Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Jaki tablet graficzny na początek?
Na początku warto wspomnieć o tym, że tablet graficzny jest urządzeniem peryferyjnym, które podłączamy do komputera podobnie jak myszkę. To czyni z niego zupełnie innego typu sprzęt niż klasyczny tablet multimedialny. Przyda się przede wszystkim osobom, którym przy tworzeniu grafik czy animacji zależy na płynności i wolności ruchu oraz kontroli siły nacisku. Jest więc dobrym urządzeniem do wszelkiego cyfrowego malowania i rysowania, ręcznej obróbki zdjęć oraz ręcznych podpisów. Warto tutaj zaznaczyć, że wszystkie te funkcje będą zależne zarówno od urządzenia jakie wybierzemy, jak i oprogramowania na jakim pracujemy.
Polecane tablety do 550 zł:
Jaki tablet graficzny na początek? Na zdjęciu tablet graficzny Wacom fot. pexels
Najważniejsze parametry tabletu graficznego - na co zwracać uwagę:
- Powierzchnia robocza i proporcje - powinna dokładnie odzwierciedlać parametry monitora, dzięki czemu będziemy mieć największą swobodę i kontrolę obszaru roboczego, a ruchy rysika będą bardziej precyzyjne.
- Rozmiar tabletu - na rynku znajdziemy modele o rozmiarze roboczym odpowiadającym wymiarom karki A4, A5 i A6.
Duże tablety w rozmiarze A4 dają dużą precyzję przy dużych rozdzielczościach oraz gdy pracujemy na dużym monitorze. Średnie modele (A5) będą najbardziej uniwersalne - dają dużą swobodę w kontrolowaniu obszaru roboczego, ale również są na tyle kompaktowe, że można je zabrać ze sobą w drogę. Z kolei najmniejsze tablety w rozmiarze A6 będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wydać fortuny, a jednocześnie skupiają się w swojej pracy nad detalami. Są również lekkie i poręczne, dzięki czemu bez trudu możemy zabrać je w trasę.
- Dokładność rysika i wysokość odczytu - dokładność rysika powinna wynosić między 0,25 mm a 0,5 mm - im niższa wartość, tym większa dokładność. To ważne przede wszystkim przy pracy nad szczegółami. Z kolei wysokość odczytu określa, na ile trzeba zbliżyć rysik, by tablet odczytał sygnał.
- Czułość nacisku i próbkowanie - próbkowanie rysika odkreśla dokładność odwzorowania ruchów i jest ważne przede wszystkim dla osób tworzących własne grafiki czy animacje. Im wyższa wartość, tym lepiej. Z kolei czułość nacisku rysika oznacza dokładność odwzorowania siły nacisku - również w tym wypadku im wyższa wartość parametru, tym lepiej.
Tablet graficzny Wacom i inne marki
Najbardziej uznanym producentem tabletów jest japoński Wacom, który w swojej ofercie ma zarówno niedrogie modele dla początkujących, jak i bardziej zaawansowane do profesjonalnego tworzenia i obróbki grafiki, zdjęć czy animacji. Poszczególne modele tabletów Wacom różnią się od siebie przede wszystkim parametrami i wyposażeniem, jednak dużym ich plusem jest ładowanie indukcyjne (z rysika), dzięki czemu nie wymagają dodatkowego zasilacza. Najciekawszą propozycją dla początkujących będą tablety Wacom z serii Bamboo lub Intuos. Dobrym wyborem będą np. Wacom Intuos Pen Bluetooth S (A6) , które dostępne są w przystępnej cenie. Nowe modele kosztują około 430 zł - w tym przedziale cenowym oferują zarówno dobre oprogramowanie jak i parametry.
Wacom Intuos G6 fot. materiały producenta
Poza tabletami od Wacoma, warte polecenia są również modele od Huion oraz XP-Pen.
Tablet graficzny z wyświetlaczem
Tablety graficzne w wyświetlaczem LCD to propozycja skierowana przede wszystkim do profesjonalnych artystów, ponieważ są to urządzenia znacznie droższe od wcześniej opisywanych. Wbudowany wyświetlacz pozwala rysować w bardziej "naturalny" sposób, podobnie jak na kartce papieru. W ofercie Wacoma będą to tablety z serii Cintiq (od 3900 zł), ale tego typu modele dostępne są również u innych producentów, np. Huion (od 1800 zł).
Wacom Cintiq fot. materiały producenta
Tablety multimedialne a tablety graficzne
Tablety multimedialne nie są w stanie w pełni zastąpić tabletów graficznych i dla profesjonalistów na pewno nie będą ich substytutem. Jednak na rynku są dostępne dwa sprzęty, które mogą być uzupełnieniem dla profesjonalnych artystów lub zamiennikiem dla początkujących. Dobrą opinią jako sprzęt do rysowania i obróbki zdjęć cieszy się iPad Pro z rysikiem Apple Pencil. Jest on popularny również wśród profesjonalistów, którzy czasem potrzebują kompaktowego sprzętu, np. będąc w trasie. Konkurentem dla niego stał się również Surface Pro z najnowszym rysikiem. Ten ostatni ma dodatkową zaletę - może zastąpić laptop. Dzięki temu otrzymujemy wielofunkcyjne urządzenie, co będzie plusem zarówno dla profesjonalistów, którzy często podróżują, jak i amatorów, dla których tablet graficzny miałby był tylko okazjonalnym hobby.
Tablet graficzny a ceny - podsumowanie
Decydując się na zakup tabletu graficznego, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę budżet, jakim dysponujemy oraz to, do czego będziemy używać urządzenia. Droższe urządzenia będą zdecydowanie lepszą inwestycją dla osób, które wiążą z grafiką czy animacją swoją przyszłość. Z kolei dla hobbystów tańsze modele - do 1000 zł - zwykle będą wystarczające.
cezaryk
Oceniono 2 razy 2
Do profesjonalnej pracy – tylko Wacom od A5 w górę. Cena od 1500 PLN w górę.
Do zabawy albo na komunię – bierz co chcesz tylko nie płacz.