Kamery do domowego monitoringu. Czym są i jakie mają możliwości?

red
29.08.2019 13:00
Wyze Cam

Wyze Cam (www.wyzecam.com)

Kamery do domowego monitoringu staniały tak bardzo, że dziś może pozwolić sobie na nie każdy. A te niepozorne urządzenia mają bardzo wiele funkcji, dzięki którym m.in. "przypilnujemy" domu nawet z drugiego końca świata. Wyjaśniamy, na co pozwalają takie kamerki.

Od czasu do czasu zdarza się, że trzeba opuścić dom lub mieszkanie na kilka dni. Urlop, konieczny wyjazd służbowy lub sprawy rodzinne w odległej miejscowości. Nie musimy na ten czas pozostawiać domu bez opieki.

Domowy monitoringDomowy monitoring Fot. shutterstock

Obecnie coraz większą popularność zdobywają domowe systemy monitoringu. Głównie za sprawą coraz większego wybory i stale spadających cen tego typu sprzętu. Podstawową kamerkę, która będzie monitorować newralgiczne części mieszkania lub domu można kupić już za nieci powyżej 100 zł.

Jak działa taki sprzęt? W zasadzie to nic skomplikowanego. Ustawiamy kamerę w wybranym miejscu i podpinamy do sieci Wi-Fi. Następnie wystarczy wybrać jedne z trybów pracy - nagrywanie na kartę SD czy przekazywanie obrazu do sieci.

Później za pomocą smartfonu lub komputera należy zalogować się do sieci dostarczanej przez producenta kamerki (np. poprzez aplikację) i włączyć podgląd na żywo.

Kamera do domowego monitoringuKamera do domowego monitoringu Fot. shutterstock

I gotowe! Za niewielkie pieniądze można sprawdzić jak miewa się ogród w zimowy wieczór, gdy wypoczywamy w cieplejszym miejscu lub jak zachowują się domowe zwierzęta zostawione na jeden dzień same sobie.

Niektóre modele kamer umożliwiają parowanie kilku egzemplarzy w jedną sieć monitoringu obejmującą cały dom. Wówczas rosną koszty, ale i wciąż taki system nie jest drogi.

Wiele, nawet bardzo tanich kamer do domowego monitoringu ma rozbudowane funkcje. Poza tymi podstawowymi, czyli nagrywaniem i przekazywaniem obrazu umożliwia np. wykrywanie ruchu bądź dźwięku.

Taka kamerka stale obserwuje bądź nasłuchuje otoczenie i tylko w przypadku wykrycia żądanej akcji rozpoczyna nagrywanie na kartę SD. Może też w takiej sytuacji wysłać powiadomienie na telefon właściciela i umożliwić podgląd na żywo. 

To funkcja przydatna rodzicom, którzy mogą dowiedzieć się czy dziecko w drugim pokoju właśnie się obudziło. Zastosować rozbudowanych możliwości takich kamer jest jednak znacznie więcej.

Wybraliśmy dla Was kamery w okazyjnych cenach. Nie przekraczają 700 złotych:

Więcej o: