Powerbank - jak wybrać? Modele wybrane przez redakcję

KK
12.07.2019 11:21
Powerbank

Powerbank (Fot. pixabay, CC0 public domain)

W dobie smartfonów i tabletów nie wyobrażamy sobie nie zabrania ze sobą wychodząc z domu, choć jednego z tych urządzeń. Mimo, że nowe urządzenia mają doskonałe baterie, podczas długiego użytkowania warto pomyśleć o zakupie powerbank'a, który okaże się niezbędny, gdy nie będziemy mieli w pobliżu gniazdka z prądem. Jak wybrać dobry bank energii? Podpowiadamy!

Powerbank – co to takiego i dlaczego warto go mieć?

Powerbank to inaczej bank energii, przenośna bateria. Nowoczesne gadżety energię zużywają bardzo szybko, szczególnie podczas aktywnego korzystania z ich zasobów. Większości z nas powerbank okaże się niezbędny. Urządzenie przyda się do naładowania w podróży czy na mieście tabletu, telefonu, czytanika e-booków, słuchawek Bluetooth, odtwarzacza mp3 czy mp4, smartwatcha, a także kamery i e-papierosa.

Urządzenie jest lekkie i nieduże, dzięki czemu bez problemu zmieścimy go w torbie, plecaku czy wakacyjnej walizce.

Powerbank - ratunek w miejscach, bez dostępu do gniazdka z prądemPowerbank - ratunek w miejscach, bez dostępu do gniazdka z prądem Fot. pixabay, CC0 public domain

Jaka powinna być pojemność powerbank’a?

Pojemność to najważniejsza kwestia przy wyborze banku energii. Pamiętajmy, że najlepiej zdecydować się na gadżet, który pozwoli na co najmniej podwójne naładowanie najczęściej używanego przez nas urządzenia: smartfona czy tabletu. Optymalna wartość powerbank’a mieści się w przedziale 5000 – 6000 mAh. Im większa pojemność urządzenia tym lepiej, wszystko oczywiście uzależnione jest od naszych indywidualnych potrzeb. Warto już na etapie zakupy sprawdzać w specyfikacji produktu jego pojemność. Na dłuższe wyjazdy, chcąc ładować gadżetem kilka urządzeń najlepiej wybrać powerbank o pojemności 20 tysięcy mAh.

Na co warto zwrócić uwagę?

Kupując powerbank warto zwrócić uwagę na jego obudowę: czy urządzenie jest wodoodporne i odporne na uderzenia, by przy pierwszym upadku z wysokości nie przestało poprawnie działać. Producenci coraz chętniej odchodzą od tworzyw sztucznych i stawiają na mocniejsze rozwiązania, na przykład w postaci aluminium, które jest dużo trwalsze i lepiej się prezentuje.

Ciekawą opcją jest funkcja QuickCharge, czyli szybkie ładowanie, w taką funkcję wyposażone są również ładowarki dołączane do nowoczesnych smartfonów.

PowerbankPowerbank Fot. pixabay, CC0 public domain

Przyda się również system chroniący przed przegrzewaniem się gadżetu, który ochroni ładowane urządzenie przed wysoką temperaturą. Zwróćmy też uwagę czy po osiągnięciu 100% naładowania powerbank odcina proces ładowania – dzięki czemu nie traci więcej energii niż jest to potrzebne.

W sklepach znajdziemy powerbank’i  z dwoma wskaźnikami ładowania: LED oraz LCD. Dokładniejszy jest zdecydowanie wyświetlacz LCD.

Chcąć zachować dłuższą żywotność banku energii nie narażajmy go na uszkodzenia mechaniczne i wykonujmy pełne cykle ładowania. Jeśli używamy go rzadziej, warto raz w miesiącu do pełna go naładować i rozładować.

Power bank – cena                         

Ceny banków energii rozpoczynają się od 40 złotych wzwyż. Im większa pojemność gadżetu, liczba portów USB, obudowa oraz dodatkowe funkcję, tym większa jego cena. Zakup powinien być uzależniony od naszych oczekiwań.

Więcej o:
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • kornel-1

  Oceniono 20 razy 12

  Dżizas! Tekst o niczym. Nic nie wnoszący do wiedzy zwykłego choćby człowieka. Lanie wody. Żeby nie powiedzieć dosadniej W dodatku tekst kretyński, gdyż wśród "polecanych przez redakcję modeli" znajdują się o pojemności 10.000 mAh i 15.000 mAh czyli znacznie więcej niż opisywane jako optymalne 5000-6000 mAh. Tekst podwójnie kretyński, gdyż wśród "modeli polecanych przez redakcję" są i takie o 25 zł choć gimbus KK pisze, że ceny powerbanków zaczynają się od 40 zł.

  Dno, po prostu, dno.
  To jest prawdziwy obraz portalu.
  To jest prawdziwy obraz "dobrego dziennikarstwa".

 • shunpike

  Oceniono 7 razy 3

  Może Autor zająłby się najpierw interpunkcją. Nawet artykuł o niczym powinien jednak jakoś wyglądać.

 • antyk63

  Oceniono 4 razy 2

  Pamiętam takie chińskie akumulatorki 19650 o pojemności 6000mAh. Psikus polegał na tym, że miały słabiutką obciążalność i zasilanie nimi normalnych urządzeń skutkowało realną pojemnością ze cztery razy mniejszą. Pamiętajcie - wydrukować da się wszystko...
  Dobry akus 18650 ma góra 3000mAhi kosztuje ~30zł. Jeżeli kupujesz powerbank 6000mAh za 50zł to nie licz na cuda.

 • leszlong

  Oceniono 1 raz 1

  "Powerbank to inaczej bank energii, przenośna bateria."

  Przenośny akumulator. Proszę nie używać durnego tłumaczenia.

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 1

  Każdy powerbank ma za małą pojemność. Podobnie jak każdy twardy dysk (lub inny nośnik danych) ma za małą pojemność.

 • jaca_travel

  Oceniono 3 razy 1

  Gazeto, wybacz. Ten artykuł jest bez sensu. Tu nie ma konkretów.
  A gdzie powerbank SOLARNY?

 • Andrzej Bąk

  0

  Aż miło poczytać. Widać że rynek pracy jest nienasycony. Dyletant i analfabeta został redaktorem...

 • ghs blar

  0

  Kupiłem niedawno produkt Aukey. Za 70zł. Teoretycznie 16000mAh. Zmierzona rzeczywista pojemność 12000mAh. Tyle da się wtłoczyć weń energii od punktu zaprzestania ładowania urządzeń do maksymalnego naładowania. Dwa porty. W obu możliwość szybkiego ładowania. Zmierzone do 1.6A 9V. Gdyby można było go równie szybką ładowarką ładować, byłby idealny. Wcześniej miałem niby 10000mAh z greencell. Tragedia. Realnie 4300mAh. Prąd na wyjściu max 0.8A 5V.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX