Basen rozporowy czy stelażowy - który wybrać?

KK
12.07.2019 11:50
Basen stelażowy

Basen stelażowy (Fot. Homebook, materiały partnera)

Kąpiel w basenie w ogrodzie będzie rozrywką dla całej rodziny podczas lata. Bez wychodzenia z własnej posesji, rano, popołudniu lub wieczorem będzie idealnym miejscem dla ochłody, ale też uzupełnieniem ogrodowej aranżacji. Który model wybrać: rozporowy czy stelażowy?

 Basen ogrodowy - rodzaje

Budowa basenu na stałe to dość duża inwestycja, a jak wiemy, w naszych warunkach klimatycznych pogoda się zmienia. Na początek lepiej skorzystać z tańszych, gotowych rozwiązań. Stałe baseny to koszt nawet 15 tysięcy złotych, cena gotowych modeli nie przekracza 2-3 tysięcy złotych, w zależności od rodzaju i wielkości. Mowa oczywiście o naprawdę dużych powierzchniach basenów.

Wyróżniamy 3 typy basenów rozkładanych: dmuchany, rozporowy i stelażowy. Model dmuchany doskonale sprawdzi się dla dzieci. Nie zajmuje on dużo miejsca, dlatego bez problemu ustawimy go nawet w małym ogrodzie. Jest płytki, a więc bezpieczny dla maluchów, które oczywiście nadal będą pod kontrolą osoby dorosłej. Basen dmuchany kupić możemy podczas sezonu nawet w supermarkecie, ceny zaczynają się od 30-50 złotych wzwyż i są uzależnione oczywiście od wielkości, a woda momentalnie się w nim nagrzewa. Mankamentem jest fakt, że łatwo go uszkodzić, przebić.

Wybierając basen, należy mieć na uwadze parę kwestii, w tym między innymi jego przeznaczenie, tj. kto będzie się w nim kąpał. Dorośli miłośnicy kąpieli z pewnością rozważą zakup basenu rozporowego lub stelażowego. Oba modele są wytrzymałe, o dużych rozmiarach, różnią się kilkoma kwestiami.

Basen rozporowy - jaki jest?

Basen rozporowyBasen rozporowy Fot. Homebook, materiały partnera

Baseny rozporowe wykonywane są z miękkich materiałów, takich jak guma, winyl, dzięki czemu są bardzo bezpieczne dla osób w każdym wieku. Modele rozporowe zawsze mają kolisty kształt i wyposażone są w doczepiane drabinki. Wykonane są z poliestru oraz PCV. Rozkładanie basenu jest szybkie, wygodne i banalnie proste.

Wystarczy rozłożyć basen na ziemi i zacząć nalewać do niego wodę, która dzięki naturalnemu ciśnienieniu hydrostatycznemu, zacznie napierać na ścianki basenu i podtrzymywać je w pionowej pozycji. Do tego modelu możemy zamontować urządzenie filtrujące, dzięki czemu wodę można wymieniać rzadziej.

Podsumowując, basen rozporowy łatwo rozłożyć i złożyć, jest tańszy od stelażowego, dostępny w wielu rozmiarach, zdecydowanie bardziej wytrzymały od basenu dmuchanego, jest funkcjonalny i w dobrej cenie.

Basen stelażowy

Baseny stelażowe charakteryzuje duża wytrzymałość. Żadna część basenu nie jest nadmuchiwana, a całość zamontowana jest na specjalnym stelażu. Jego rozłożenie jest skomplikowane i wymaga poświęcenia czasu. Należy ze sobą połączyć elementy, które stanowić będą stelaż dla zbiornika wodnego, dopiero później się go napełnia. W większości przypadków basen stelażowy można złożyć bez użycia narzędzi, można wspomagać się instrukcją.

Basen stelażowyBasen stelażowy Fot. Homebook, materiały partnera

Modelowi stelażowemu nie straszne są silne podmuchy wiatru, stabilnie i mocno trzyma się podłoża. Przed nalaniem do niego wody bardzo ważną kwestią jest wypoziomowanie podłoża. Pod spód basenu należy rozłożyć specjalną matę oraz napompować kołnierz, dopiero później rozpoczynamy nalewanie dna zbiornika wodą. Jeśli nie spływa ona w kierunku jednej ściany to można kontynuować nalewanie. Pamiętajmy, by nalać wodę do 90% wysokości basenu.

Podsumowując, basen stelażowy jest bardzo wytrzymały, przestronny, znajdziemy go w wielu wielkościach oraz głębokościach. Solidna konstrukcja 

Więcej o:
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Co to sa te prowizorki?

 • pawlinska

  0

  im większy tym lepszy! tylko trzeba będzie wodę chlorować ale to nie problem , można sobie kupić takie kosmetyki do mycie od SBR sports i po wyjściu się po prostu umyć, a chlor nie będzie powodował żadnych negatywnych efektów na naszej skórze czy włosach

 • wojciech6j

  0

  Basen rozporowy. 5 lat i do wyrzucenia. Dmuchany kołnierz od słońca kruszeje i pęka. Zdecydowanie stelażowy lepszy.

 • zegrz

  0

  A do którego więcej tych dziewczyn dają???

 • plastikpiokio

  0

  najlepiej taki suchy wtedy się nikt nie utopi.a i parę groszy się zostanie z rachunku za wodę .

 • kamster

  0

  Baseny stelażowe charakteryzuje duża wytrzymałość. Żadna część basenu nie jest nadmuchiwana, a całość zamontowana jest na specjalnym stelażu
  ........
  Przed nalaniem do niego wody bardzo ważną kwestią jest wypoziomowanie podłoża. Pod spód basenu należy rozłożyć specjalną matę oraz napompować kołnierz, dopiero później rozpoczynamy nalewanie dna zbiornika wodą.

  Aha....

 • sieradz2

  0

  Stelażowy, bo nie trzeba w środku otwierać rozporka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX