Podkaszarka do trawy - jak wybrać?

KK
11.07.2019 12:04
Podkaszarka ogrodowa

Podkaszarka ogrodowa (Fot. homebook, materiały partnera)

Mieszkasz w domu z ogrodem? Masz działkę za miastem? Jeśli tak, to na pewno wiesz ile pielęgnacji i czasu wymaga dbanie o schludny wygląd ogrodu, trawnika. Nie wszystkie zakamarki da się wykosić kosiarką. Często niezbędnym urządzeniem będzie podkaszarka. Co to takiego, kiedy się sprawdzi i jak ją wybrać?

rtneraPodkaszarka – co to takiego?

Podkaszarki, tak samo jak kosy spalinowe, w odróżnieniu od kosiarek gwarantują łatwość manewrowania. Bez problemu dotrzemy w miejsca ogrodu, do których kosiarka nie miałaby szans wjechać, np. pomiędzy krzewy, grządki. Przystrzyżemy nieestetyczne resztki trawy wzdłuż krawężników, chodnika i sprawnie skrócimy żywopłot. Urządzenie doskonale sprawdzi się do skoszenia trawy na nierównym terenie, w sadzie, na działce.

Sprzęt składa się z głowicy, naciągniętej na nią nylonowej żyłki, ostrzy oraz długiego uchwytu. Podkaszarkę przypinamy paskiem do swojego ciała, tak by było nam wygodnie, a trzymając za uchwyty możemy nią manewrować. Urządzenie jest proste w użyciu, wystarczy pamiętać o regularnej wymianie żyłki, która podczas pracy się zużywa.

Podkaszarka elektryczna czy spalinowa?

Kupując podkaszarkę należy podjąć decyzję czy interesuje nas model elektryczny czy spalinowy.

Podkaszarka elektryczna – to model zasilany sieciowo. Jeśli masz mały ogród i bez problemu podłączysz urządzenie do prądu śmiało możesz go wybrać. Nie radzimy jednak wybierać elektrycznego modelu i plątać się z kablem między drzewami, krzewami i kwiatowymi rabatami.  Samo urządzenie jest lekkie, o mocy 45-550 W, a nawet 900 W. Najtańsze modele obudowę najczęściej mają plasikową, a niej umieszczony drążek z wałem napędowym, żyłka w tym modelu jest nylonowa.

Droższe modele dają nam możliwość regulacji rękojeści do wzrostu użytkownika, cechuje je plastikowa żyłka lub metalowe noże. Każda podkaszarka elektryczna ma zasięg koszenia 40 cm.

Kosa spalinowaKosa spalinowa Fot. okazje.info, materiały partnera


Modele akumulatorowe
będą droższe, o pojemności 1,5 Ah – zdecydowanie wystarczy to na skoszenie 500 m2 ogrodu. To wygodniejsze rozwiązanie na większych powierzchniach ogrodu lub terenie z przeszkodami w postaci krzewów, bez ciągnącego się kabla pracuje się o wiele wygodniej.

Podkaszarka spalinowa - często nazywana jest kosą spalinową. Idealna do dużych ogrodów, nie potrzeba podłączać ich do prądu. Urządzenie wyposażone jest w silnik o mocy 1,2-2,2 KM. Jest zdecydowanie cięższa od modelu elektrycznego i akumulatorowego, wyposażona w pas podtrzymujący i szelki, dzięki czemu ciężar urządzenia spoczywa jednocześnie na plecach, barkach, a w mniejszym stopniu na rękach. Zakres koszenia to 45 cm. Model spalinowy jest zdecydowanie najdroższy, emituje hałas i spaliny.

Jak wybrać podkaszarkę?

Podkaszarka elektrycznaPodkaszarka elektryczna Podkaszarka elektryczna

Wybierając podkaszarkę przede wszystkim określ potrzeby i wielkość swojego ogrodu. Jeśli jest to duży teren o nierównościach, z przeszkodami w postaci roślin, drzew, klombów, zdecydowanie lepiej wybrać podkaszarkę spalinową, pod warunkiem, że nie mieszkasz w centrum miasta, ponieważ hałas emitowany przez urządzenie może być bardzo uciążliwy dla sąsiadów. Na szczęście niektóre urządzenia mają oznaczenie o niskim poziomie hałasu podczas pracy, warto zwrócić na to uwagę.

Jeśli z urządzenia będą korzystały osoby o różnym wzroście, warto kupić podkaszarkę z możliwością regulowania rękojeści. Nie bez znaczenia jest waga urządzenia, podczas długiego koszenia będzie ona bardzo istotną kwestią – pamiętajmy, że podkaszarki spalinowe są dużo cięższe od modeli elektrycznych.

Więcej o:
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • veni.vici

  0

  czyli jak narobić sąsiadom możliwie najwięcej hałasu w sobotnie popołudnie...

 • zlotarybka1

  0

  Długo zastanawialiśmy się z mężem nad zakupem podkaszarki spalinowej, sporo znajomych nam polecało różne firmy, w końcu znaleźliśmy tą którą chcieliśmy na wassermanie. Jest naprawdę dobra, jedno tankowanie wystarcza na kilkanaście godzin pracy. Pewnie gdybyśmy mieli kupić jeszcze raz to zdecydowalibyśmy się na tę samą.

 • insekt6

  0

  Umieszczenie uchwytu w białej podkaszarce to chyba jakiś żart?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX