Fotele biurowe - mamy sprawdzone, solidne modele w dobrych cenach

KK
25.07.2019 10:09
Fotel biurowy

Fotel biurowy (Fot. Homebook, materiały partnera)

Wiele godzin w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Nie bez znaczenia dla naszego zdrowia jest rodzaj siedziska, szczególnie, jeśli pracujemy w biurze, siedząc po 8 godzin dziennie. Jak wybrać odpowiedni fotel, by był wygodny i funkcjonalny? Czym się kierować przy jego wyborze?

Decydując się na pracę w biurze musimy liczyć się z faktem, że przeważającą część czasu spędzimy w pozycji siedzącej. Takie osoby powinny zwrócić szczególną uwagę na swoje siedzisko.  Fotel powinien być odpowiednio dobrany, zapewniać komfort pracy prawidłowe podparcie każdej części ciała. Pamiętajmy, że siedzenie w niewygodnej pozycji prowadzi do wielu dolegliwości, takich jak: ból pleców, kręgosłupa czy głowy. Złe samopoczucie przełoży się na efektywność pracy.

Fotel biurowy - jaki powinien być?

Fotele, na których spędzamy 6-8 godzin dziennie, mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Ergonomia krzesła biurowego idzie w parze z efektywną pracą, dlatego pracodawcy zwykle dbają o ich odpowiedni dobór.

Krzesło biurowe powinno być przede wszystkim dopasowane do wymiarów użytkownika oraz mieć możliwość regulacji. Waga oraz wzrost osoby na nim siedzącej nie powinny zaburzać ergonomii fotela. Mebel powinien dawać możliwość podniesienia siedziska tak, by kolana były zgięte pod kątem 90 stopni, pozwoli to na prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała i uniknięcie przykrych dolegliwości.

Fotel biurowyFotel biurowy Fot. Homebook, materiały partnera

Oparcie krzesła obowiązkowo musi mieć kształt profilowany do kształtu kręgosłupa. Warto wybrać model z ruchomym podparciem lędźwiowym. Bardzo ważne jest, aby oparcie fotela dało się odchylić, co najmniej 5 stopni do tyłu. Krzesło musi obracać się 360 stopni wokół własnej osi. Istotne jest, żeby fotel nie krępował ruchów użytkownika, miał miękkie, niezbyt głębokie siedzisko.

Ważną rolę odgrywają także podłokietniki, które powinny wspierać ręce przez cały czas pracy, nie mogą być zbyt wąskie. Jeśli zdecydujesz się na zakup krzesła ze skórzanym obiciem lub tapicerowane naturalną tkaniną na pewno będzie ono przewiewne. W przypadku modeli ze skóry syntetycznej warto zwrócić uwagę na to czy krzesło ma otwory wentylacyjne.

Wyróżniamy fotele biurowe na kółkach oraz modele na płozach. Krzesła na kółkach jest praktyczny, świetnie sprawdzi się na dużych powierzchniach, jeśli musimy przemieszczać się bez wstawania pomiędzy biurkami lub regałami. Koła muszą być stabilne i wytrzymałe, tak by podczas siedzenia mebel się nie przesuwał.  Fotel biurowy na płozach jest wygodny, stabilnie trzyma się podłoża, jednak w razie potrzeby będziemy musieli go po prostu przenieść.

Cena fotela biurowego

Skórzany fotel biurowySkórzany fotel biurowy Fot. Homebook, materiały partnera

Cena takiego fotela nie powinna grać najważniejszej roli. Stawiajmy na własny komfort w czasie pracy! Najtańsze modele krzeseł biurowych znajdziemy już od 60 złotych, jednak zdecydowanie nie będą one ergonomiczne. Jeśli zależy Ci na komforcie i własnym zdrowiu warto wybrać droższy, bardziej funkcjonalny model. Fotel biurowy to przeciętnie wydatek od 200-700 złotych.  Znajdziemy oczywiście i droższe modele, jednak to już kwestia prestiżu, różnią się one typem tapicerki.

Więcej o: