Oczyszczacz powietrza - na co zwrócić uwagę?

KK
29.10.2019 09:25
Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza (Fot. shutterstock)

Smog to utrapienie dla naszego zdrowia. Szczególnie w okresie zimowym zatruwa nasze organizmy, a alergeny unoszące się w powietrzu niemiłosiernie dokuczają alergikom. Coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. To doskonały pomysł. Sprawdziliśmy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Jak działa oczyszczacz?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze wewnątrz pomieszczenia. Jest ono zasysane do sprzętu, następnie filtrowane, niektóre modele wyposażone są również w funkcję jonizacji, a kolejnym krokiem jest uwolnienie powietrza na zewnątrz urządzenia.

Szczególnie w sezonie grzewczym i w większych miastach powietrze jest nadmiernie zapylone przykrym zapachem i pyłem groźnym dla ludzkiego zdrowia. Nie warto psuć zdrowia i wdychać powietrza pełnego zanieczyszczeń, alergenów, bakterii, zarodników pleśni i nieprzyjemnych zapachów, które mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację i komfort. Na szczęście w domu mamy szansę poprawić mikroklimat, dzięki oczyszczaczom powietrza.

Warto pamiętać, że oczyszczacz powietrza musi być ustawiony w widocznym miejscu, o swobodnym dostępie do powietrza. Zdecydowanie nie będzie odpowiednio działał ukryty w szafce czy kącie.

Oczyszczacz powietrzaOczyszczacz powietrza Fot. shutterstock

Modele do 300 złotych:

Co usuwa oczyszczacz powietrza?

 • smog
 • dym papierosowy
 • cząsteczki kurzu
 • roztocza
 • wirusy, bakterie, drobnoustroje
 • brzydkie zapachy
 • zarodniki grzybów
 • pyłki i alergeny

Funkcje - jakie powinien mieć?

Najważniejszą funkcją oczyszczacza powietrza jest system filtrowania. Koniecznie należy sprawdzić jaki został zastosowany i z ilu elementów się składa. Ważne, by wyłapywał alergeny, kurz, sierść zwierząt, ale też pochłaniał przykre zapachy, smog oraz zawieszony pył.

Jonizacja to druga ważna funkcja, dzięki niej w powietrzu powstają jony ujemne, które umożliwiają łatwiejsze wyłapywanie drobinek zanieczyszczeń, tym samym filtracja powietrza staje się skuteczniejsza.

Niektóre oczyszczacze wyposażone są w funkcję nawilżania powietrza. Jeśli tak, warto sprawdzić jak duży jest pojemnik na wodę, im większy, tym rzadziej będzie trzeba go uzupełniać.

Obowiązkowo należy sprawdzić wydajność wybranego urządzenia. Im większe wymiary pomieszczenia, tym większa potrzeba wyboru wydajniejszego, a jednocześnie droższego urządzenia.

Przydatne okaże się automatyczne oczyszczenie. Jak działa? Urządzenie jest w trybie czuwania. Jeśli powietrze wymaga czyszczenia, czujnik się uruchamia, a powietrze zostaje poddane filtracji.

Oczyszczacz powietrzaOczyszczacz powietrza Fot. shutterstock

Modele do 500 złotych:

Na co dodatkowo zwrócić uwagę?

Zależy, jakiego oczyszczacza szukasz. Nie bez znaczenia jest rodzaj i wielkość pomieszczenia, w którym będzie ustawiony, sypialnia, pokój dziecięcy, salon, gabinet. W dużych mieszkaniach nie sprawdzi się jedno spore urządzenie, lepiej kupić kilka mniejszych i mieć gwarancję dobrze przefiltrowanego powietrza w każdym pokoju. Warto sprawdzić, jak głośno urządzenie pracuje, czy nie będzie przeszkadzało podczas pracy w domowym gabinecie, usypiania dzieci czy odrabiania lekcji. 

Kolejną kwestią jest wydajność oczyszczacza powietrza. W sklepie warto zapytać sprzedawcę w jakim czasie urządzenie jest w stanie wymienić powietrze w pomieszczeniu, gdzie pracuje.

Więcej o:
Komentarze (11)
Zaloguj się
 • sirsasana.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Nie mam żadnych wątpliwości. Nareszcie ZERO alergii na kota (stale obecnego w domu) od czasu zakupienia sensownego oczyszczacza z dobrym filtrem. Wiem co mówię - wieloletnia trauma kataru, kaszlu, kichania, astmy.. Aktualnie w domu mogę NORMALNIE oddychać. To jest nie do przecenienia.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Dalczego na wsi jest swieze powietrze? Bo ludzie okien nie otwieraja.

 • sir.fred

  0

  No dobrze, a gdzie testy? Bo wkleić kilka linków i napisać te ogólniki, to każdy potrafi.

 • avensis77

  Oceniono 4 razy 0

  Ludzie, dajemy się po prostu naciągać jak dzieci. Histeria eko nakręca popyt na rzeczy niepotrzebne.

 • sselrats

  0

  Nalezy sprawdzic czy oczyszczacz nie jest farciarski.

 • dvla

  Oceniono 4 razy 0

  To lipa. Tylko wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna z filtrami G7 ma sens. Takie "oczyszczacze" wciągają to co już jest w mieszkaniu

 • takito.ataki

  Oceniono 6 razy -2

  Oczyszczacze powietrza to wyłudzanie kasy. Pomyślcie dlaczego.

 • kinia-883

  Oceniono 5 razy -3

  Mi w wyborze oczyszczacza powietrza i Roomby pomógł pracownik sklepu. Teraz dzięki tym dwóm nowościom mieszkanie jest wolne od kurzu i zanieczyszczeń :D

 • dejwid2019

  Oceniono 6 razy -6

  ja mam oczyszczacz wlasnie z jonizacja - sharpa ht tps://wentsystem.com/product-pol-9598-Oczyszczacz-i-nawilzacz-powietrza-SHARP-KC-D60EUW.html bardzo dobrze dziala w sporym mieszkaniu 50 m2

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX