Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

KK
24.07.2019 11:29
Dysk zewnętrzny

Dysk zewnętrzny (Fot. pixabay, CC0 public domain)

Zdjęcia, filmy, ważne dokumenty, kopie zapasowe plików - wszystko to zajmuje mnóstwo miejsca i obciąża pamięć komputera. Pomocny i warty zakupu jest dysk zewnętrzny. Oferta urządzeń jest naprawdę szeroka. Jakie parametry powinien mieć dysk zewnętrzny? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dysk zewnętrzny – co to takiego i po co?

Wraz ze zwiększającą się liczbą plików i dokumentów dyski znajdujące się w komputerach stacjonarnych i laptopach są niewystarczające. Nie ma też potrzeby obciążania tych urządzeń. Najlepszym pomysłem jest zakup dysku zewnętrznego, który za pośrednictwem portu USB podłączymy do sprzętu i zgramy wszystkie niezbędne pliki.

Dysk zewnętrzny jest banalny w obsłudze. Mają wielkość 3.5 lub 2.5 cala, wyposażone są w złącze lub wymagają dodatkowego zasilacza. Aby go użyć, wystarczy podpiąć do laptopa, urządzenie momentalnie wykryje dysk zewnętrzny i będzie on tak samo widoczny, jak dysk znajdujący się wewnątrz komputera. Bez problemu będziemy przenosić pliki i dane o różnej wielkości, nie tylko między urządzeniami, ale i miejscami. Zgramy kopie zapasowe dokumentów, programów, pamiątkowe zdjęcia czy filmy.

Dysk zewnętrznyDysk zewnętrzny Fot. shutterstock

Rodzaje dysków zewnętrznych

Wyróżniamy 2 rodzaje dysków zewnętrznych, ze względu na technologię:

Dysk zewnętrzny HDD – inaczej talerzowy to najpopularniejszy rodzaj dysków zewnętrznych. Gadżet powstał z wykorzystaniem technologii opartej na talerzach, na których zapisywane są wszystkie dane oraz głowicy, dzięki której możemy odczytywać i zapisywać pliki. Ten model oferuje przeciętną prędkość pracy, bywa głośny i charakteryzuje go większa podatność na uszkodzenia i utratę danych. Już niewielki upadek może być tragiczny w skutkach dla danych zapisanych na dysku.Ruchome części dysku są bardzo podatne na wpływ wibracji u uderzeń.

Największym atutem dysków HDD jest świetny stosunek ceny do pojemności. Urządzenie 1 TB kupimy już za około 200 złotych.

Dysk zewnętrzny SSD – to inaczej dysk półprzewodnikowy. Konstrukcja dysku oparta jest na pamięci flash, pracuje bezgłośnie, nie nagrzewa się i nie ma żadnych ruchomych konstrukcji, dzięki czemu jest bardziej odporny na wstrząsy i upadki. Dyski SSD zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa zapisanych danych, również znacznie szybciej działają. Charakteryzują się lepszymi parametrami odczytu i zapisu danych. Jeśli kopiujesz dużo danych będzie to doskonały wybór.

Dysk zewnętrzny SSDDysk zewnętrzny SSD Fot. shutterstock

Wszystkie zalety niestety kosztują. Najtańsze dyski SSD o pojemności 128 GB kupimy w przedziale 200-250 złotych. Im większa pojemność, tym dysk będzie droższy, modele 1 TB mogą kosztować nawet ponad tysiąc złotych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podstawową kwestią jest decyzja o zakupie dysku zewnętrznego SSD, który jest szybszy, lub dysku HDD, który jest tańszy i dużej pojemności.

Kolejną kwestią jest rozmiar dysku. Najczęściej spotykane są 2,5 oraz 3,5 calowe modele. Pierwszy z nich zasilany jest poprzez port USB, nieduży i lekki, idealny do przenoszenia danych między komputerami. Dyski 3,5 calowe są większe, mniej poręczne, często wymagają podpięcia zasilacza, sprawdzą się, jako bank danych w pobliżu komputera. Znajdziemy też modele 1,8 cali.

Ważna jest pojemność. To kwestia indywidualna. Jeśli potrzebujemy urządzenia do magazynowania plików multimedialnych: zdjęć i filmów lepiej wybrać dysk o dużej pojemności. Do gromadzenia plików tekstowych i dokumentów wystarczy dysk poniżej 500 GB. Warto podkreślić, że im większa pojemność dysku, tym wyższa cena.

Interfejs – większość dysków wykorzystuje do przesyłania danych port USB, który osiąga prędkość transferu około 600 MB/s, spotykane są również mniejsze. Producenci wprowadzają na rynek również nośniki, które wykorzystują FireWire (przesyła dane z prędkością d 100 MB/s), eSATA ( do 275 MBS/s, spotykany najczęściej w laptopach, oraz Thunerbolt (błyskawiczny zapis i odczyt plików).

Trwałość i bezpieczeństwo naszym danym zapewnia odpowiednia obudowa dysku zewnętrznego. Powinna być solidnie wykonana. W grę nie może wchodzić plastik. Warto zwrócić uwagę na wodoodporność gadżetu.

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • druga_wieza

    Oceniono 1 raz 1

    Jaki dysk kupić?
    TO ZALEŻY
    Zależy od potrzeb i posiadanego budżetu.

    Potrzeby to m.in.
    - pojemność
    - niezawodność
    - wielkość
    - zasilanie (czy konieczny jest dodatkowy zasilacz)
    - interfejs (zwykle USB, obecnie v3)
    - elementy pozamerytoryczne (marka, wygląd, czy się błyszczy...)

    Dla dużych pojemności najtaniej wychodzi HDD 3,5", ale wymaga własnego zasilania, co czyni go mało przenośnym.

    Dla rozwiązań bez własnego zasilacza najtaniej wyjdzie HDD 2,5". Mało odporny na wstrząsy, ale tani i dosyć szybki.

    Rozwiązania z rodziny SSD są najdroższe, ale ich szybkość i niezawodność to mity. Te tańsze nie są ani szybkie, ani niezawodne.

  • okoni18

    Oceniono 3 razy -3

    Co za bzdura, dysk wielkości 1tb można znaleźć za 200 zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX