Szczoteczka elektryczna dla dzieci - od kiedy stosować i jaką wybrać?

red
11.06.2019 10:00
Mycie zębów

Mycie zębów (Fot. 123RF)

Szczoteczka elektryczna dla dzieci to dobry wybór, jeśli zależy nam na prawidłowej higiene jamy ustnej dziecka. Według stomatologów są one o wiele efektywniejsze od tradycyjnych modeli, jednak zanim zdecudujemy się na zakup szczoteczki elektrycznej, warto wiedzieć od kiedy mogą ją stosować dzieci i na co warto zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego modelu.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci - od kiedy?

Szczoteczka elektryczna dla dzieci może zostać wprowadzona, jeśli dziecko opanowało prawidłową technikę mycia zębów manualną szczoteczkę. Zazwyczaj możliwe jest to już u 3-latków, ale warto, by w myciu zębów towarzyszyli opiekunowie, którzy będą w stanie kontrolować prawidłowość higieny. 

Szczoteczka elektryczna dla dzieci Braun Oral-BSzczoteczka elektryczna dla dzieci Braun Oral-B kolaż redakcja, fot. materiały partnerów

Szczoteczka elektryczna czy specjalna końcówka?

Na rynku mamy wiele dostępnych opcji, a jeśli sami korzystamy ze szczoteczki elektrycznej to najtańszym rozwiązaniem będzie dokupienie specjalnej dziecięcej końcówki. Dzięki temu możemy korzystać z jednego urządzenia, ale każdy ze swojej końcówki. To dobry pomysł podczas szkolenia dziecka w obsłudze elektrycznej szczoteczki, jednak modele dedykowane dzieciom są dla nich wygodniejsze. Mniejsze rozmiary i rączka dopasowana do niewielkiej dłoni oraz kolorowy wygląd sprawiają, że dziecko będzie chętniej sięgać po taką szczoteczkę do zębów. 

Szczoteczka elektryczna do zębów dla dzieci - jaką wybrać?

Na rynku mamy dwóch wiodących producentów szczoteczek dla dzieci. Klasyczne elektryczne szczoteczki znajdziemy przede wszystkim w ofercie Braun Oral-B, zaś wśród sonicznych prym wiedzie Philips Sonicare. Wybierając szczoteczkę dla dziecka trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na kategorię wiekową - zwykle szczoteczki elektryczne przeznaczone są dla dzieci od 3 do 8 lat, od 8 do 12 oraz modele dla starszych dzieci. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim wielkością oraz miękkością włókien na końcówce. Ważna będzie również sama budowa szczoteczki - powinna być wyposażona w antypoślizgowy uchwyt oraz ważyć niewiele, tak by dziecku było wygodnie ją trzymać.

Producenci dbają również o to, by szczoteczki elektryczne dla dzieci były dla nich atrakcyjne wizualnie, dlatego w ofercie znajdziemy najczęściej kolorowe modele ozdobione postaciami z ulubionych kreskówek, bajek czy animacji. Wśród dodatkowych funkcji takich szczoteczek warto zwrócić uwagę na np. timer, który będzie dawała dziecku znać za pomocą melodii, że należy zmienić stronę mycia zębów lub zakończyć mycie. 

Aplikacja, którą możemy zainstalować na urządzeniach mobilnych i sparować z wybranymi szczoteczkami będzie nie tylko monitorować postępy dziecka podczas mycia zębów, ale również zapewni dodatkowe atrakcje podczas szczotkowania. NA przykład w aplikacji Disney Magic Timer współpracującej ze szczoteczkami Oral-B dziecko będzie odblokowywać nowe postacie i zdobywać wirtualne nagrody za odpowiednią pielęgnację zębów. 

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Szczoteczka elektryczna myje zęby dokładniej niż manualna, jednak warto pamiętać, że przy jej używaniu należy stosować się do tych samych reguł dotyczących prawidłowego dbania o jamę ustną. Doskonałym uzupełnieniem szczoteczki może być płyn do płukania jamy ustnej, a w razie potrzeby - nić dentystyczna. Należy również pamiętać o odpowiednim doborze pasty do zębów, która powinna być dopasowana do wieku dziecka. Ciekawym pomysłem są również płyny barwiące zęby, które pokazują dziecku, w których miejscahc nizebyt dokładnie umyło zęby. 

Szczoteczka elektryczna dla dzieci: opinie

Rodzince mają ogólnie pozytywne opinie na temat szczoteczek elektrycznych dla dzieci. Początkowo jej użycie może sprawiać trudności młodszym dzieciom, jednak większość z nich szybko się do przyzwyczaja. Atrakcyjny wygląd szczoteczki i dodatkowe funkcje pomagają dziecku motywować się do regularnego dbania o zęby. A jeśli maluch uczestniczył w wyborze swojej szczoteczki, to jest większa szansa na to, że będzie z niej chętnie korzystał. 

Więcej o:
Komentarze (5)
Zaloguj się
 • kurlejania223

  0

  Na szczoteczki tego typu, teraz jest konkurs w Media Expert. Można wygrać voucher na wakacje o wartości 8000zł, wystarczy tylko odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Wszystko macie na stronie media expert...

 • w.imieniu.oral-b

  0

  Zachęcamy też do odwiedzenia strony Oral-B, gdzie znajduje się poradnik na temat wyboru szczoteczek do zębów dla dzieci.

 • adusia784

  0

  Uważam, że warto kupić taką szczoteczkę dziecku, bo w ten sposób zachęcimy je do mycia zębów. Mój 7-letni syn nie chciał myć zębów ręczna szczoteczką, ale jak kupiliśmy mu elektryczną to się ucieszył. Spodobała się mu najbardziej szczoteczka soniczna oral b. Codziennie myje nią zęby nawet po każdym posiłku.

 • morski-salon

  Oceniono 1 raz -1

  Philips i Braun to nie jedyni producenci szczoteczek elektrycznych na świecie. Za to mogą dyktować ceny. Na szczęście już od dłuższego czasu popularność zyskują szczoteczki sonicznych Xiaomi Oclean, które konkurują nie tylko cena, ale też i jakością. Dodatkowo pozwalają kontrolować wszystko za pomocą aplikacji. W swojej ofercie mają także szczoteczki dla dzieci. Można je łatwo kupić bez pośredników na chinskiekodyrabatowe.pl/tag/szczoteczka także z polskich magazynów z szybką wysyłką

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX