Niszczarki biurowe - jaka niszczarka będzie najlepsza?

red
10.09.2019 10:00
Niszczarki biurowe - jaka niszczarka będzie najlepsza?

Niszczarki biurowe - jaka niszczarka będzie najlepsza? (fot. shutterstock)

Niszczarki biurowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia biura bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Wybraliśmy dla was kilka modeli, które warto polecić.

Niszczarki biurowe - jak wybrać?

Niszczarki biurowe zyskały większą popularność wraz z zaostrzeniem zasad dotyczących ochrony danych osobistych oraz karach za możliwe wycieki tego typu informacji. To główny, ale nie jedyny powód, by zaopatrzyć się w niszczarkę we własnym biurze. Regularne utylizowanie niepotrzebnych dokumentów pomoże również zapobiegać wyciekowi innych poufnych danych z firmy. 

Na rynku mamy do wyboru przede wszystkim dwa typy tych urządzeń:

 • niszczarki tnące na paski - są tańsze, ale wykorzystywane głównie do niszczenia mniej poufnych danych, ponieważ poszczególne paski można ponownie połączyć z pewnym wysiłkiem
 • niszczarki tnące na ścinki - są droższe, ale skuteczniejsze; ścinki są tak niewielkie, że niemal niemożliwe jest połączenie ich ponownie w całość. 

Niszczarka papieruNiszczarka papieru Fot. shutterstock

W zależności od potrzeb i dokumentów, jakie będziemy niszczyć w naszym biurze, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy przed zakupem niszczarki. Większość modeli poradzi sobie z niszczeniem dokumentów wraz ze zszywkami, jednak jeśli decydujemy się na mniejszą niszczarkę, warto dokładnie sprawdzić czy dany model posiada tę funkcję. Droższe niszczarki poradzą sobie także z dokumentami laminowanymi, koszulkami foliowymi czy płytami CD i DVD. Najlepsze modele na rynku niszczą też twarde karty, np. kredytowe czy dostępu do drzwi.

Warto wziąć również pod uwagę wielkość kosza do niszczarki - do jednoosobowego lub kilkuosobowego biura wystarczy kosz o pojemności do 20 litrów. W średnich biurach warto zdecydować się na model do 50 litrów, zaś w dużych, korporacyjnych - nawet do 70 litrów. 

Dobrze jest również zwrócić uwagę na wydajność niszczarki oraz poziom hałasu podczas pracy. Tańsze niszczarki niszczą do 10 stron za jednym razem, jednak w przypadku dużych biur, warto pomyśleć o wydajniejszych urządzeniu. 

Parametry i oznaczenia na niszczarce

Każda niszczarka biurowa powinna również zostać oznaczona parametrem, który określa stopień tajności, jaki jest w stanie zapewnić. Zgodnie z normą DIN 66399 niszczarki dzielone są na 7 kategorii ochrony niszczenia dokumentów, które biorą pod uwagę rozmiar ścinków. Na tej podstawie określa się dokumenty o jakim stopniu tajności powinny być niszczone w danej niszczarce. 

Niszczarki biurowe - parametry, funkcjeNiszczarki biurowe - parametry, funkcje fot. shutterstock

Niszczarka biurowa - najważniejsze funkcje 

Wybraliśmy kilka najbardziej przydatnych funkcji w niszczarkach biurowych. Warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze urządzenia:

 • automatyczny start i zakończenie pracy
 • funkcja rewers, która przydaje się przede wszystkim, kiedy włożymy zbyt wiele dokumentów na raz
 • kółka w podstawce
 •  czujnik wypełnienia pojemnika na ścinki
 •  czujnik dotyku i automatyczne wyłączanie po zdjęciu głowicy

Niszczarki biurowe - opinie

To na co najczęściej zwracają uwagę użytkownicy to przede wszystkim wydajność niszczarki. W małych biurach wiele tańszych modeli sprawdza się doskonale, jak sugerują opinie kupujących w popularnych sklepach internetowych. Za bardzo użyteczne uważają możliwość niszczenia dokumentów wraz ze zszywaczami oraz kart kredytowych. 

Niszczarki biurowe - ceny

Ceny niszczarek biurowych są bardzo różne, w zależności od wydajności modelu oraz jego zastosowania. Najtańsze są niszczarki, które nakłada się na własny pojemnik czy kosz. Ich ceny zaczynają się ok. 50-60 zł. Jednak tego typu rozwiązania lepiej sprawdzają się w domu niż w biurze, kiedy regularnie korzystamy z urządzenia. Najprostsze niszczarki biurowe kupimy w okolicy 200 zł, zaś największe i najbardziej zaawansowane modele kosztują do kilku tysięcy złotych. 

 

Więcej o:
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • burkoslaw1

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepsza to klatka z chomikami, świnkami morskimi lub myszoskoczkami. Po podarte wygniecione w pyszczkach papiery będą nie do odczytania.

 • zet1

  Oceniono 1 raz 1

  Żadna z tych niszczarek nie nadaje się do niszczenia danych poufnych, w tym osobowych. Do tego potrzebna jest niszczarka co najmniej typu 5 lub 6. Jeśli używamy w artykule RODO, to to piszmy o niszczarkacj mających odpowiednie parametry. Niszczarka kategorii 5 nigdy nie jest mała. A niszczarka biurowa kategorii 6 dla kilku osób to już ponad 60 kg i kilka, lub kilkanaście tys złotych. Te niszczarki ze zdjęć, nadają się do niszczenia kilku kartek na godzinę. Po 3 - 10 minutach pracy następuje przerwa na 10 do 20 minut. Zniszczenie 3 segregatorów dokumentów w ciągu jednego dnia, wymaga najczęściej nowej niszczarki. Są firmy zajmujące się sprzedażą niszczarek i lepiej z nich skorzystać, niż kupić w markecie maleństwo udające niszczarkę i zaraz je wyrzucić.

 • beton44

  0

  O co idzie z tym niszczeniem kart kredytowych ???

  Zaprawdę jakieś przeciętne biuro ma do zniszczenia dziennie setki tychże ???

 • bigslav007

  0

  Najlepsza niszczarka w Polsce jest PiSiak! Niszczy sam wszystko co widzi. Nawet nie trzeba niczego robić ...ha, ha, ha...🤣

 • sselrats

  0

  To jakie te niszczarki? Bo w artykule tylko jest ktore.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX