Na rynku dominują maszynki elektryczne, o wielu ostrzach, jednak historia lubi zataczać koło i coraz chętniej wracamy do korzeni. Pierwszą maszynkę do golenia wynalazł w 1904 roku King Gillette, miała ona dwie krawędzie tnące. Ideą wynalazcy była po zużyciu wymiana żyletki na nową, która nie była droga, nie trzeba było nic ostrzyć, ani naprawiać, a więc koszty były małe, a cały proces zajmował zdecydowanie mniej czasu.
Ponadczasowa maszynka do golenia z żyletką Fot. pixabay, CC0 public domain
Maszynka na żyletki – jaka jest?
Maszynka do golenia na żyletki jest zdecydowanie bardziej delikatna niż elektryczna. Zostawia dużo mniej podrażnień, a mimo to doskonale radzi sobie nawet z gęstym i twardym zarostem. Warto docenić dokładność maszynki, skóra zostaje po niej gładka.
Gadżet jest wygodny w użytkowaniu, antypoślizgowe uchwyty pozwalają idealnie dopasować go do dłoni. Niezależnie od wieku użytkowanie maszynki będzie banalnie proste. Sama maszynka jest tania i bardzo wytrzymała. Wymieniać wystarczy żyletki, które golą bardzo dokładnie, a ich cena nie pozwala się długo zastanawiać. Warto podkreślić, że maszynka na żyletki, wykonana z metalu, nie zawierająca ani grama plastiku posłuży przez długie lata i nie szkodzi środowisku naturalnemu.
Ile kosztuje maszynka na żyletki? Wygodne, solidnie wykonane i dobrze się prezentujące modele kupimy już od 70 złotych, najdroższe mogą kosztować nawet do 500 złotych. Żyletki kupimy pojedynczo lub w zestawach, za 50 sztuk zapłacimy w okolicach 70 złotych.
Maszynka do golenia z żyletką Fot. pixabay, CC0 public domain, okazje.info, kolaż next
Jak wybrać maszynkę na żyletki?
Nie dajmy się zwieźć i maszynkę na żyletki kupujmy jedynie wykonaną z metalu. Taki model będzie najbardziej trwały i może posłużyć nam nawet przez całe życie. Warto dodać, że metalowa maszynka ma określoną wagę, dzięki czemu podczas golenia nie trzeba używać siły, zapewnia płynny ruch. Swobodne trzymanie w dłoni wystarczy, by dokładnie się ogolić.
Modele maszynek różnią się od siebie stopniem agresywności, czyli sposobem, w jaki ostrze zbiera z twarzy zarost. Jak to rozpoznać? Maszynka agresywna ma mocniej wysunięte ostrze, większą szczelinę oraz prostopadły kąt pomiędzy ostrzem a uchwytem żyletki. Ten model zdecydowanie skuteczniej zbiera zarost. Jeśli jesteś wprawiony w goleniu maszynką z żyletką polecamy wybrać ten model, jeśli dopiero zaczynasz, wybierz łagodniejszą maszynkę. Maszynki mało agresywne mają minimalnie wysunięte ostrze, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko skaleczenia.
Wybór maszynki warto również uzależnić od sposobu golenia. Mężczyźni lubiący zapuszczać długi zarost powinni wybrać model z ząbkowanym grzebieniem, który zgoli jedynie dłuższe włosy. Osoby, które często się golą mogą być głowicę pełną. Długość rączki, montaż żyletki oraz rodzaj wykończenia nie mają wpływu na golenie.
sector23
Oceniono 2 razy 2
Maszynka na żyletki? Nie rozumiem dlaczego nie brzytwa? Chciałbym poznać gościa, który wybierze do golenia maszynkę na żyletki zamiast nowoczesnych, wieloostrzowych - bardziej precyzyjnych, trwalszych i zdecydowanie bardziej komfortowych. No chyba, że będzie to jakiś hipster - masochista