Hulajnoga elektryczna - o czym warto wiedzieć przed zakupem? Podpowiadamy!

Klaudia Jakubiuk-Żukowska
12.10.2020 12:45
hulajnoga_elektryczna

hulajnoga_elektryczna (fot. Shutterstock)

Hulajnoga elektryczna stała się ostatnio jednym z najchętniej wybieranych środków transportu. Z powodzeniem wypiera rowery, często nawet rezygnujemy z podróźy tramwajem czy autobusem na jej rzecz. Łatwo można ją wypożyczyć, ale jaki model wybrać, jeśli chcemy nabyć własną?

Hulajnogi miejskie - dlaczego warto się na nie przesiąść?

Epidemia COVID-19 sprawiła, że coraz częściej rezygnujemy z podróży komunikacją miejską. Przesiadamy się do własnego auta, na rowery albo hulajnogi elektryczne. Taki sprzęt możemy wypożyczyć za pomocą aplikacji, w większości większych miast w Polsce. Jednak jeśli polubimy się z tym sprzętem i chcemy używać hulajnogi elektrycznej na co dzień, bardziej opłaca nam się kupić własną, gdyż ceny za przejazd są dość wygórowane. Jakie są plusy posiadania takiego sprzętu? Pierwsza zaleta to fakt, że dzięki niemu nie będziemy musieli jechać w wypełnionej ludźmi komunikacji miejskiej lub szybko podjedziemy właśnie do środka transportu, którym dostaniemy się do biura - tramwaju, autobusu czy pociągu. Ważne jest również to, że nie emitują one spalin. Na takiej hulajnodze nie musimy używać siły mięśni, tak jak na rowerze, więc po przyjeździe do biura nie trzeba będzie przebierać się w inne ubranie. Dodatkowo taka podróż nie spowoduje u nas zmęczenia. Na hulajnodze będziemy również szybsi, bo działa w niej sinik, a nie nasze nogi. Musimy tylko pamiętać o jego naładowaniu.

Hulajnogi elektryczne - specyfikacja

Chcesz zainwestować w hulajnogę elektryczną, ale nie wiesz jakie parametry powinien mieć dobry i sprawny model? Oto garść faktów. Najczęściej znajdziesz hulajnogi o mocy silnika od 250 do 300 W. Taki sprzęt pojedzie z prędkością około 20-25 km/h. W zależności od modelu, przejedziesz jednorazowo na naładowanej baterii od 20 do 25 kilometrów. Maksymalne obciążenie hulajnogi elektrycznej to od 100 do 120 kilogramów. Jakie jeszcze funkcje posiadają? Jest to możliwość złożenia, co jest świetnym rozwiązaniem jeśli jedziemy na takiej hulajnodze, na przykład do pracy lub podjeżdżamy o innego środka transportu - metra czy pociągu. Sprzęt ten posiada również zazwyczaj oświetlenie LED z przodu i tyłu oraz rozkładaną stopkę, dzięki czemu bez problemu "zaparkujemy" go po skończonej podróży. Jeśli chodzi o hamulec, wiele modeli posiada jedynie tylni, ale są również takie, które mają wbudowany również hamulec przedni. Droższe modele mają również tempomat, elektryczny wyświetlacz, a nawet dzwonek. Każdy z nich posiada oczywiście zestaw do ładowania.  

Hulajnoga elektryczna - przepisy 

Hulajnogą elektryczną możemy nadal poruszać się po chodniku - pamiętaj jednak o uważnej, a nie brawurowej jeździe. Chodzi tu o bezpieczeństwo twoje, ale także pieszych. Poruszając się na tym sprzęcie warto śledzić regulacje odnośnie UTO, bo trwają właśnie prace nad nowelizacją dotychczasowych przepisów. Warto również mieć ze sobą kask - przezorny zawsze ubezpieczony. Pamiętaj także o odpowiednim obuwiu na płaskiej podeszwie. Zamiast szpilek, wybierz sportowe buty. Te pierwsze zawsze możesz schować do torebki i założyć je w pracy. 

Komentarze (6)
Zaloguj się
  • maschit

    Oceniono 2 razy 2

    Do wszystkich krytyków hulajnogi elektrycznej po pierwsze bardzo dobry środek transportu do pracy czy szkoły sam go używam choć wolę wypożyczyć. Często idzie złożyć i zabrać pod pachę. Ekstremalne przypadki samozapłonu nie powinny przyćmiewać plusów. Każdy rower to już grzmot. No i po 3 cie każdy swój rozum ma. Ja dojeżdżam tym na trasie Dworzec główny PKP Wrocław aż do Sky Tower Powstańców Śląskich. Bomba sprawa zaoszczędzony czas. Każdy się tylko musi zastanowić czy warto inwestować w nowy sprzęt czy skorzystać z aplikacji np Hive Bolt lub innej. W naszym kraju z powodu paru palantów pijanych chce się wylać dziecko z kąpielą i tak zawsze było.

  • student_zebrak

    Oceniono 4 razy 0

    wczoraj w Sydney spalil sie dom, prawdopodonie wskutek ladowania hulajnogi w pokoju

  • maxxx5

    Oceniono 6 razy -4

    To skandaliczne, że GW pozwala sobie na takie reklamy urządzenia, które jest potencjalnie bardzo niebezpiecznie. Zapytajcie jakiegokolwiek chirurga na izbie przyjęć co myśli o hulajnogach elektrycznych to pogadamy...

    Czy redakcja zapłaci odszkodowania za wybite zęby, złamane żuchwy? A co jeśli hulajnogarz potrąci pieszego? Kto zapłaci odszkodowanie?

    Ten środek transportu powinien być albo całkowicie zakazany albo traktowany jak skuter, czyli... wypad na ulicę, zakładasz tablicę rejestracyjną, kierunkowskazy i kask na głowę (najlepiej taki motocyklowy).

  • sokrates2.life

    Oceniono 4 razy -4

    Hulajnoga elektryczna jest bez sensu. Wali po kolanach, po kręgosłupie, widzę jak młodzież i nie tylko jeździ na prostych nogach, wręcz na zablokowanych stawach. Zresztą podobnie jest z deskorolkami, monocyklami i innymi wynalazkami. To chyba jest tylko dla ludzi, którzy nie mają miejsca w domu, czy gdzieś, na rower. Miałem i deskorolkę elektryczną i hulajnogę wSiajomi. Wróciłem do roweru. Też elektrycznego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX