Nawilżacz powietrza - jaki wybrać? Ranking i porady, czym się kierować przy zakupie

KS
02.01.2019 13:00
nawilżacz powietrza

nawilżacz powietrza (Fot. Shutterstock.com)

Zastanawiacie się, jaki nawilżacz powietrza kupić? Przygotowaliśmy dla was zestawienie polecanych przez nas modeli oraz garść porad, czym się kierować przy zakupie odpowiedniego nawilżacza.

Nawilżacz powietrzaNawilżacz powietrza Fot. Shutterstock

Nawilżacze powietrza - rodzaje

Na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów nawilżaczy powietrza:

 • nawilżacz powietrza tradycyjny - to nakładka, którą montujemy na kaloryferze; jest niedrogi, ale niestety mało wydajny. Urządzenie napełniamy wodą, która pod wpływem ciepła będzie zamieniać się w parę i nawilżać powietrze w mieszkaniu. 
 • nawilżacz powietrza parowy - jego działanie jest podobne do tradycyjnego, ale dzięki temu, że sprzęt podłączamy do prądu jego wydajność jest znacznie większa; służą nie tylko do nawilżania, ale mogą być również użyteczne w przypadku inhalacji; do ich wad należy wysoki pobór energii oraz nieznaczny wzrost temperatury w pomieszczeniach. 
 • nawilżacz powietrza ewaporacyjny - urządzenie zasysa powietrze, po czym nawilża je i wypuszcza do pomieszczenia w postaci mgiełki - nie podgrzewa temperatury pomieszczenia, jak nawilżacz parowy. 
 • nawilżacz powietrza ultradźwiękowy - wykorzystuje ultradźwięki, by rozbić cząsteczki wody i wypuścić je w postaci mgiełki (chłodnej lub podgrzanej, w zależności od modelu); minusem dla posiadaczy zwierząt będzie to, że fale mogą być uciążliwe dla czworonogów, co warto wziąć pod uwagę przez zakupem tego typu sprzętu. 

Nawilżacz powietrza - ranking redakcji

Nawilżacz powietrza Philips

Nawilżacze powietrza Philips to jedne z najpopularniejszych propozycji, które ceni sobie wielu kupujących. Philips HU4803/01 o zasięgu 25 m2 i wydajności 220 ml/h. Równomiernie rozprowadza powietrze i ma wbudowany system automatycznego utrzymywania odpowiedniego nawilżenia. Technologia Philips NanoCloud, w którą jest wyposażony został nawilżacz, długotrwale chroni zdrowie, utrzymując powietrze niemal wolnym od patogenów i grzybów. W porównaniu do ultradźwiękowych nawilżaczy, uwalnia 99% mniej bakterii do powietrza. Dodatkowym plusem jest to, że urządzenie działa bardzo cicho, dzięki czemu nie zakłóca snu oraz nie jest uciążliwy. 

Nawilżacz powietrza Philips HU4803/01Nawilżacz powietrza Philips HU4803/01 fot. materiały producenta

Nawilżacze powietrza Beurer

Kolejna ceniona marka wśród producentów nawilżaczy. Naszą uwagę zwrócił w szczególności model Beurer LB z funkcją rozprowadzania zapachu w pomieszczeniu – przeznaczony do olejków aromatycznych. To mały, niedrogi nawilżacza, który posiada 2 poziomy działania, wyjmowany zbiornik o pojemości 2 litrów oraz kontrolne diody LED. Odpowiedni do pomieszczeń do 20m2. Dostępny w różnych kolorach dobrze dopasuje się do każdego wnętrza. 

Nawilżacze Stadler Form Robert

To propozycja dla osób, które chcą nie tylko funkcjonalnego urządzenia, ale również takiego, które dobrze się prezentuje. Stadler Form Robert to nawilżacz ultradźwiękowy wyróżnia się niskim poborem energii i cichą pracą. Podobnie jak w modelu Beurer, który polecaliśmy powyżej, możemy używać nawilżacza również do rozprowadzania aromatów. Dodatkowym plusem jest tryb nocny, w którym urządzenie działa ciszej, dzięki czemu nie zakłóca odpoczynku. Dostępny w wielu kolorach, w tym limonkowym, białym, czarnym i innych, dzięki czemu może stanowić również ciekawą dekorację wnętrza. 

Nawilżacze powietrza - na co zwrócić uwagę? 

Aby nawilżacz spełnił nasze oczekiwania oraz swoją funkcję, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które pozwolą nam dopasować sprzęt do naszych potrzeb i wymagań. 

 • Wydajność - to najważniejszy parametr, który pozwoli nam dopasować nawilżacz do naszych potrzeb oraz do pomieszczenia, w którym będziemy go używać. Wydajność może być określona na dwa sposoby. Pierwszym z nich będzie dotyczył powierzchni parowania i wyrażony będzie w m2. Na tej podstawie najłatwiej jest dopasować wydajność nawilżacza do rozmiarów pomieszczenia, w których ma on pracować. Drugim sposobem mierzenia wydajności jest określenie ilości wytwarzanej pary w czasie - najczęściej mililitrach na godzinę lub litrach na dobę. 
 • Moc określa pobór energii podczas pracy. Zwykle urządzenia o większej mocy będą szybciej nawilżać pomieszczenia, dzięki czemu będą mogły pracować krócej. 
 • Pojemność zbiornika na wodę - większy będziemy mogli rzadziej uzupełniać, jednak niezużytą wodę rónież trzeba wymieniać co jakiś czas, dlatego rozmiar zbiornika powinien być dopasowany do naszych potrzeb, tak by raz na 2 dni go uzupełniać.
 • Filtry dodatkowo rozszerzają działanie nawilżacza; warto zwrócić uwagę na filtr węglowy do zmiękczania wody czy HEPA, skutecznie usuwający z powietrza alergeny i drobinki kurzu.
 • Poziom hałasu - im cichszy, tym lepszy, ale dobrze zwrócić uwagę również na funkcję nocną, w której nawilżacz działa znacznie ciszej
 •  Dodatkowe funkcje - wśród dodatkowych funkcji, warto wymienić przede wszystkim higrometr, który analizuje poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu. Do wyboru mamy również nawilżacze do aromaterapii czy inhalacji.

 Nawilżacz powietrza z jonizatorem - czy warto?

Niektóre modele dostępne na rynku wyposażone są również w jonizator, który generuje jony ujemne, neutralizując jony dodatnie, które znajdziemy w powietrzu. Jony dodatnie mają negatywny wpływ na nasze zdrowie (mogą doprowadzić do niedotlenienia) i samopoczucie. Dużo jonów dodatnich wytwarzają sprzęty elektryczne, dlatego jeśli np. w domu pracujemy przy komputerze, dodatkowo oglądamy często telewizję to nawilżacz z jonizatorem będzie dla nas bardzo korzystnym wyborem. 

Nawilżacz powietrza - opinie 

Nawilżacze powietrza cieszą się raczej pozytywną opinią wśród kupujących, a jeśli zdecydujemy się zainwestować w nieco droższy model, jak urządzenia Philipsa to możemy mieć pewność, że będziemy zadowoleni. Tego typu sprzęt świetnie sprawdzi się w domach alergików oraz u osób posiadających zwierzęta, a także w pokojach dziecięcych. To na co najczęściej zwracają uwagę inni kupujący to głośność pracy urządzenia, dlatego warto mieć to na uwadze podczas wyboru nawilżacza dopasowanego do swoich potrzeb. 

Jaki nawilżacz powietrza dla dzieci?

Nawilżacze powietrza do dziecięcego pokojuNawilżacze powietrza do dziecięcego pokoju kolaż redakcja, materiały partnerów

Nawilżacze powietrza często stosowane są przede wszystkim w pokojach dziecięcych. Wśród modeli dostępnych w sklepach znajdziemy także kolorowe, zabawnie wyglądające, które będą pasować do pokoju dziecka. Jednak najważniejsza będzie jego funkcjonalność - warto zwrócić uwagę przede wszystkim na głośność pracy. W niewielkich pokojach dziecięcych dobrze sprawdzają się np. tradycyjne nawilżacze montowane na kaloryferze, jak i ultradźwiękowe czy ewaporacyjne. 

Więcej o:
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • sir.fred

  Oceniono 1 raz 1

  Beurer, nie Baurer, kretyni...

 • seboc

  Oceniono 1 raz 1

  Zima odwilzacz bylby potrzebny.
  Niestety, rozpyla rowniez po mieszkaniu mineraly zawarte w wodzie. Filtr weglowy, czy uzycie wody zdemineralizowanej wody ze sklepu pomaga, jednak nie stuprocentowo.

 • x50e6

  0

  Zwierzęta słyszą max. 80kHz. Nawilżacz pracuje w okolicach 1MHz, a ta częstotliwość nijak na zwierzaka nie działa. Wypadałoby wiedzieć o czym się pisze, jeśli się już w ogóle pisze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX