Wiertarka do 300 zł - jak wybrać?

KK
28.08.2019 10:18
Wiertarka

Wiertarka (Fot. shutterstock)

Wiertarka to sprzęt, który przyda się w każdym domu. Wykorzystamy ją podczas remontu czy przywieszania obrazów. Wybór i ceny niektórych modeli szokują. Wybraliśmy dla Was wiertarki, które kupicie już za mniej niż 300 złotych. Czym kierować się przy wyborze?

Wiertarka - jaka powinna być?

Wyróżniamy kilka rodzajów wiertarek: modele ręczne, udarowe, kątowe, magnetyczne, wiertarko-mieszarki, wiertarki do szkła oraz stołowe. Każda z nich ma swoje nieocenione funkcje, które ułatwią i usprawnią wykonywanie prac remontowych. W każdym domu obowiązkowo powinien znaleźć się najprostszy model wiertarki ręcznej lub udarowej.

WiertarkaWiertarka Fot. shutterstock

Wiertarka ręczna - to najprostsze urządzenie, które do pracy wymaga siły ludzkich mięśni, co niestety ogranicza ich wykorzystanie. Wiertarka ręczna przyda się do tworzenia w drewnie otworów różnej średnicy.

Wiertarka udarowa - to urządzenie daje nam zdecydowanie większe możliwości. Umożliwia nam ona wiercenie w twardych materiałach takich jak beton, płyty, metal. Należy jednak już na etapie zakupy sprawdzić, jakiej średnicy otwory jest w stanie wywiercić dany model wiertarki.

Młotowiertarka - bardziej profesjonalne urządzenie, est wyposażone w udar pneumatyczny, dzięki któremu nie trzeba dociskać wiertła do materiału. Ma większą moc niż wiertarka udarowa, bez problemu wywierci otwór w betonie o każdej grubości. Pracując możemy używać mniejszej siły i wiercić w różnych materiałach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

WiertarkaWiertarka Fot. shutterstock

  • Moc - im wyższa moc wiertarki, tym lepiej. Pozwala ona na użycie wiertła o większej średnicy, ale też robienie otworów w twardszych materiałach.
  • Moment obrotowy - ten parametr przekłada się bezpośrednio na skuteczność wiertarki. Im jest on wyższy, tym łatwiej odwiercić otwory w twardych materiałach. Najsłabsze urządzenia na rynku mają moment obrotowy wynoszący zaledwie 15-20 Nano metrów, zdecydowanie polecamy wybierać urządzenia z wyższym momentem.
  • Prędkość obrotowa - wyższa prędkość decyduje o większej wydajności pracy wiertarki i szybszym wierceniu otworów.
  • Średnica wiercenia - warto wybierać wiertła o nieco mniejszej średnicy wiercenia niż ta podana przez producenta. Średnica podana jest maksymalna, nie powinniśmy jej przekraczać. 
  • Zasilanie - wyróżniamy wiertarki zasilane elektrycznie, które wymagają podłączenia do prądu, są one lżejsze i mają większą moc. Wiertarki akumulatorowe to przede wszystkim wiertarko-wkrętarki, którymi dotrzemy w każde miejsce, bez plączącego się i przeszkadzającego kabla. Mają one jednak mniejszą moc niż urządzenia elektryczne i wymagają ładowania.
  • Czas pracy - warto to sprawdzić już na etapie zakupu. Czas pracy uzależniony od pojemności baterii podawanej w Ah. Im wartość będzie wyższa, tym urządzenie dłużej będzie pracowało po uprzednim naładowaniu.
Więcej o: