Deskorolka - sprawdzone modele do 300 zł

KK
02.07.2019 12:00
Deskorolka

Deskorolka (Fot. pixabay, CC0 public domain)

Sport to zdrowie, a jazda na deskorolce to świetna zabawa. Warto połączyć obie te kwestie i rozpocząć niesamowitą przygodę! Jaki model deski wybrać? Czym się kierować? Podpowiadamy!

Wybór odpowiedniej deskorolki wymaga wiedzy. Warto tą kwestie przemyśleć i zaplanować. Zdecydowanie odradzamy zakup pod wpływem impulsu oraz w supermarkecie - taki sprzęt na pewno nie będzie trwały, szybko się zniszczy, a materiały, z jakiego sprzęt został wykonany pozostawiają wiele do życzenia. Nie trzeba również wydawać fortuny, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z jazdą na desce. W sklepach znajdziemy modele w różnych przedziałach cenowych, z różnych materiałów, o różnych długościach oraz szerokościach, dlatego warto zgłębić temat i dopasować parametry do osoby, która będzie deskorolki używała.

DeskorolkaDeskorolka Fot. pixabay CC0 public domain

Deskorolka - budowa

Każda deska jest zbudowana z tych samych elementów:

  • Blat, inaczej deska - najczęściej zbudowana z 7-9 sklejonych ze sobą warstw drewna klonowego. Deska pokryta jest papierem ściernym mającym na celu zwiększenie przyczepności. Jej długość wynosi najczęściej 71–82 cm. 
  • Traki - umożliwiają przymocowanie kółek do blatu i sterowanie deskorolką. 
  • Kółka - najczęściej z poliuretanu, kauczuk jest rzadziej spotykany. Warto podkreślić, że im większe kółka, tym szybsza jazda. Małe kółka gwarantują mniejszą wagę deskorolki, jednak wolniejszą jazdę.
  • Łożyska - od nich zależy szybkość obracania się kół. Są oznaczone symbolem ABEC i cyfrą od 1 do 7 - im wyższa cyfra, tym szybciej będą się kręcić.
  • Montażówki - śruby, które łączą traki z deską.

Rodzaje deskorolek

Typ deski uzależniony jest od tego, do czego będzie służyła użytkownikowi.

Deskorolka klasyczna - do jazdy po chodniku, jak i do wykonywania trików.

Deskorolka typu Cruiser - dłuższa niż klasyczna, przód jest zakończony ostrym dziobem, a drugi koniec jest ścięty prawie pod kątem 90 stopni. Sprawdzi się do jazdy po chodniku.

Deskorolka Longboard - długa, nawet do 2 metrów. Przeznaczona jest do zjazdów z górek.

Deska Mountainboard - do slalomów i zjazdów z górki, mogą być zamiennikiem snowboardu. Ten model ma bieżnikowane opony.

Pierwsza deska - jaką wybrać??

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z jazdą na deskorolce zdecydowanie polecamy skompletowaną deskę, kupioną od renomowanego producenta.

Twardość kółek, do nauki jazdy powinna mieć twardość 99A, wymiary kółek powinny być jak najbardziej uniwersalne, polecamy te z przedziału 53-55 mm. Najlepiej wybrać deskorolkę z łożyskami oznaczonymi symbolami ABEC-3 lub ABEC-7, z kolei dlugośc i szerokość deski powinna wynosić 78,5x20 cm.

DeskorolkaDeskorolka Fot. pixabay, CC0 public domain

Na pewno nie kupuj deski w supermarkecie. Zdecydowanie odradzamy też zakup sprzętu za mniej niż 100 zł, nie będzie on w pełni stabilny i wytrzymały. Najlepiej zdecydować się na zakup deskorolki ze średniej półki cenowej, czyli w granicach 150-200 złotych.

Jeśli planujesz zakup używanej deski koniecznie sprawdź czy nie ma nadłamanego lub rozwarstwionego blatu. Przed zakupem warto się na niej przejechać.

Zaawansowani skaterzy mogą sami kompletować poszczególne elementy i dostosowywać sprzęt do stylu jazdy i umiejętności.

Więcej o: