Sokowirówka - jaką wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie

red
24.10.2019 11:50
Sokowirówka - jaką wybrać?

Sokowirówka - jaką wybrać? (fot. shutterstock)

Sokowirówka jest niedroga, łatwa w obsłudze i pozwoli cieszyć się pysznymi, świeżo przygotowanymi sokami w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie sokowirówki.

Sokowirówka czy wyciskarka? 

Osoby, które rozglądają się za sprzętem pozwalającym na przygotowania domowych soków, zwykle stają przed dylematem, czy wybrać sokowirówkę czy wyciskarkę wolnoobrotową? Odpowiedź zależy od naszych oczekiwań i potrzeb. 

Sokowirówka czy wyciskarka?Sokowirówka czy wyciskarka? fot. shutterstock

Sokowirówka wyposażona jest w wysokoobrotowy silnik, który umożliwia szybkie pozyskiwanie soku z owoców. Ocenia się, że sokowirówki są nieco mniej efektywne w pozyskiwaniu soku, jednak wilgotną pulpę, która pozostaje po przetarciu owoców czy warzyw można dodatkowo wykorzystać, np. do zagęszczania ciast. Do jej wad należy również stosunkowo głośna praca, jednak możemy cieszyć się sokiem znacznie szybciej niż przy korzystaniu z wyciskarki. 

Do największych zalet wyciskarki należy to, że pozyskiwany sok zachowuje pełnie witamin, ponieważ praca wykonywana jest w niższych temperaturach. Silnik powoli wprowadza w pracę spiralę (ślimaka), która miażdży owoce i warzywa. Z pomocą dobrej wyciskarki możemy przygotować sok również z liści czy traw, czego nie jesteśmy w stanie zrobić z pomocą sokowirówki. 

Jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową i który model warto kupić? Sprawdź nasz poradnik >>> 

Sokowirówka Zelmer JE1200Sokowirówka Zelmer JE1200 fot. materiały producenta

Sokowirówka - jaką wybrać?

Na co zwrócić uwagę uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup sokowirówki? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry sprzętu, w tym:

  • moc sokowirówki - im wyższa, tym lepiej poradzi sobie z twardymi warzywami i owocami; sokowirówka o mocy ok. 400 W będzie dobra do cytrusów i miękkich owoców, zaś modele o mocy od 700 W poradzą sobie nawet z warzywami korzeniowymi; większość modeli umożliwia regulację obrotów i dopasowanie mocy urządzenia do naszych potrzeb;
  • hałas - duża moc sokowirówki oznacza również większy hałas przy pracy, warto o tym pamiętać przed zakupem AGD;
  • wielkość i jakość sitka - wpływają na szybkość pracy oraz trwałość sokowirówki; najlepsze będą duże sita wykonane ze stali nierdzewnej;
  • wielkość otworu wlotowego - duży otwór pozwoli nam podawać większe kawałki i ilości owoców czy warzyw jednocześnie; w połączeniu z dużym sitem pozwoli to na szybsze przygotowanie soku; 
  • ostrza sokowirówki - powinny być umieszczone gęsto, dzięki czemu efektywniej działają;
  • wielkość pojemnika na miąższ - w zależności od naszych potrzeb, warto wybrać sokowirówkę z odpowiednio dużym pojemnikiem - na rynku znajdziemy modele z pojemnikami o pojemności od 1 do 3 litrów; dzięki temu będziemy w stanie za jednym zamachem przygotować odpowiednią ilość soku dla wszystkich domowników.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę również na materiał z jakiego wykonane są poszczególne elementy sokowirówki oraz czy możliwe jest mycie ich w zmywarce. Łatwość czyszczenia i obsługi sprawi, że chętniej będziemy sięgać po sokowirówkę i częściej będziemy z niej korzystać. 

Sokowirówka Bosch MES250Sokowirówka Bosch MES250 fot. materiały producenta

Nowoczesne sokowirówki - dodatkowe funkcje

Na rynku pojawiają się również sokowirówki z dodatkowymi funkcjami, umożliwiającymi m.in. wybór klarowności soku czy wstępne czyszczenie urządzenia. Ciekawą opcją są sprzęty 2 w 1 łączące w sobie funkcje sokowirówki i blendera, dzięki czemu możemy cieszyć się nie tylko pysznymi sokami, ale również koktajlami. Nie znajdziemy jednak sprzętu, który łączy w sobie zalety sokowirówki i wyciskarki, ponieważ mechanizm ich pracy jest zupełnie inny.

Więcej o: