Jak wybrać soundbar?

KK
22.08.2019 14:00
Jak wybrać soundbar?

Jak wybrać soundbar? (Fot. shutterstock)

Cenisz sobie wysoką jakość dźwięku? System nagłaśniający w Twoim telewizorze nie jest zadowalający? Pomyśl o zakupie soundbaru! Co to za sprzęt, jak działa i jak go wybrać?

Soundbar - co to takiego, jak działa?

Soundbar to rodzaj zintegrowanego systemu audio, wygląda jak głośnik, jednak umieszczony jest w wąskiej podłużnej obudowie. Wnętrza najprostszych modeli stanowią 2 głośniki, zaawansowane, droższe mogą mieć ich znacznie więcej, ich liczba może nawet sięgać dziewięciu. Zadaniem soundbara jest rozszerzenie nagłośnienia fabrycznego telewizora. 

Sprzęt umieszcza się najczęściej pod ekranem telewizora, jeśli mamy taką możliwość, możemy umieścić go nad ekranem. W porównaniu do kina domowego, soundbar zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, a  dźwięk porównywalny jest z tym uzyskanym z kolumn głośnikowych i subwoofera. Urządzenie wyposażone jest najczęściej w złącza audio, USB, HDMI, wejście optyczne, moduł Bluetooth, WiFi, NFC, tuner FM i obsługę radia internetowego.

Soundbar to doskonała opcja dla fanów minimalizmu, którzy nie chcą mieć w mieszkaniu porozstawianych urządzeń i plączących się kabli. Użytkownicy zgodnie potwierdzają, że dźwięk jest zbliżony jakością do efektu kina domowego. 

SoundbarSoundbar Fot. shutterstock

Jak wybrać soundbar?

Soundbary nie różnią się od siebie w sposób szczególny względem konstrukcji. Wybierając soundbar przede wszystkim należy wziąć pod uwagę liczbę kanałów. Pamiętajmy, że nie zawsze przekłada się ona na liczbę głośników. Im więcej kanałów, tym dźwięk przestrzenny jest lepszy. Na przykład oznaczenie 2.0 sugeruje, że soundbar ma wbudowane 2 głośniki, z kolei oznaczenie 4.1 informuje nas o tym, że sprzęt ma 4 głośniki i 1 subwoofer, który odpowiada za niskie tony. Wybór powinien być uzależniony od tego, jaki dźwięk chcemy uzyskać. 

SoundbarSoundbar Fot. shutterstock

Wybierać możemy soundbary o mocy od 30 W do ponad 400 W. Im moc będzie większa, tym głośniej belka dźwiękowa będzie grała. Im większe pomieszczenie, w którym chcemy ustawić sprzęt, tym powinniśmy wybrać sprzęt o większej mocy. Przed zakupem warto sprawdzić jakie formaty plików może obsługiwać soundbar. Im większa liczba wejść HDMI, tym więcej urządzeń na raz będzie można podłączyć, na przykład dysk przenośny, pendriv'a lub smartfon czy tablet. 

Równie ważnym parametrem jest dekoder dźwięku. Wirtualny dźwięk przestrzenny poprawia jego jakość, a oglądanie filmów, seriali czy słuchanie muzyki przez soundbar jest dużo bardziej przyjemne. 

Więcej o: