Air Hockey, czyli jak wybrać stół do cymbergaja?

KK
30.12.2019 10:02
Stół do cymbergaja

Stół do cymbergaja (Fot. shutterstock)

Grę w cymbergaja z pewnością znasz z wypoczynkowych kurortów, gdzie stół do niej zobaczysz niemal na każdej ulicy. Nic dziwnego, cieszy się ona ogromna popularnością. Teraz stół do air hockeya możesz mieć w swoim domu i cieszyć się nim cały rok. Jak go wybrać? Ile kosztuje?

Jak grać w cymbergaja?

Cymbergaj, air hockey to najpopularniejsze określenia popularnej gry. Pierwszy raz pojawiła się w naszym kraju ponad 100 lat temu. Cymbergaj wymaga dwóch lub czterech zawodników, którzy odbijają lekki krążek po blacie stołu. Grę wygrywa uczestnik, który pierwszy strzeli 7 lub 9 bramek. Stół do air hockeya ma w blacie liczne otwory, z których wydostaje się powietrze i pozwala na przesuwanie krążka. Znajdziemy również droższe modele stołów do cymbergaja z elektromagnesem lub elektroniczne.

Stół do cymbergajaStół do cymbergaja Fot. shutterstock

Air hockey to gra dynamiczna, zręcznościowa, ważny jest szybki refleks i umiejętność puszczania trudnych do obrony strzałów. Niedozwolone jest kładzenie się na powierzchni stołu, blokowanie bramki ręką oraz uderzanie krążka, kiedy znajduje się on na nie naszej połowie boiska.

Cymbergaj – jak wybrać stół?

Oferta stołów jest szeroka. Znajdziemy profesjonalne, duże modele, przystosowane do ustawienia na zewnątrz, zabezpieczone przed wilgocią. Częściej spotykane są mniejsze stoły do air hockeya, które doskonale sprawdzą się w domu, salonie gier, w dyskotekach i klubach.

Stół do cymbergaja powinien spełniać normy bezpieczeństwa. Obowiązkowo musi być wykonany z materiałów wysokiej jakości, być podatny na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia i uszkodzenia – ludźmi, którzy grają w cymbergaja kierują duże emocje. Stół powinien mieć wagę co najmniej 20 kilogramów, taka zda egzamin w przypadku cymbergaja dla dzieci. Jeśli szukamy sprzętu do grania dla osób dorosłych, waga stołu powinna wynosić powyżej 75 kg.

Stół do air hockeyaStół do air hockeya Fot. shutterstock

Przy wyborze stołu koniecznie zwróć uwagę na znajdujące się podpory i sprawdź zabezpieczenie krawędzi, nie mogą być one ostre, zaczepiać uczestników gry i stwarzać zagrożenia. Stabilność stołu to podstawa, nóżki cymbergaja powinny mieć antypoślizgowy materiał, co zagwarantuje lepszą przyczepność do podłoża i zminimalizuje przesuwanie się stołu.

Kompaktowe wersje stołu do air hockeya mają wymiary 150x74 cm, ważą około 27-30 kg i kosztują w okolicach 200 złotych. Ceny drewniano-plastikowych modeli mieszczą się w przedziale cenowym 500-1500 zł. Cenowych rekordzistów kupimy nawet za 4-5 tysięcy złotych. Wszystko zależy od konstrukcji, wielkości stołu, stalowych dodatków, podświetlenia, a nawet automatu na monety – właśnie takie modele spotykamy w nadmorskich kurortach.

Więcej o:
Komentarze (8)
Zaloguj się
 • moriach

  Oceniono 5 razy 3

  Kto w domowych warunkach może sobie pozwolić na stół do powietrznego cybergaja, żeby konieczne były takie artykuły??

 • az555

  Oceniono 1 raz 1

  za moich czasów płyta pilśniowa dowolny wymiar !!! -np 45X80 cm obita wokół listewkami(bandami)Bramki to przerwy w przeciwnych bandach.2 monety i ,,piłka "np grosik Wszystko.Cena ,,zestawu "20 zł.Zabawa była nieprawdopodobna:).Wieczorami -sam ze sobą (MontrealCanadiens-Toronto Bull's :)))

 • raczkowski

  Oceniono 1 raz 1

  modo cymbergaja potrzebujemy stołu, trzech monet i dwóch grzebieni albo linijek. Może być jedna. Nie kumam, o co wam chodzi z tymi elektromagnesami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX