Dyski SSD w niższych cenach - wybraliśmy modele z zimowych wyprzedaży

KS
07.12.2018 11:15
Dysk SSD czy HDD?

Dysk SSD czy HDD? (shutterstock)

Dyski SSD powoli stają się obowiązkowym wyposażeniem w komputerze stacjonarnym czy laptopie. Dzięki temu, że rośnie ich popularność - spadają ceny.

Dysk SSD pozwala na szybszy odczyt danych na nim zapisanych niż klasyczne, od dawna używane dyski HDD. Największą różnicę zauważymy przede wszystkim na szybkości działania samego systemu oraz płynności działania programów graficznych. Dyski HDD wciąż są bardzo przydatne - są tańsze, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na kupienie modelu o większej pojemności. Świetnie sprawdzi się do przechowywania danych, filmów, zdjęć czy gier, które nie zyskują tak wiele na czasie ładowania w przypadku instalacji ich na dysku SDD. 

Do zalet dysków SSD należy także duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nie ma w nich elementów ruchomych, jak w przypadku starszych dysków. Są również ciche i energooszczędne, co jest dodatkowym plusem, kiedy spędzamy dużo czasu przed komputerem. Z kolei użytkownicy laptopów docenią dłuższy czas pracy urządzenia na akumulatorze. Największą zaletą dysków SSD pozostaje jednak ich wydajność, na którą składa się czas dostępu, szybkość odczytu i zapisu danych. 

Ich główną wadą pozostawał przez długi czas stosunek ceny do pojemności, jednak wraz ze wzrostem popularności dysków SSD możemy kupić je w coraz lepszych cenach. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • allegropajew

  Oceniono 4 razy 4

  Jest kilka standardów technologicznych dysków (nawet, jak nie jest to okrągłe, to tym bardziej nic tam nie pędzi, poza falami EM, ale czy ktoś widział fale gigahercowe?). Te rozsądne cenowo to się nadają na archiwa. Głównie dopisywanie, sporadyczne zastępowanie nowszą wersją. Odczyt gwarantowany przez wiele lat.
  Takie dyski mocno staniały. Dwa lata temu płaciłem za 128GB ADATA 250 zł. Teraz taki dysk kosztuje ok. 150 zł. Za 250 kupię już 256 GB, a za 512 wołają ok. 450 zł. Oczywiście są to dyski SATA III, więc do archiwalnych użytków trzeba dokupić kieszeń z adapterem USB.

  Dyski, które służą jako główne dyski robocze profesjonalnych laptopów nie mają rozsądnych cen.

  Gościula

 • tene.brae

  Oceniono 3 razy 3

  Niektóre z tych dysków to stare rupiecie oferowane za gigantyczne pieniądze. Uważajcie co kupujecie.

 • focus42

  Oceniono 2 razy 2

  Chyba ich pogłoski. Ale okazję. Buhahahahahahahahaahahahaha. Raczej wyprzedaż śmietnika za dużą kasę.

 • pollion1

  Oceniono 1 raz 1

  futra kożuchy i inne szmaty w zimowej wyprzedaży ale SSD ? Kiepska reklama autor nie włożył minimum pracy ,wyrobnik dziennikarstwa bajkopisarz

 • wrednyluke

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejna sprawa - Trzeba patrzeć na typ pamięci NAND w dyskach. Najlepsze są SLC, ale praktycznie niespotykane w "zwykłych" dyskach. Jeśli kupować, to MLC (2 bity informacji w jednej komórce), nad TLC (3 bity) można się zastanowić jeśli dysk ma dobrą gwarancję i brak limitu TBW. UNIKAĆ QLC(4 bity) ! Często QLC wytrzymują tylko 500 cykli zapisu, dysk - używany do czegoś więcej niż tylko przechowywanie plików - padnie szybko.
  Nie oszczędzać na RAMie. Im więcej RAM, tym mniej zapisywane jest w pliku wymiany, a to oznacza mniej zapisów na SSD. 8GB to minimum dla sprzętu do pracy biurowo/przeglądarkowej (obecnie Firefox z 6 zakładkami zajmuje mi 2 GB pamięci, Chrome niewiele mniej), jeśli chcemy pograć, czy zająć grafiką - 16 to najmniejsza wartość. Fakt, że RAM-y są obecnie wyjątkowo drogie (tak to jest jak kilka firm produkuje...), więc 64 raczej bym nie brał - na razie :).

 • mdzj

  Oceniono 1 raz 1

  Zabrakło mi wzmianki o trwałości SSD.
  A dokładniej o przełożeniu pomiędzy technologią i gęstością upakowania danych , gwarantowaną liczbą operacji zapisu, czasem retencji danych i ceną.
  Można się nieco zdziwić.

 • beton44

  Oceniono 3 razy 1

  Z zimowych wyprzedaży...
  Ten tego znaczy są napędy /nie dyski do D wcale nie jest skrótem od "dysk"/ SSD na zimę i na lato ???

 • student_zebrak

  0

  zacznijmy od tego, ze jesli jest mozliwosc, to instalujemy M2, nie SATA. 10 GB/s to szybciej niz 6.

 • wrednyluke

  Oceniono 2 razy 0

  Znakomita większość SSD ma limit zapisanych danych. Skończy się - po gwarancji. Oczywiście jest gadanina, że "normalny człowiek nie wykorzysta"... ale wystarczy np. awaria sterowników i zapisywanie przez nie "do oporu", by w kilka dni ów limit wykorzystać. Często jedynym znakiem jest lekkie spowolnienie i ciągle świecąca lampka dysku - można nie zauważyć w niektórych obudowach...
  Jeśli np. streamujemy, to możemy się solidnie naciąć - zapis rzędu 500+ GB/dzień to nie problem. Przy SSD z limitem rzędu 70 TBW (Plextor S3C wymieniony w artykule) to 140 dni...
  Sklepy często nie podają limitu TBW w opisach! O ile nie powinno być problemu w 2-letnim terminie (w tym wypadku reklamujemy z tytułu rękojmi, w opisie w sklepie nie było mowy o limicie, więc reklamacja uznana z miejsca), o tyle jeśli chcemy skorzystać z 3 czy 5 letniej gwarancji, mamy problem. Oczywiście możemy próbować dochodzić naszych racji z uwagi na zatajenie przez sklep tej części specyfikacji, ale wygrana nie jest wcale pewna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX