Gramofon - muzyczny sprzęt w nowej odsłonie

KK
28.11.2019 11:06
Gramofon

Gramofon (Fot. pixabay, CC0 public domain)

Uwielbiasz słuchać muzyki? Jeśli tak, to czy słuchałeś muzyki na gramofonie? Ten dźwięk ma w sobie coś niesamowitego. Charakterystyczne trzaski i ciepły dźwięk sprawiają, że koneserzy muzyki zaczynają się zastanawiać nad kupnem gramofonu. Czy warto go mieć? Jak go wybrać?

 Świat pędzi do przodu, rozwijamy się cyfrowo i technologicznie. W naszych domach pojawiają się coraz nowsze sprzęty do słuchania muzyki, nie brakuje ulubionych płyt, jednak prawdziwi wielbiciele muzyki z sentymentu sięgają po gramofon. Teraz prezentuje się on nieco bardziej nowocześnie i nadal odtwarza winylowe płyty, które z pewnością odnajdziemy na domowym poddaszu.

Jak działa gramofon?

Pomimo popularności muzyki w formacie cyfrowym, gramofony i winylowe płyty nie odeszły do lamusa. Gramofon to urządzenie do odtwarzania kultowych płyt. Sprzęt wyposażony jest w duży talerz oraz ramię zakończone igłą, która jest wprowadzana w drganie, następnie zamieniane w sygnał elektryczny.

GramofonGramofon Fot. pixabay, CC0 public domain

Wyróżniamy 3 rodzaje gramofonów. Najtrudniejszy w obsłudze i zdecydowanie najdroższy jest gramofon manualny, w którym płytę umieszcza się wewnątrz i samodzielnie nastawia ramię z igłą. Jego zaletą jest niezawodność i możliwość ustawienia odtwarzania od wybranego momentu. Kolejny jest gramofon półautomatyczny, po odtworzeniu płyty sam się wyłącza, zatrzymuje obroty talerza i odsuwa ramię na bok. Ostatni jest gramofon automatyczny, zdecydowanie najprostszy w obsłudze, niektóre modele umożliwiają automatyczne odtwarzanie płyty ponownie.

Napęd – najważniejszy element gramofonu

Napęd to niewątpliwie najważniejsza kwestia podczas wyboru gramofonu. To od niego zależy czy dźwięk będzie odtwarzany jednostajnie i z odpowiednią prędkością, by dźwięk nie był zniekształcony.

Wyróżniamy napęd paskowy oraz bezpośredni. Napęd paskowy za pomocą paska przenosi obroty silnika na talerz. Talerz jest odseparowany od silnika, dzięki temu szum z gramofonu zostaje wytłumiony. Ten model sprawdzi się do użytku w domu.

Napęd bezpośredni jest bardziej niezawodny. Talerz urządzania zespolony jest z osią silnika, a więc może się on łatwo rozpędzić i możliwe są zmiany jego prędkości. Ten model często wykorzystują DJ, ponieważ można przesuwać płytę ręką.

GramofonGramofon Fot. pixabay, CC0 public domain

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Oprócz napędu ważną rolę odgrywa ramię – różnią się one kształtem, długością, łożyskowaniem. Następnie zwróćmy uwagę na igłę – to ona odpowiada za odczytywane muzyki zapisanej na płycie. Istnieją 2 rodzaje wkładek: MM (Moving Magnet), gdzie magnes jest umieszczony na wsporniku i podczas grania drga, a cewka pozostaje w bezruchu oraz MC (Moving Coll), gdzie cewka się nie rusza.

Dla jakości dźwięku ważny jest szlif igły. Szlif sferyczny – najtańszy, stożkowy, szlif ellpetyczny – wytrzymalszy, o większej powierzchni styku z płyta, a więc lepiej odczytuje muzykę oraz szlif linowy – podobny do ellpetycznego.

Wybierając gramofon zwróć uwagę na możliwość regulacji siły nacisku, ponieważ decyduje to o barwie dźwięku (mocniejszy nacisk obniża dźwięk, lżejszy podnosi). Kolejną kwestią jest regulacja siły odśrodkowej, która zapobiega wypadaniu igły z rowków na płycie.

Warto też zwrócić uwagę na stabilną podstawę. Powinien on stać na płaskiej, równej powierzchni. Wibracje i podmuchy wiatru mają negatywny wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku.

Więcej o:
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • robertjjurek

  Oceniono 9 razy 9

  autor jest chyba małorolnym rolnikiem
  bo na gramofonach się totalnie nie zna.

 • uploadhelski

  Oceniono 6 razy 6

  Strona źle działa (przy kasowaniu przez Backspace ucieka do góry), artykuł napisany tak niechlujne, że nikt kto chce kupić gramofon nie powinien go czytać. Koszmarne błędy literowe i merytoryczne, autor bierze udział w konkursie na największego lamera roku.
  "MM (Moving Magnet), gdzie magnes.. podczas grania drga, a cewka pozostaje w bezruchu oraz MC (Moving Coll), gdzie cewka się nie rusza" - ma być Moving Coil i taki system charakteryzuje się tym, że to właśnie cewka się RUSZA.
  Rekordem jest "szlif ellpetyczny" - może autorowi kojarzy się z pelletem?

 • jac_l_w

  Oceniono 4 razy 4

  Zabrakło mi podziału na gramofony, adaptery i patefony oraz omówienia wpływu koloru obudowy na jakość odsłuchu. Pasowałoby do reszty.

 • satur9

  Oceniono 3 razy 3

  Pijana małpa z brzytwą i Downem to pisałą...

 • gedko

  Oceniono 3 razy 3

  "wibracje i podmuchy wiatru" ??? - może chodzi mu o odporność na trzęsienia ziemi i trąby powietrzne

 • jevdok

  Oceniono 5 razy 3

  Jeszcze takie fajne mam nauki dzisiaj z tego artykułu:
  "Następnie zwróćmy uwagę na igłę – to ona odpowiada za odczytywane muzyki zapisanej na płycie. Istnieją 2 rodzaje wkładek: MM (Moving Magnet), gdzie magnes jest umieszczony na wsporniku i podczas grania drga, a cewka pozostaje w bezruchu oraz MC (Moving Coll), gdzie cewka się nie rusza."
  - już myślałem, że coś o igłach będzie, a tu jednak o wkładkach pan napisał
  - myślałem, że to moving coil (ruchoma cewka), a to jednak moving coll (co to coll jest?)
  - myślałem też, że we wkładkach moving coil, cewka się właśnie porusza, a magnes nie, a to jednak w obydwu ta cewka się nie porusza... hmmm... ciekawe.

  I tu jeszcze fajne takie jest "oraz szlif linowy – podobny do ellpetycznego"...toż ja przez całe życie myślał, że to szlif liniowy, a tu masz... linowy jednak. No i takie piękne, nowe słówko... ELLPETYCZNY!.

  "podmuchy wiatru mają negatywny wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku."... na dworzu raczej nie słucham muzyki z gramofonu, ale wobec tego nigdy nie wystawię gramofonu na podwórko

 • topjar

  Oceniono 2 razy 2

  to taki zgryz jak złote i platynowe końcówki...

 • pkozar

  Oceniono 2 razy 2

  Szlif "ellpetyczny"! Dwa razy! Czyli to nie literówka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX