Google chromecast - co to jest i jak działa?

Karolina Mucha
14.10.2019 07:39
Google Chromecast

Google Chromecast (Fot. shutterstock)

Szukasz rozwiązania, by jednym kliknięciem streamować zdjęcia, pliki muzyczne lub video z telefonu na ekran telewizora? Teraz jest to możliwe dzięki Google Chromecast. Co to takiego i jak działa? Wyjaśniamy.

Chromecast – co to jest i jak działa?

Marka Google stworzyła urządzenie, które docenią użytkownicy telewizorów. Chromecast po raz pierwszy na rynku pojawił się w 2013 roku, od tego czasu jego wersje są udoskonalane.

Chromecast to małych rozmiarów przystawka, wyposażona w kabel, którą podłączamy do telewizora za pośrednictwem gniazda HDMI. Gadżet pozwala na połączenie się z domową siecią Wi-Fi i przesyłanie obrazów, dźwięków oraz wideo w bezprzewodowy sposób na ekran telewizora, w ten sposób na większym ekranie możemy obejrzeć ze znajomymi zdjęcia z wakacji, filmy z Internetu oraz włączyć ulubioną muzykę. Warto podkreślić, że urządzenie chromecast współpracuje z wieloma programami, aplikacjami oraz grami, bez problemu połączy się z urządzeniami z systemem Android oraz iOS, zarówno ze smartfonami, jak i laptopami.

Google ChromecastGoogle Chromecast Fot. shutterstock

Do instalacji i konfiguracji urządzenia wystarczy pobrać aplikację ze strony producenta oraz mieć w telewizorze złącze HDMI oraz płynny sygnał Wi-Fi.

Funkcje Google Chromecast:

 • Mirroring ekranu laptopa na telewizorze
 • Sterowanie głosem – regulacja głośności, przesyłanie filmów, odtwarzanie
 • Korzystanie z aplikacji na smartfona na ekranie telewizora, dzięki przyciskowi Cast
 • Streamowanie treści

Google ChromecastGoogle Chromecast Fot. shutterstock

Chromecast  - czy warto? Cena

Zastanawiasz się czy warto kupić Google Chromecast? Jeśli Twój telewizor nie ma funkcji Smart TV to zdecydowanie tak. Chromecast jest w stanie całkowicie ją zastąpić i spełnić oczekiwania użytkowników. Do zakupu zachęca również cena. Urządzenie wbrew pozorom nie kosztuje fortuny. Jest małe, poręczne, a jego cena nie przekracza 200 złotych.

Komentarze (62)
Zaloguj się
 • mcwidack

  Oceniono 15 razy 5

  bardzo dobre urządzenie, super proste w użytkowaniu, nawet w połączeniu ze smartTV, pozwala włączyć TV i np. film z poziomu telefonu lub tabletu, i streamingować np. w tle film na telewizor, a w tym czasie można sobie czytać, czy oglądać inny film na tablecie, wywaliłem apple TV, które się nie umywa

 • zakrzyczny

  Oceniono 9 razy 3

  Kiedyś trzeba było ubekom płacić uposażenie, by zakładali podsłuchy - a teraz :)))

 • hal_gravity

  Oceniono 7 razy 3

  Urządzenie jest ok, do tego w bonusie Google wie co oglądasz :D
  Do puszczania filmów z PC instalujemy Plex Media Server i jest super.

 • tmave_pivo

  Oceniono 5 razy 3

  data publikacji artykułu 14.10.2019, a najstarsze a najstarsze komentarze sprzed 2 miesięcy. Nieładnie gazeto.

  Rozumiem, że jest to albo nieoznaczony tekst sponsorowany, albo materiał promocyjny partnera, albo jeszcze inna reklama, w innym przypadku trudno uzasadnić brak przynajmniej wzmianki o alternatywnych rozwiązaniach i porównaniu Chromecasta do nich.

  Ad rem, mam (jako gratis do telewizora non-smart), z jakością jako tako, czasami nie da się połączyć albo w trakcie oglądania znika połączenie. Sam pomysł, że to koniecznie trzeba kontrolować z telefonu, jest trochę dziwny.

  Jedna uwaga co do wymagań. Wiele ruterów pozwala skonfigurować wifi tak (i niektóre mają to domyślnie włączone ze względów bezpieczeństwa), że urządzenia podłączone do tej samej sieci wzajemnie się nie widzą i nie mogą komunikować ze sobą (działa tylko urządzenie-internet). W tej sytuacji to nie zadziała.

 • michktt

  Oceniono 5 razy 3

  Kupiłem Chromecasta pół roku temu... przez jakiś czas działał nieźle, ale potem przyszła "aktualizacja". Koniec z natywnym wsparciem dla streamowania wideo z laptopa ( trzeba używać aplikacji spoza google ), problemy z wykrywaniem urządzenia przez komputer, brak wyświetlania napisów w filmach odtwarzanych "z dysku"... nadaje się to tylko i wyłącznie do odtwarzania filmów z YT przez telefon i streamowania muzyki przez Spotify, co akurat równie dobrze może ogarnąć odtwarzacz strumieniowy. Szkoda kasy na tą zabawkę, lepiej odłożyć grosz na smart TV, zwłaszcza że ceny lecą w dół.

 • dadasko

  Oceniono 11 razy 3

  Mam chromecast od wielu lat. Miałem pierwszą generację i wszystkie pośrednie. Nawet teraz mam w domu 2 Ultra, 3 najnowsze HD i jeden audio. Ogólnie sprawują się świetnie. Nawet przy Smart TV najnowszej generacji jest sens posiadania chromecast.
  Zalety:
  - świetna integracja z wieloma aplikacjami Androida,
  - możliwość używania ze starym telewizorem,
  - możliwość używania z nowym telewizorem - wtedy TV ustawiamy do oszukiwania blokad geograficznych, a chromecast dziala lokalnie - np u mnie odbieram HBO GO z Polski na tv, Netflix i Amazon Prime ze Stanów, ale już Netflix ze Szwajcarii na chromecast (mają znacząco różne filmy i programy).
  Wady:
  - często telefon i chromecast się nie "widzą" mimo, że są na jednej sieci Wi-Fi, trzeba wtedy restartować chromecast, albo aplikacje w telefonie i przełączać go w tryb samolotowy, a potem podłączać do sieci Wi-Fi. To bardzo upierdliwe i częstsze niż raz w tygodniu,
  - chromecast Ultra używa wyłącznie własnego zasilacza i jest przez to ciągle włączony (gdyby był podłączony kablem USB do telewizora, byłby wyłączony, kiedy wyłączony jest telewizor, a tak grzeje się niemiłosiernie, a to znaczy, że prąd idzie w ogrzewanie = marnotrawstwo),
  - zaleta opisana wyżej może być też wadą - ciężko obejść serwer DNS Google na większości routerów, co za tym idzie, oszukiwanie geograficznych ograniczeń nadawców jest na chromecast znacząco utrudnione.

  I tak polecam. Sam używam stale i rozdałem tego masę rodzinie i znajomym.

 • remo29

  Oceniono 13 razy 3

  Używam tego od roku, bardzo fajna rzecz. Zrezygnowałem z telewizji kablowej, niepotrzebne mi 800 kanałów, jeśli oglądałem raptem 3-4.

 • ciastkozaur

  Oceniono 2 razy 2

  Co to robi w dziale sport na głównej? A jak działa? Jak wszystkie usługi od google - pikselizuje i wiesza się.

 • janadamf

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz? Panowie obudzcie sie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX