywa dla kina domowego (Fot. Shutterstock)

Użytkownicy, którzy kupili nowy telewizor często narzekają na niską jakość dźwięku. Można oczywiście zdecydować się zestaw kina domowego, jednak ten jest drogi i zajmuje sporo miejsca. Wtedy do akcji wkraczają soundbary. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Głośniki montowane w nowoczesnych telewizorach mogą zawieść nawet mniej wybrednych użytkowników. Niestety tego problemu nie sposób uniknąć. Można jednak zdecydować się na zakup zewnętrznego systemu audio, który sprawi, że poczujecie się jak w kinie.

Jedną z opcji jest oczywiście zestaw kina domowego. Niestety, aby zakup takiego sprzętu miał sens potrzeba sporo miejsca w pokoju i... dość grubego portfela. Lepszym wyborem dla przeciętnego Kowalskiego będzie soundbar. To płaski panel montowany najczęściej pod telewizorem, który zastępuje wbudowane głośniki, ale może też stanowić centrum systemu audio.

Na rynku jest szeroki wybór, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Soundbar można dopasować do swoich potrzeb, a ceny wahają się od ok. 200 zł do nawet kilku tysięcy za sprzęt dla najbardziej wymagających użytkowników. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby zakup nie okazał się "klapą".

Jakość dźwięku

Wybierając jakiekolwiek głośnik jakość dźwięku będzie największą niewiadomą. Niestety nie da się jej przewidzieć czytając tylko specyfikację techniczną. Soundbary składają się z od dwóch do kilkunastu małych głośników, jednak większa ich liczba nie gwarantuje lepszych doznań audio.

Można w uproszczeniu zakładać, że takim wyznacznikiem może być cena - im wyższa tym lepsza jakość brzmienia. Taki wskaźnik nie zawsze się jednak sprawdzi. Możemy znaleźć drogi produkt, który nie spełni oczekiwań lub świetnie grający soundbar w zadziwiająco niskiej cenie.

Z ograniczonym zaufaniem trzeba też podchodzić do zapewnień producentów o "nieskazitelnej jakość dźwięku". Najlepiej przy wyborze sprzętu kierować się recenzjami i wiarygodnymi opiniami w internecie. Jeśli jest taka możliwość - nic nie zastąpi samodzielnego "przesłuchania" wybranego modelu.

Z subwooferem czy bez?

Zupełnie osobną kwestią jest obecność dodatkowego subwoofera. Sam soundbar składa się z niewielkich średnio i wysoko-tonowych membran, które dają bardzo niewiele basu.

Do oglądania programów, gdzie przeważają dialogi subwoofer nie jest konieczny. Gdy chcemy obejrzeć film akcji dodatkowy głośnik niskotonowy może być wręcz niezbędny. Obecność subwoofera pozwala też wykorzystać soundbar do słuchania muzyki.

Możliwości komunikacji

Przed wyborem konkretnego modelu należy dokładnie sprawdzić czy dany soundbar może podłączyć do konkretnego telewizora. Na rynku znajdziemy przede wszystkim modele wyposażone w gniazdo optyczne.

Może okazać się, że przez niektóre urządzenia ten standard przesyłu dźwięku jest nieobsługiwany. W takiej sytuacji pozostaje jeszcze kabel HDMI lub mini jack.

Na koniec trzeba sprawdzić w jaki sposób połączyć soundbar z subwooferem. Pasywne subwoofery wymagają użycia kabla. Te z własnym wzmacniaczem można zazwyczaj połączyć przez Bluetooth. W przypadku tych drugich pozostaje jednak kwestia podpięcia ich do prądu.

Wielkość i możliwości montażu

Na koniec warto jeszcze pomyśleć o tak błahej sprawie jak wymiary i montaż. Najczęściej soundbar umieszczany jest pod ekranem i tam też chyba najlepiej wygląda.

Wystarczy zadbać, aby nie wystawał zbyt mocno poza obrys obudowy telewizora, ani nie były za krótki. Jeśli używacie uchwytu do telewizora dobrze jest upewnić się, że da się tam zamocować również soundbar.

Więcej o:
Komentarze (7)
Zaloguj się
 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 1 raz 1

  Do malkontentów proponuję posłuchać soundbarów yamaha, onkyo, denon ... chyba że chodzi o słuchanie disco polo i wyłącznie efekt "buuummm cyk cyk". Yamaha nawet bez suba w małym pomieszczeniu daje fajny dźwięk

 • seboc

  Oceniono 2 razy 0

  Ludzie ogluchli i obnizyly sie wymagania. Stad soundbary, winyle, glosniki BT, sluchawki beats i inny szmelc.

 • doberman44

  0

  Soundbar cenowo nie należy do najtańszych jeśli chcemy by coś w miarę hmm grało biednie W cenie 1000 zł można kupić zestaw 5.1 logitech Z 906 który na prawdę ma potężne brzmienie i aktywny subwoofer jeśli chodzi o filmy na prawdę daje sobie doskonale radę muzyki słucha się na 2.1 lub 2.0 Ewentualnie kupujemy porządny zestaw kolumn podłogowy plus wzmacniacz i mamy super dzwiek

 • Marcinek8899

  0

  Zgadzam się z przedmówca.
  Mam starego technicsa którego chciała odstawić w kąt po namowach sprzedawcy.
  Jak szybko rozpakowalem tak szybko odwiozlem.
  Lepiej gra sam tv niż ten soundbar.
  Lepiej poszukać używanego zestawu i dokupić subwoofer aktywny. Ewentualnie 5.1 i masz dźwięk lepszy jak w prawdziwym kinie

 • druga_tozsamosc

  Oceniono 2 razy 0

  Pisanie o soundbarze jako o dobrej alternatywie dla kina domowego to jak pisanie, że hulajnoga jest dobrą alternatywą dla samolotu :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX