Niszczarki biurowe - jak wybrać?
Niszczarki biurowe zyskały większą popularność wraz z zaostrzeniem zasad dotyczących ochrony danych osobistych oraz karach za możliwe wycieki tego typu informacji. To główny, ale nie jedyny powód, by zaopatrzyć się w niszczarkę we własnym biurze. Regularne utylizowanie niepotrzebnych dokumentów pomoże również zapobiegać wyciekowi innych poufnych danych z firmy.
Na rynku mamy do wyboru przede wszystkim dwa typy tych urządzeń:
- niszczarki tnące na paski - są tańsze, ale wykorzystywane głównie do niszczenia mniej poufnych danych, ponieważ poszczególne paski można ponownie połączyć z pewnym wysiłkiem
- niszczarki tnące na ścinki - są droższe, ale skuteczniejsze; ścinki są tak niewielkie, że niemal niemożliwe jest połączenie ich ponownie w całość.
Niszczarka papieru Fot. shutterstock
W zależności od potrzeb i dokumentów, jakie będziemy niszczyć w naszym biurze, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy przed zakupem niszczarki. Większość modeli poradzi sobie z niszczeniem dokumentów wraz ze zszywkami, jednak jeśli decydujemy się na mniejszą niszczarkę, warto dokładnie sprawdzić czy dany model posiada tę funkcję. Droższe niszczarki poradzą sobie także z dokumentami laminowanymi, koszulkami foliowymi czy płytami CD i DVD. Najlepsze modele na rynku niszczą też twarde karty, np. kredytowe czy dostępu do drzwi.
Warto wziąć również pod uwagę wielkość kosza do niszczarki - do jednoosobowego lub kilkuosobowego biura wystarczy kosz o pojemności do 20 litrów. W średnich biurach warto zdecydować się na model do 50 litrów, zaś w dużych, korporacyjnych - nawet do 70 litrów.
Dobrze jest również zwrócić uwagę na wydajność niszczarki oraz poziom hałasu podczas pracy. Tańsze niszczarki niszczą do 10 stron za jednym razem, jednak w przypadku dużych biur, warto pomyśleć o wydajniejszych urządzeniu.
Parametry i oznaczenia na niszczarce
Każda niszczarka biurowa powinna również zostać oznaczona parametrem, który określa stopień tajności, jaki jest w stanie zapewnić. Zgodnie z normą DIN 66399 niszczarki dzielone są na 7 kategorii ochrony niszczenia dokumentów, które biorą pod uwagę rozmiar ścinków. Na tej podstawie określa się dokumenty o jakim stopniu tajności powinny być niszczone w danej niszczarce.
Niszczarki biurowe - parametry, funkcje fot. shutterstock
Niszczarka biurowa - najważniejsze funkcje
Wybraliśmy kilka najbardziej przydatnych funkcji w niszczarkach biurowych. Warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze urządzenia:
- automatyczny start i zakończenie pracy
- funkcja rewers, która przydaje się przede wszystkim, kiedy włożymy zbyt wiele dokumentów na raz
- kółka w podstawce
- czujnik wypełnienia pojemnika na ścinki
- czujnik dotyku i automatyczne wyłączanie po zdjęciu głowicy
Niszczarki biurowe - opinie
To na co najczęściej zwracają uwagę użytkownicy to przede wszystkim wydajność niszczarki. W małych biurach wiele tańszych modeli sprawdza się doskonale, jak sugerują opinie kupujących w popularnych sklepach internetowych. Za bardzo użyteczne uważają możliwość niszczenia dokumentów wraz ze zszywaczami oraz kart kredytowych.
Niszczarki biurowe - ceny
Ceny niszczarek biurowych są bardzo różne, w zależności od wydajności modelu oraz jego zastosowania. Najtańsze są niszczarki, które nakłada się na własny pojemnik czy kosz. Ich ceny zaczynają się ok. 50-60 zł. Jednak tego typu rozwiązania lepiej sprawdzają się w domu niż w biurze, kiedy regularnie korzystamy z urządzenia. Najprostsze niszczarki biurowe kupimy w okolicy 200 zł, zaś największe i najbardziej zaawansowane modele kosztują do kilku tysięcy złotych.
burkoslaw1
Oceniono 1 raz 1
Najlepsza to klatka z chomikami, świnkami morskimi lub myszoskoczkami. Po podarte wygniecione w pyszczkach papiery będą nie do odczytania.