Frytkownica - jak wybrać odpowiedni model?

KM
30.12.2019 11:20
Frytkownica

Frytkownica (Fot. Homebook, materiały partnera)

Frytki, nuggetsy, ryby - większość z nas lubi potrawy smażone na głębokim oleju. Warto więc sprawić sobie frytkownicę - praktyczne i niedrogie urządzenie, które pozwoli przygotować ulubione potrawy bezpiecznie i bez bałaganu w kuchni. Sprawdziliśmy, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu.

Frytkownica – jak działa?

Frytkownica głównie służy do przygotowywania frytek. Bez problemu jednak przysmażymy w niej ryby, mięsa, ziemniaki czy inne warzywa. Sprzęt jest funkcjonalny, wygodny i przede wszystkim bezpieczny w użyciu. Do specjalnego pojemnika należy wlać olej do oznaczonego poziomu, rozgrzać go, a następnie włożyć w koszyku jedzenie, które chcemy usmażyć.

Za pomocą pokrętła lub elektronicznego panelu możemy regulować temperaturę - każda potrawa wymaga innej.

Rodzaje frytkownic

Wyróżniamy 2 popularne rodzaje frytkownic:

  • Olejowa – klasyczny model wybierany do domu, najczęściej też spotykany w barach szybkiej obsługi i restauracjach. Frytkownica olejowa ma dużą pojemność, szybko się nagrzewa do wysokiej temperatury. Potrawy przygotowane w urządzeniu mają charakterystyczny smak.
  • Beztłuszczowa – to doskonała opcja dla osób będących na diecie, dbających o zdrowy styl odżywiania. Frytkownica przygotowuje potrawy bez użycia tłuszczu, pod wpływem gorącego powietrza, które wiruje i przypieka umieszczone w urządzeniu ziemniaki, ryby, mięso czy warzywa. Jedzenie z frytkownicy beztłuszczowej jest znacznie mniej kaloryczne i zdrowsze. Wadą tego urządzenia jest dłuższy czas przygotowywania potraw – nawet do 50 minut.

Frytkownica beztłuszczowaFrytkownica beztłuszczowa Fot. printerest

Najważniejsze parametry urządzenia

Wybierając frytkownicę trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów:

  • Moc – od niej zależy szybkość nagrzewania oleju; najczęściej urządzenia mają moc od 900 do 2800 W. Im większa moc, tym wyższa cena. Pamiętajmy, że mrożone jedzenie wymaga do smażenia mocy powyżej 1200 W.
  • Pojemność frytkownicy – powinniśmy ją uzależnić od tego, jak często będziemy jej używać, czy jednorazowo smażymy jedzenie tylko dla jednej osoby czy dla całej rodziny. Na rynku znajdziemy frytkownice o pojemności od 0,2 do 1,8 kg, wybór zależy od tego, jaką ilość dania przygotowujemy jednorazowo. 
  • Kosz na frytki – ciekawą opcją są frytkownice z dwoma koszami. To rozwiązanie idealne, jeśli jednocześnie chcemy przysmażyć mięso i frytki lub frytki i warzywa, lub w sytuacji, gdy jednorazowo zamierzamy przygotować większą ilość jedzenia.
  • Regulacja temperatury - warto pamiętać, że idealna temperatura smażenia powinna mieścić się w zakresie od 140 do 180 stopni Celsjusza – w niższej potrawy nie smażą się na zewnątrz, a „piją” olej.
  • Programator czasowy – możemy ustawić czas smażenia, a po jego zakończeniu uruchomi się sygnał alarmowy, dzięki czemu nie przypalimy jedzenia
  • Funkcja obniżania kosza przy zamkniętej pokrywie urządzenia – zanurzanie kosza przy mocno rozgrzanym oleju może być niebezpieczne. Ta funkcja zapobiegnie pryskaniu oleju, nie poparzymy się.

Warto wybrać urządzenie z termoizolacyjną obudową, blokadą pokrywy oraz lampką kontrolną temperatury.

FrytkownicaFrytkownica Fot. Homebook, materiały partnera

Frytkownica – cena

Ceny frytkownic uzależnione są od wielu czynników: mocy, dodatkowych funkcji, marki. Urządzenia kupimy już od 100 zł. Za dobrej jakości model, który posłuży przez długi czas, zapłacimy mniej niż 200 złotych.

Więcej o: