8 sygnałów, że powinieneś zmienić pracę

redakcja
16.10.2019 12:15
8 sygnałów, że powinieneś zmienić pracę

8 sygnałów, że powinieneś zmienić pracę (fot. 4 PM production, www.shutterstock.com)

Myśl o pracy przyprawia cię o mdłości? Zamieniasz się w kłębek nerwów zanim dotrzesz do biura? Każdy czasem ma problem, żeby zmotywować się do pracy. Jeśli jednak myśl o niej ciągle cię stresuje i odbiera chęć do wyjścia z domu, zastanów się, czy chcesz dalej tak funkcjonować. Czas spojrzeć prawdzie w oczy i zastanowić się dlaczego praca może stresować.

8 sygnałów, że powinieneś zmienić pracę8 sygnałów, że powinieneś zmienić pracę fot. 4 PM production, www.shutterstock.com

Oto 8 sygnałów, że powinieneś zmienić pracę:

1. Boisz się wyjść do pracy

Nie masz motywacji, żeby rano wstać? Budzik dzwoni, a ty włączasz kolejną drzemkę? Jesteś mistrzem świata w odwlekaniu momentu wstania z łóżka, a tym samym wyjścia do pracy? To czas, żeby poważnie pomyśleć o swojej pracy. Co tak naprawdę ci przeszkadza? Masz problem z dokończeniem zadań, wpadłeś w monotonię, a może nie lubisz ludzi z którymi pracujesz? Ustal, co zniechęca cię do pracy i porozmawiaj o tym z przełożonym.

2. Wpadłeś w rutynę

Jeśli twój plan dnia stał się monotonny, a ty wciąż walczysz z nudą, pomyśl o kroku naprzód. Podobnie jeśli to, czym się zajmujesz zupełnie cię nie interesuje ani prywatnie ani zawodowo. Nie ma nic bardziej drażniącego niż poczucie bezsensu wykonywanej pracy. W takiej pracy nigdy nie będziesz w pełni zadowolony z życia i nie wykorzystasz pełni swoich możliwości. Nie trać czasu na pozostawanie w miejscu.

3. Czujesz, że utknąłeś

Masz wrażenie, że nauczyłeś się wszystkiego, czego mogłeś w obecnej pracy? Kolejny awans lub premia nie robią już na tobie wrażenia? A może wręcz przeciwnie – nikt nie liczy się z twoim zdaniem, twoje propozycje zmian są ciągle odrzucane, a ty czujesz się niepotrzebny? Nie czekaj, poszukaj dla siebie bardziej perspektywicznego miejsca. Nowe wyzwania przywrócą entuzjazm i motywację do działania.

4. Twoja firma upada

Wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią, że firma nie radzi sobie najlepiej. Atmosfera w pracy robi się napięta, wszyscy boją się o swoją posadę, patrzą na siebie wilkiem. Firma nie przynosi zysków i nic nie wskazuje na to, że będzie lepiej. Jeśli nie masz bezpośredniego wpływu, żeby to zmienić, uciekaj z tonącego statku.

5. Czujesz się jak odludek

Idziesz do biura pełnego ludzi, a już wiesz, że nie zamienisz z nikim słowa. Nie nadajecie na tych samych falach, wyznajecie inne wartości, nie macie wspólnych tematów… Krótko mówiąc – nie potrafisz zgrać się z zespołem. Jeśli nie pasujesz do kultury firmy, nie będziesz czuć się dobrze. Zamiast się obwiniać, zastanów się w jakiej firmie chciałbyś pracować i zmień to. Jeśli nie czujesz się ważnym elementem grupy, nie próbuj należeć do niej na siłę. Zmiana pracy jest jedną z cięższych decyzji, ale warto ją podjąć w trosce o własne zdrowie i spokój.

6. Szef cię stresuje

Jeśli twój szef wprawia cię w ciągłe poczucie paniki, a na samą myśl o rozmowie z nim nie śpisz po nocach, uciekaj! Nie warto współpracować z ludźmi, którzy nas nie szanują i nie doceniają.

7. Twój organizm buntuje się

Presja, stres, nieustanne napięcie, zmęczenie czy brak satysfakcji z pracy niekorzystnie wpływają na samopoczucie i widocznie odbijają się na zdrowiu. Jeśli tracisz lub przybierasz na wadze, cierpisz na nagłe zmiany nastroju lub popadasz w melancholię, rozważ inne opcje zawodowe – twoje zdrowie jest tego warte.

8. Nie masz czasu dla siebie

Jeśli pracujesz do późna w nocy, straciłeś ochotę na dbanie o siebie i nie troszczysz się o nic innego niż praca, bez wątpienia czas na zmiany. Znajdź pracę, która pozwoli ci mieć czas dla siebie. Nie ma sensu zarabiać na życie, jeśli nie masz czasu żyć.

Jeśli twoja praca daleka jest od pracy marzeń, przysparza ci więcej zmartwień niż satysfakcji i sprawia, że żyjesz w ciągłym stresie, zmień to. Nie pozwól, żeby negatywne emocje odbierały ci pewność siebie, wiarę w swoje możliwości i radość z życia. Perspektywa szukania nowej pracy początkowo może przerażać. Jednak strach przed zmianą mija, kiedy uświadomisz sobie, ile zdrowia kosztuje cię tkwienie w pracy bez perspektyw. Pamiętaj, że żadna praca nie jest warta twojego zdrowia.

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (11)

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 8

  Kilka powodów, gdy musisz zmienić pracę:
  1. Firmowy papier toaletowy jest zadrukowany twoim wizerunkiem.
  2. Wypłacają ci pensję w rublach.
  3. Koledzy dali ci na prezent koszulkę z tarczą strzelniczą.
  4. Zamiast komputera dostałeś kamienną płytę, dłuto i młotek.
  5. Na drzwiach twojego pokoju są dwa zera.
  6. Fotografia twojej żony stoi na biurkach wszystkich kolegów.

  Pokaż starsze odpowiedzi (4)

 • druga_wieza

  Oceniono 6 razy 6

  Zabrakło najważniejszego powodu: masz ofertę innej pracy.

 • gramic

  Oceniono 4 razy 4

  "Taśma kręci się,
  Ty stoisz przy niej
  Jesteś pionkiem w grze
  Kółkiem w maszynie"

 • burmiszcz

  0

  Nie wiem po co tu wszedłem, ja przecież nie mam pracy...

 • Gość: Wojtek Cegielny

  Oceniono 5 razy -1

  Pracownik jest jak prostytutka : pracuje dla pieniędzy. Jak dobra zaplata to i z gownem mozna sie bić. Reszta nie ma znaczenia.

 • podobny84

  Oceniono 2 razy -2

  wiesz kto to są "sługi za szlugi ?

  chińczycy.

  "dopóki palisz papierosy, chińczycy będą cie lubic i ci coś obiecywać"

  kto spędza czas na kolanach ? tez chińczycy

  i co tam robią ? aż strach spytać, ale malenczuk wie

  wszystkie piosenki maleńczuka są o chinach

 • podobny84

  Oceniono 2 razy -2

  cytowanie panasa to kiepski pomysł

  panas nigdy nie wie "o co mu chodzi"

  "wenus mars" "czy to się da pogodzić ?

  panas nie wie.

  równie dobrze mógłby śpiewać tak : "śpiewać, tak, czy to panas potrafi ?

  "pisać piosenki, czy to , ja to umiem ?"

  anglicy cytują wenus , mars i jowisza, tylko "kiedy coś jest tak wielkie że nie można tego zrozumieć

  na jowisza ! asterixie ! to wielki kamień !

  rzekł obelix

  "jeśli boisz się wyjść na scenę, to chyba znak że czas zmienić pracę. panas.

 • Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX