Portfel z zabezpieczaniem RFID. Czy warto zainwestować w tę technologię?

BA
02.10.2019 10:00
rfid

rfid (rfid)

Z pewnością nie raz słyszałeś już o przypadkach zeskanowania karty płatniczej znajdującej się w portfelu. Jeśli obawiasz się, że to może również przydarzyć się tobie, musisz poznać technologię RFID Stop. Ona pomoże ci poczuć się bezpieczniej!

Czym jest technologia RFID? 

Technologia Radio Frequency Indentification to w uproszczeniu system identyfikacji radiowej, który składa się z nadajnika, odbiornika, dekodera i anteny. Pozwala więc za pomocą fal radiowych wysyłać i odbierać dane, co jest bardzo często wykorzystywane właśnie w przypadku kart płatniczych, ale także i w sporcie do pomiaru czasu. Aby dane zostały prawidłowo przesłane, musi być wytworzone pole magnetyczne. Następnie mikroprocesor urządzenia zbiera energię i przesyła dane do obornika, który za pomocą dekodera rozpoznaje, a czasami też i zapisuje, konkretne informacje. Technologia ta znana jest już od lat 40. XX wieku. 

Technologia RFID jest niestety często wykorzystywana także przez złodziei. Jeśli posiadają oni specjalny czytnik, mogą w prosty sposób pozbawić nas części środków znajdujących się na naszym koncie, oczywiście o ile posiadamy kartę z funkcją płatności bezdotykowej. Zazwyczaj taka płatność ma limit do 50 zł, co z pozoru nie jest aż taką wielką stratą, ale złodziej oprócz dostępu do pieniędzy, ma też możliwość skopiowania naszych danych wrażliwych. Ułatwi mu to dalsze okradanie naszego konta. Właśnie dlatego nawet dobre schowanie portfela w kieszeni kurtki czy w torbie nie jest idealną ochroną. Co więc zrobić? 

Portfele z zabezpieczaniem RFIDPortfele z zabezpieczaniem RFID / fot. instagram.com/p/BxZmEn9B8Yh/

Jak działa portfel z ochroną RFID? 

Portfel z zabezpieczaniem RFID uniemożliwia uzyskanie danych za pomocą fal radiowych. Jak to się dzieje? W materiał takiego portfela wszyte są warstwy specjalnego materiału, który blokuje dostęp do danych. Dzięki temu nasze karty płatnicze i dane wrażliwe są o wiele bezpieczniejsze. Dodatkowym plusem jest to, że taki portfel zazwyczaj nie różni się wyglądem od standardowych portfeli. Nikt więc nie spostrzeże się, że jest wyposażony w jakiekolwiek zabezpieczanie. Pozostaje nadal elegancki i dopasowany do twoich potrzeb. Niestety zazwyczaj kosztuje też nieco więcej, ale warto w niego zainwestować, aby mieć spokojną głowę. 

Poniżej znajdziesz kilka modeli portfeli męskich z zabezpieczeniem RFID.

Więcej o:
Komentarze (30)
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 7 razy 7

  Gimbusiasty niedoredaktor nazywa to "technologia zabezpieczania RFID" a tymczasem tu chodzi po prostu o osłonę z materiału przewodzącego (drobnej siatki metalowej) blokującej fale elektromagnetyczne.

  Zeskanowanie karty jest mało prawdopodobne, bo czytniki działają na bardzo małą odległość i muszą być zasilane. Złodziej musi nosić duży akumulator.

  Istnieje natomiast niebezpieczeństwo zeskanowania bezprzewodowego kluczyka samochodowego tzw. pilota.

 • ma.ci.ej

  Oceniono 4 razy 4

  W proponowanych produktach brakuje "aliexpress 28 zł". Wygląda lepiej niż niejeden z reklamowanych modeli.

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 9 razy 3

  "(...)Następnie mikroprocesor urządzenia zbiera energię i przesyła dane do obornika,"
  Koniec cytatu
  I co tym obornikiem dalej?

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 13 razy 3

  Jeżeli masz więcej jak jedną kartę to wszelkie zabezpieczenia są zbędne.

 • jorn

  Oceniono 4 razy 2

  W Polsce nie ma limitu kwoty płatności zbliżeniowej. Powyżej 50 zł transakcja musi potwierdzona PINem, ale nadal jest możliwa.

 • glowny_pasazer

  Oceniono 8 razy 2

  Wystarczy mieć 2 karty, niekoniecznie płatnicze - jako druga może być bilet miejski.

 • e.olsen

  Oceniono 1 raz 1

  > Czy warto zainwestować w tę technologię?

  Ta zaawansowana "technologia" i ten "specjalny materiał" to przeważnie sreberko po czekoladzie, czyli zwykła folia aluminiowa...

 • wilchelmik

  Oceniono 3 razy 1

  Wyciąganie kasy od naiwnych.
  Testy przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, niewiarygodne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX