Rowerek treningowy - jak wybrać odpowiedni model? Rodzaje i parametry

AT
02.02.2022 10:00
Rower treningowy

Rower treningowy (fot. Shutterstock)

Rowerek treningowy to urządzenie do ćwiczeń, które zyskuje coraz większą popularność. Nie tylko pomaga spalić zbędną tkankę tłuszczową, ale także poprawia wydolność oraz ogólną kondycję organizmu. Zobaczcie, na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru stacjonarnego!

Rodzaje rowerów stacjonarnych

  • pionowe
  • poziome
  • spinningowe

Rowery pionowe są najpopularniejsze na rynku. Mają one standardowe siodełko, pod którym bezpośrednio znajduje się mechanizm korbowy. Trenując na takim modelu, przyjmujemy postawę najbardziej zbliżoną do tej, którą utrzymujemy na klasycznym rowerze - pionową i lekko pochyloną do przodu. Ćwicząc na rowerze pionowym poprawiamy wydolność krążenia oraz rzeźbimy mięśnie ud i pośladków. 

Rowery poziome  alternatywą dla modeli pionowych. Wyposażone są w siedzenie z oparciem, a ich pedały znajdują się z przodu urządzenia. Ćwicząc na rowerze poziomym, przyjmujemy pozycję półleżącą, dzięki której odciążamy kręgosłup, dlatego model ten polecany jest szczególnie osobom pracującym na siedząco oraz tym, które zmagają się z nadwagą. Korzystając z roweru poziomego, poza mięśniami nóg trenujemy również mięśnie brzucha.  

Rowery spinningowe przeznaczone są dla zawodowców. Pozwalają one na powadzenie intensywnych treningów osobom, które jazdą na rowerze zajmują się wyczynowo. Sprzęt ten dedykowany jest profesjonalnym kolarzom do sesji treningowych, których ze względu na złe warunki atmosferyczne nie mogą przeprowadzić na zewnątrz. 

Rowery treningowe - typ napędu a cena

Rowery stacjonarne możemy podzielić również ze względu na typ napędu oraz system generowania oporu. Klasyfikując modele w ten sposób, możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje: mechaniczne, magnetyczne oraz elektromagnetyczne.

Rowerek treningowyRowerek treningowy fot. Shutterstock

Do najprostszych w konstrukcji i zarazem najtańszych rowerków treningowych należą modele z oporem mechanicznym. Są one lekkie i proste w obsłudze, a ich ceny zaczynają się już od 250 złotych. Rowery magnetyczne, które są już nieco droższe, wyróżniają się przede wszystkim cichą pracą - generują zdecydowanie mniejszy hałas niż rowery mechaniczne. Najbardziej zaawansowane techniczne (i zarazem najdroższe) są rowery z oporem elektromagnetycznym. Sprzęt tego typu dzięki elektronicznej kontroli obciążenia umożliwia zmianę oporu bez konieczności schodzenia z roweru. 

Rowerek treningowy - efekty

Rowerek treningowy to urządzenie, które pozwala pracować przede wszystkim dolnym partiom ciała. Świetnie wzmacnia mięśnie nóg (pomaga wyrzeźbić brzuch, uda i pośladki), redukuje cellulit i przyczynia się do spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. Trening na rowerze stacjonarnym wpływa także na poprawę wydolności oraz na ogólną kondycję organizmu. Znakomicie sprawdzi się on w sezonie jesienno-zimowym jako alternatywa dla klasycznego roweru.

Rowerek treningowyRowerek treningowy fot. Shutterstock

Rowerki treningowe - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rowerek treningowy to znakomity sprzęt do treningu aerobowego lub cardio. Jest on jednym z najbardziej efektywnych i uniwersalnych urządzeń do ćwiczeń fitness, dlatego zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników aktywności fizycznej. 

Należy jednak pamiętać, że każdy przyrząd do ćwiczeń ma zarówno wady jak i zalety, żeby zatem wybrać sprzęt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb, warto zapoznać się z nimi przed zakupem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę zanim wybierzemy odpowiedni rowerek treningowy?

Przede wszystkim zapoznaj się z maksymalnym obciążeniem wagowym roweru, dzięki czemu sprawdzisz, czy sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu w czasie treningu. Zwróć także uwagę na możliwość regulacji wysokości siodełka, które powinno być dopasowane do twojego wzrostu, oraz na zakres regulacji oporu. Pamiętaj również o funkcjach dodatkowych takich jak np. pomiar tętna, szybkości czy przebytej odległości.

Najważniejsze jest jednak to, żebyśmy na naszym rowerze stacjonarnym czuli się komfortowo, dzięki czemu nasz trening będzie nie tylko efektywny, ale także przyjemny!

Więcej o: