TOP 5: Najważniejsze książki o biznesie, które powinien znać każdy

AT
03.06.2020 09:00
fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Istnieją takie książki o biznesie, które powinien przeczytać każdy przedsiębiorca. Specjalnie dla Was wybraliśmy 5 najpopularniejszych tytułów. Sprawdźcie!

1. Mit przedsiębiorczości. Dlaczego większość małych firm upada i jak temu zaradzić - Michael E. Gerber

Mit przedsiębiorczości to mit, w który wierzy większość ludzi zakładających małe przedsiębiorstwa. To tragiczne w skutkach łudzenie się, że jeśli ktoś zna się na pracy technicznej w firmie, może z powodzeniem prowadzić przedsiębiorstwo wykonujące tę pracę.

Michael E. Gerber, który jest autorem popularnej serii książek biznesowych E-Myth, w tej lekturze dzieli się wnioskami płynącymi z wieloletniego doświadczenia we współpracy z ponad dwudziestoma pięcioma tysiącami małych przedsiębiorców. Gerber pokazuje w jaki sposób błędne, lecz jakże powszechne założenia i wiedza techniczna przeszkadzają w prowadzeniu własnej firmy. Autor przeprowadza nas przez wszystkie etapy cyklu życia firmy, od fazy zarodkowej do fazy rozkwitu i dojrzałości: światła w tunelu, które dane jest ujrzeć tylko najlepszym.

Mit przedsiębiorczości / Materiały partnerówMit przedsiębiorczości / Materiały partnerów 

2. 7 nawyków skutecznego działania - Stephen R. Covey

7 nawyków skutecznego działania autorstwa Stephena R. Covey'a to biblia współczesnego człowieka.

Jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Ameryce uczy jak uwierzyć we własne możliwości i zwiększyć efekty swoich działań, kierując się przy tym wewnętrzną uczciwością i poszanowaniem innych ludzi. Jak się okazuje, wypracowanie siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian wewnętrznych, kształtowania trwałych relacji z innymi osobami, a także objęcia inspirującego przywództwa na poziomie osobistym, interpersonalnym i managerskim. Wszystkie swoje tezy autor książki poparł przykładami zaczerpniętymi z własnych doświadczeń.

7 nawyków skutecznego działania / Materiały partnerów7 nawyków skutecznego działania / Materiały partnerów 

3. Po pierwsze: złam wszelkie zasady. Co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej - Marcus Buckingham, Curt Coffman

Książka, która podbiła wszystkie listy bestsellerów w Stanach Zjednoczonych od Financial Times po Amazon.com. Oparta na obszernym materiale empirycznym jaki zebrali autorzy, prowadząc badania w organizacji Gallupa, pokazuje, że istnieje coś, co łączy wszystkich odnoszących sukces menedżerów - jest tym elastyczność w podchodzeniu do sytuacji i ludzi, przekraczanie i łamanie utartych zasad.

Książka Po pierwsze: złam wszelkie zasady. Co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej proponuje model zarządzania, który pozwoli na wprowadzenie decydujących o sukcesie zmian, zwiększenie kreatywności pracowników i zadowolenia klientów oraz osiągnięcie lepszych zysków.

Po pierwsze złam wszelkie zasady / Materiały partnerówPo pierwsze złam wszelkie zasady / Materiały partnerów 

4. Od dobrego do wielkiego. Czynniki trwałego rozwoju i zwycięstwa firm - Jim Collins

Czy istnieje organizacyjny kod DNA czyniący firmę gatunkiem wyższym od konkurentów? I, co ważniejsze, czy da się takim DNA „zarazić” firmę przeciętną i zmienić ją w nadzwyczajną?

Jim Collins wraz ze swoim zespołem badaczy wydestylował taki kod DNA – kod, który jest syntezą wieloletnich badań setek przedsiębiorstw. W książce Od dobrego do wielkiego omawia 11 przypadków firm, które dokonały przeskoku organizacyjnego: pokonały rynkową grawitację i stały się potężne. Są wśród nich między innymi Merck, Intel, Coca-Cola i General Electric. Przeszły one drogę od przeciętności do doskonałości i osiągnęły zadziwiające wyniki. Ich łączna średnia stopa zwrotu w ciągu 15 lat od punktu zwrotnego była 6,9 razy większa niż oferowana przez rynek ogólny. Oprócz tego Collins opisuje szereg organizacji, którym brak zwycięskiego DNA skutecznie odciął drogę do prosperity.

Od dobrego do wielkiego / Materiały partnerówOd dobrego do wielkiego / Materiały partnerów 

5. Wizjonerskie organizacje. Skuteczne praktyki najlepszych z najlepszych - Jerry I. Porras, Jim Collins

Istnieją firmy wizjonerskie i pozostałe. Firmy wizjonerskie to te, które trwają przez całe stulecia i nieprzerwanie rosną w siłę, mimo że ich założyciele odeszli dawno temu. To machiny postępu, które żyją własnym życiem. Pytanie brzmi: jak skonstruować taką machinę?

To pytanie zainspirowało autorów tej książki do zbadania tysiąca ośmiuset lat łącznej historii osiemnastu wizjonerskich firm, wśród których są między innymi: Walt Disney, Hewlett-Packard, 3M, Ford, IBM, Philip Morris, Sony, Wal-Mart, Citicorp, Marriott, Johnson & Johnson, Motorola, Boeing i American Express. Autorzy sięgają wstecz do czasów, kiedy te potężne dziś korporacje były raczkującymi przedsiębiorstwami. Opisują ich drogę do wielkości. Docierają do tego, co odróżnia firmy wizjonerskie od pozostałych. Opisują najważniejsze mechanizmy zarządzania wizjonerskimi organizacjami, za których sprawą przeciętne przedsiębiorstwa stają się nieśmiertelne.

Wizjonerskie organizacje / Materiały partnerówWizjonerskie organizacje / Materiały partnerów 

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • zigzaur

  0

  Krzysztof Habich - Ostatnich gryzą psy.
  To jest biznesmen praktyk, wynalazca operacji na VAT.

 • kingaps

  0

  Pseudobiznsmeni przeczytają te książki aby skakać jak żabka na sam szczyt po głowach innych frajerów i będą myśleli że są skazani na sukces.
  A w życiu wystarczy przeczytać jedną książkę. Ojciec chrzestny. Wystarczy ją przeczytać aby się dowiedzieć , że pieniądze to nie wszystko, nie zdradza się przyjaciół.
  Ale niestety , zapchają sobie głowę jakimiś pierdołami o żabach i będą próbować na siłę zainteresować tym innych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX