Ozonator powietrza - co to jest, do czego służy?

KK
11.10.2019 11:18
Ozonator powietrza

Ozonator powietrza (Fot. shutterstock)

Jakość powietrza na zewnątrz nie jest zadowalająca, a przez to powietrze w mieszkaniu również nie należy do najzdrowszych. Na szczęście można to zmienić, decydując się na zakup ozonatora, czyli urządzenia, które służy do wytwarzania ozonu. Dlaczego warto i jak działa ten sprzęt? Odpowiadamy!

Co to jest ozonator?

Ozonator, inaczej generator ozonu. Ozon, jaki jest w każdym pomieszczeniu ma bardzo korzystny wpływ na jakość powietrza do oddychania. Urządzenie wytwarza gaz, składający się z trójatomowych cząsteczek o bardzo silnych właściwościach, które po rozproszeniu w powietrzu niszczą mikroorganizmy, bakterie, wirusy oraz grzyby.

Ozon odkryty został w 1840 roku. Polski fizyk i chemik Karol Olszewski bardzo się nim zainteresował i rozpoczęto badania nad szerszymi właściwościami ozonu. Okazał się on skuteczniejszy od chloru, wykorzystuje się go do dezynfekcji wody.

Ozonator powietrzaOzonator powietrza Fot. shutterstock

Po co nam ozonator, jak pomoże w mieszkaniu?

Ozon jest alotropową odmianą tlenu. Doskonale sprawdza się do oczyszczania i odświeżania powietrza w pomieszczeniach, zatrzymuje rozwój bakterii, a już obecne wirusy i grzyby usuwa. Ozonatory często używane są w szpitalach i przychodniach zdrowia, coraz chętniej kupujemy je także do domu. Warto dodać, że pomagają niszczyć bakterie, które uwalniają przykrą dla nas woń, na przykład ze smażonych potraw, dymu papierowego czy przypalonego jedzenia. Przykry zapach zostaje usuwany, a nie jedynie maskowany. Ozonator możemy wykorzystać również do przeczyszczenia szaf, usunięcia moli oraz oczyszczenia klimatyzacji samochodowej.

Ozonatory polecane są w mieszkaniach alergików, zdecydowanie poprawiają komfort życia i zdrowie domowników.

Więcej o:
Komentarze (10)
Zaloguj się
 • k_tosiaa

  Oceniono 6 razy 6

  jak z wszystkim trzeba i z ozonem uwazac (za strona GIOS):Ozon to odmiana alotropowa tlenu. Cząsteczki tlenu, którym oddychamy i który jest podstawowym składnikiem powietrza, są zbudowane z dwóch atomów tlenu (O2), w skład cząsteczki ozonu wchodzą natomiast trzy atomy tlenu (O3). Ten trzeci atom tlenu sprawia, iż ozon w przeciwieństwie do dwuatomowej cząsteczki tlenu jest silnym utleniaczem fotochemicznym.  Ta właściwość powoduje, że ozon w górnej warstwie atmosfery – stratosferze, absorbuje prawie całkowicie niezwykle szkodliwe dla organizmów żywych, promieniowanie nadfioletowe o długości fali poniżej 295nm. Dzięki czemu do powierzchni Ziemi dociera tylko kilka procent biologicznie czynnego promieniowania UV.

  Natomiast ozon w dolnej warstwie atmosfery – troposferze jest zanieczyszczeniem powietrza, które negatywnie wpływa na zdrowie ludzi. Podwyższone stężenie ozonu w powietrzu może prowadzić do reakcji zapalnych oczu czy chorób dróg oddechowych, w tym nasilenia objawów astmy oraz zmniejszenia wydolności płuc. Organizm człowieka broni się przed przedostającym się do płuc ozonem i zmniejsza ilość wdychanego tlenu, co w konsekwencji może powodować nasilenie chorób układu krążenia. Ozon może powodować senność, bóle głowy i znużenie oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto podwyższone stężenia ozonu niszczą roślinność oraz przyspieszają korozję materiałów.

  takze ozonowanie owszem, ale trzeba pomieszczenie ozonowane po tej operacji dokladnie wywietrzyc - warto rozwazyc, czy lepiej wybic wszystko i wpuscic potem do mieszkania PM/PMI

 • uploadhelski

  Oceniono 5 razy 3

  Ozonowanie powietrza przynosi znacznie więcej szkód niż korzyści. Nie sam tlen O3=>O2+0 i dalej O+O=O2, tylko jego reakcje z azotem powodują powstanie NOx-ów, a te są bardzo szkodliwe, wystarczy powiedzieć, że powstają w silnikach wysokoprężnych i muszą być usuwane przez dodanie AddBlue. Z ozonowania pomieszczeń wycofano się 50 lat temu, ozonuje się jeszcze sale operacyjne i ciągi wentylacyjne, po ozonowaniu resztki szkodliwych NOx-ów muszą być usunięte.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Niestety ozon jest szkodliwy (drażni błony śluzowej,oczy, płuca)
  W nadmiarze zabójczy i dla człowieka.
  Owszem nie zaszkodzi naozonować pomieszczenie, by zdezynfekować, ale potem wywietrzyć.

 • adstr

  Oceniono 1 raz 1

  Wikipedia:
  "Ozon jest gazem drażniącym, powoduje uszkodzenie błon biologicznych przez reakcje rodnikowe z ich składnikami. Po dostaniu się do komórek może hamować działanie enzymów komórkowych, wstrzymując oddychanie wewnątrzkomórkowe. Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem (obserwowanym w stężeniach 0,2 mg/m³) są kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy. W większych stężeniach może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc prowadzącego do zgonu (w stężeniach 9–20 mg/m³). Najwyższe dopuszczalne stężenie ozonu w miejscu pracy wynosi 0,1 mg/m³".

 • jep23

  Oceniono 7 razy 1

  Na szczęście pozbyłem się "Oczyszczacza powietrza z ozonatorem". Przed snem włączałem na godzinę, w nocy budził mnie ból głowy. Poczytałem o szkodliwości ozonu i sru...

 • euphoria19

  Oceniono 2 razy 0

  Taki ozon działa fatalnie na moją szparkę. Po ozonowaniu jest jałowa i wymaga mocnego nawilżenia. Idzie na to pudełko lubrykanta, droga inwestycja. Dotego jakaś hemoroida mi się zrobiła po tym ozonie, w pupie naturalnie. I jest tym mega zaaferowana.

 • zenith700

  Oceniono 5 razy -1

  Ozonator?!? A nie jonizator???

 • ja_prostak

  Oceniono 5 razy -3

  fajna sprawa ten onanizator powietrza, zamówiłem dwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX