Parownica do ubrań - jak działa, czy warto ją mieć?

KK
14.06.2019 12:22
Parownica do ubrań

Parownica do ubrań (Fot. Philips, materiały partnera)

Nie lubisz prasować? Mimo natłoku innych domowych obowiązków prasowanie jest obowiązkowe, musisz schludnie się prezentować. Wybawieniem okaż się parownica do ubrań, która poradzi sobie z każdym zagnieceniem.

Parownica – jak działa?

Parownica to nieduże urządzenie, które pozwoli bez wysiłku wyprasować niemal każdą tkaninę. Ubranie zawieszamy na wieszaku, urządzenie trzymamy w pozycji pionowej. Do zbiornika parownicy należy wlać wodę. Po włączeniu urządzenia woda błyskawicznie się podgrzewa i zamienia w parę wodną, która zostaje wyrzucana w kierunku tkaniny i rozpoczyna się proces prasownia. Para wodna rozluźnia włókna ubrań i je wygładza.

Steamer Philips StyleTouch Pure GC440Steamer Philips StyleTouch Pure GC440 Fot. Philips, materiały partnera

Wyróżniamy 3 rodzaje parownic: parownica stojąca, która wygląda jak odkurzacz, ręczna parownica (szczotka parowa lub steamer parowy) lub żelazko z parownicą. Model ze streamerem jest bardzo wygodny, nie wymaga on użycia deski do prasowania, wystarczy wieszak i kawałek płaskiej powierzchni. Urządzenie działa szybko i bez problemu można go przenosić.

Ubrania chłoną wszystkie zapachy z otoczenia. Niektóre miło się kojarzą, jednak zapach dumu z papierów, tłuszczu czy spalin na pewno nie wywoła pozytywnych odczuć. Nie będziemy też po każdym założeniu oddawać marynarek, kurtek i płaszczy do pralni. Dzięki parownicy skutecznie i szybko pozbędziemy się niechcianych zapachów.

Roztocza zagnieżdżają się w dywanach, poduszkach, kołdrach i materacach. Para wodna wytwarzana przez parownice błyskawicznie się z nimi rozprawi, pozwalając domownikom uniknąć alergii, wysypek, bólów głowy.

Philips Steam&GoPhilips Steam&Go Fot. Philips, materiały partnera

Zalety prasowania parownicą:

  • szybkie usuwanie zagnieceń, idealna do szybkich poprawek przed wyjściem z domu
  • niezastąpiona przy prasowaniu falbanek, koronek i plisów
  • skuteczna walka z roztoczami – dzięki parownicy pozbędziesz się ich z materaca, poduszek, kanapy, foteli
  • odświeża i usuwa zapachy
  • brak możliwości przypalenia tkaniny
  • bez problemu wypasujemy odzież z wełny, tiulu, wiskozy, jedwabiu, firany, zasłony czy obrus
  • ubrania mniej się niszczą, nie dotykamy ich bezpośrednio gorącą płytką żelazka
  • możliwość użycia silniejszego strumienia pary podczas prasowania grubszych tkanin: płaszczy, marynarek (zabija bakterie , roztocza i zapachy)

Parownica – cena

Parownice nie są taniej. Urządzenia pionowe to wydatek rzędu 400-700 złotych. Urządzenia ze streamerem parowym kosztują nawet około 1500 złotych. Z kolei poręczne parownice ze szczotką, które bez problemu zabierzemy  na wakacyjny wyjazd, bo zmieszczą się w walizce kosztują od 150 do 400 złotych, w zależności od marki, funkcji, mocy oraz pojemności zbiornika na wodę.