Jak grać w cymbergaja?
Cymbergaj, air hockey to najpopularniejsze określenia popularnej gry. Pierwszy raz pojawiła się w naszym kraju ponad 100 lat temu. Cymbergaj wymaga dwóch lub czterech zawodników, którzy odbijają lekki krążek po blacie stołu. Grę wygrywa uczestnik, który pierwszy strzeli 7 lub 9 bramek. Stół do air hockeya ma w blacie liczne otwory, z których wydostaje się powietrze i pozwala na przesuwanie krążka. Znajdziemy również droższe modele stołów do cymbergaja z elektromagnesem lub elektroniczne.
Stół do cymbergaja Fot. shutterstock
Air hockey to gra dynamiczna, zręcznościowa, ważny jest szybki refleks i umiejętność puszczania trudnych do obrony strzałów. Niedozwolone jest kładzenie się na powierzchni stołu, blokowanie bramki ręką oraz uderzanie krążka, kiedy znajduje się on na nie naszej połowie boiska.
Cymbergaj – jak wybrać stół?
Oferta stołów jest szeroka. Znajdziemy profesjonalne, duże modele, przystosowane do ustawienia na zewnątrz, zabezpieczone przed wilgocią. Częściej spotykane są mniejsze stoły do air hockeya, które doskonale sprawdzą się w domu, salonie gier, w dyskotekach i klubach.
Stół do cymbergaja powinien spełniać normy bezpieczeństwa. Obowiązkowo musi być wykonany z materiałów wysokiej jakości, być podatny na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia i uszkodzenia – ludźmi, którzy grają w cymbergaja kierują duże emocje. Stół powinien mieć wagę co najmniej 20 kilogramów, taka zda egzamin w przypadku cymbergaja dla dzieci. Jeśli szukamy sprzętu do grania dla osób dorosłych, waga stołu powinna wynosić powyżej 75 kg.
Stół do air hockeya Fot. shutterstock
Przy wyborze stołu koniecznie zwróć uwagę na znajdujące się podpory i sprawdź zabezpieczenie krawędzi, nie mogą być one ostre, zaczepiać uczestników gry i stwarzać zagrożenia. Stabilność stołu to podstawa, nóżki cymbergaja powinny mieć antypoślizgowy materiał, co zagwarantuje lepszą przyczepność do podłoża i zminimalizuje przesuwanie się stołu.
Kompaktowe wersje stołu do air hockeya mają wymiary 150x74 cm, ważą około 27-30 kg i kosztują w okolicach 200 złotych. Ceny drewniano-plastikowych modeli mieszczą się w przedziale cenowym 500-1500 zł. Cenowych rekordzistów kupimy nawet za 4-5 tysięcy złotych. Wszystko zależy od konstrukcji, wielkości stołu, stalowych dodatków, podświetlenia, a nawet automatu na monety – właśnie takie modele spotykamy w nadmorskich kurortach.
moriach
Oceniono 5 razy 3
Kto w domowych warunkach może sobie pozwolić na stół do powietrznego cybergaja, żeby konieczne były takie artykuły??