Kino w domu: wybieramy projektory, ekrany projekcyjne, lampy i głośniki

BA
22.05.2019 16:15
kino domowe projektory

kino domowe projektory (kino domowe projektory)

Uwielbiasz oglądać filmy i chodzić do kina? A co powiesz na stworzenie sali kinowej we własnym salonie? Wystarczy tylko dobrać odpowiedni sprzęt, a będziesz się cieszyć świetną jakością obrazu i kinowymi efektami!

Kino domowe w domu - jak je stworzyć? 

Jeśli jesteś miłośnikiem filmów i najchętniej nie wychodziłbyś z kina, to możesz stworzyć własne kino w domu. Wystarczy tylko skompletować odpowiedni sprzęt. Efekty, które uzyskasz z pewnością pozytywnie cię zaskoczą, a wypady do kina staną się już tylko okazjonalne. Co więc potrzebujesz, aby stworzyć salę kinową w domu? Przede wszystkim musisz mieć ekran. Ekranem kinowym może być zwykły telewizor o odpowiedniej wielkości, jednak zupełnie inny i bardziej realistyczny efekt dają projektory oraz ekrany projekcyjne. Na co zwrócić uwagę przed zakupem projektora? 

 • format obrazu - dla kina domowego idealnymi formatami obrazu będą 16:9 lub 16:10; 
 • rozdzielczość obrazu - im większa rozdzielczość, tym lepsza także i ostrość obrazu. Obecnie najpopularniejsze rozdzielczości w projektorach to 1024x768, 1280x800, 1920x1080 oraz 1920x1200. Najnowsze modele oferują także obraz 4K; 
 • możliwość komunikacji bezprzewodowej - sprawdź, czy projektor pozwala na podłączenie do komputera w formie bezprzewodowej. To znacznie ułatwia jego używanie; 
 • lekkość i rozmiar - dobry projektor powinien być w miarę lekki i kompaktowy, aby można było go przenosić i dopasowywać wedle uznania. 

Jeśli chodzi o ekran projekcyjny to do wyboru masz ekrany przenośne i podwieszane. Modele podwieszane montuje się pod sufitem i mogą być rozkładane za pomocą korby, pilota albo włącznika zamontowanego w ścianie. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość ekranu. Ekran powinien sięgać przynajmniej 1 metr ponad podłogę. Wtedy komfort oglądania będzie najlepszy. Ponadto dobrze, aby ekran do kina domowego był wykonany z szarego materiału lub jego odcieni. Obraz będzie wtedy o wiele lepszy. Jednak biały sprawdzi się także całkiem dobrze. 

Lampy do projektorów 

Lampa to najważniejszy element projektora. Każda z nich ma jednak swoją żywotność. Producent określa po jakim czasie powinno się ją wymienić. Zazwyczaj jest to około 2000 godzin użytkowania. Niektóre modele funkcjonują przez znacznie dłuższy czas, jak na przykład do 4000 godzin. Po tym czasie należy zakupić nową lampę pasującą do modelu naszego projektora. 

Głośniki do kina domowego 

Jeśli chcesz poczuć się jak w kinie, to ważne dla ciebie będą także głośniki. Możesz zdecydować się na małe, które umieścisz na przykład na parapecie okna albo na większe, stojące modele, które dają jeszcze lepszy efekt. Do wyboru masz podstawowe głośniki 5.1, które są najtańsze i nie dają spektakularnych efektów. Najlepiej zdecydować się na modele 7.1, które są nadal w przystępniej cenie, dadzą o wiele lepsze efekty i spełnią oczekiwania wybrednych kinomaniaków. Pamiętaj też, aby dopasować zestaw głośników do pomieszczenia. Jeśli jest małe, to nie decyduj się na potężne głośniki, gdyż dźwięk nie będzie wtedy czysty i może irytować. Musisz też dokładnie przemyśleć ich rozstawienie. 

Więcej o:
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • allegropajew

  Oceniono 4 razy 2

  A ja za przedłużenie umowy z Multimedią (w dodatku twardo i brutalnie: płacę 60% tego, co dotychczas, mając dwa razy szybszy internet i dodatkowy telewizor) dostałem w prezencie jakiś projektor. Niby tylko 800x480, ale na ścianie garażu podczas picia przy grillu niczego więcej nie trzeba.

  Do oglądania PiS-dziennika nie będę urządzał salki kinowej -- nie jestem poYebem w takim sensie, w jakim Cuma (Vinci) określał poYebów.

  Gościula

 • lodomeria

  Oceniono 2 razy 0

  Nie ma nic cudowniejszego, niż sąsiad robiący sobie w domu kino. A nie, jest! Sąsiad uzależniony od gier, grający na kinie domowym w jakieś strzelanki po kilka godzin na dobę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX