Bilard w domu - co warto wiedzieć? Jaki sprzęt wybrać?

KM
14.05.2019 11:39
Bilard

Bilard (Fot. pixabay, CC0 public domain)

Uwielbiasz grać w bilard? To bardzo popularna gra. Stół do bilarda spotkamy w większości pubów, w wielu restauracjach, salonach gier, klubach bilardowych. Partię bilarda możemy również rozegrać w domu - pod warunkiem, że mamy odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy, jak zaaranżować miejsce do gry w bilard we własnym domu.

Jeśli uwielbiasz grać w bilard, na pewno wiesz, że wiąże się to z koniecznością wyjścia z domu. Profesjonalne stoły do gry odstraszają wysoką ceną, zajmują zbyt dużo przestrzeni w mieszkaniu i zwyczajnie są niepraktyczne. Nie oznacza to jednak przymusowej rezygnacji z ulubionej rozrywki! Wybraliśmy stoły do bilarda, które śmiało można ustawić w domowej piwnicy czy wygospodarować na nie miejsce na strychu, poddaszu lub w garażu!

Stół do gry w bilardStół do gry w bilard Fot. pixabay, CC0 public domain

Bilard – podstawy

Jak zagrać w bilard? Niezbędna jest jedna biała oraz piętnaście ponumerowanych kolorowych bil. Bile podzielone są na 2 grupy: bile jednolite oraz bile z paskiem. Wygrywa zawodnik, który wcześniej wbije wszystkie bile do łuz.

Bilard w Polsce ma 3 odmiany. Najbardziej popularny jest Pool – prosta gra, która świetnie sprawdzi się dla początkujących lub osób, które w bilard grają okazjonalnie i dla przyjemności. Trudniejsza jest gra Snooker, gdzie wymagana jest większa powierzchnia stołu, inne łuzy, bandy i bile. Najmniej powszechna w Polsce jest gra Karambol, w której stół nie posiada łuz; wymaga od graczy dużych umiejętności.

Jaki stół do bilarda?

Wybierając stół do gry, największym ograniczeniem jest budżet oraz wielkość pomieszczenia, w którym chcemy go ustawić. Pamiętajmy, by urządzając miejsce do gry w salonie, wziąć pod uwagę przestrzeń, jaką zajmują pozostałe meble: kanapa, stół czy krzesła.

Profesjonalne stoły bilardowe wykonywane są wyłącznie z drewna olchowego, jesionowego lub bukowego. Cena takiego stołu przekracza 2500 złotych. Jeśli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami gry w bilard, dysponujemy odpowiednią przestrzenią, na pewno warto będzie zainwestować w solidny i profesjonalny sprzęt. Szukającym tańszych rozwiązań polecamy stoły bilardowe wykonywane z płyty meblowej o fornirowej powierzchni - są one dużo tańsze, a prezentują się równie dobrze. Stół z płyty jest zdecydowanie lżejszy, a więc łatwiej go przesuwać i przenosić.

Bile do bilarda kupimy już od 50 złotych. Lampy bilardowe to wydatek rzędu od 220 złotych wzwyż.

Dla fanów gier stołowych doskonale sprawdzą się rozbudowane stoły, kilka w jednym, np. zwykły stół, który po zdjęciu blatu staje się stołem bilardowym, a po nałożeniu specjalnej nakładki – stołem do tenisa lub piłkarzyków.

Jak i gdzie ustawić stół bilardowy?

Gra w bilardGra w bilard Fot. pixabay, CC0 public domain

Stół bilardowy obowiązkowo musi stanąć na stabilnym, równym podłożu, absolutnie nie może się chwiać. Doskonały klimat do gry stwarza przytłumione światło – warto wybrać duże lampy, zawiesić je nad stołem, około 80-100 cm od blatu, dzięki czemu doświetlimy pole do gry.

Pamiętajmy, że do swobodnej i wygodnej gry potrzebujemy wokół stołu 1,5 m wolnej przestrzeni. Na ścianie powinna znaleźć się tablica do zapisywania wyników graczy. Przydadzą się również fotele lub pufy, na których usiądą współzawodnicy, dopingujący lub zawodnicy grający pomiędzy partiami gry.

Więcej o:
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 4

  przede wszystkim te kolorowe kule muszą być w miarę okrągłe a patyki proste .---i można ciupać .----a nie lepiej piłkarzyki ????

 • dirk.gently

  Oceniono 2 razy 2

  "Profesjonalne stoły bilardowe wykonywane są wyłącznie z drewna olchowego, jesionowego lub bukowego."
  Bzdura, profesjonalne stoły wykonuje się wyłącznie z kamienia. Ogólnie ten "artykuł" wygląda jakby był napisany przez osobę której jedyna kompetencją jest że kiedyś grała w pubie przy piwku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX