Co daje karta kredytowa? Więcej niż wielu się wydaje

Materiał Promocyjny
27.08.2021 16:22
karta kredytowa

karta kredytowa (fot. Shutterstock)

Karty kredytowe cały czas mają w Polsce spore grono "sympatyków". Cenią sobie oni ten produkt bankowy nie tylko ze względu na wygodę, ale i pakiety dodatkowych możliwości, jaki daje wiele ofert*.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec pierwszego kwartału 2021 r. w portfelach Polaków było ponad 5,4 mln kart kredytowych. Oznacza to, że miliony Polaków widzą w tym produkcie bankowym korzyści dla siebie, a banki – w milionach klientów widzą wiarygodnych partnerów do powierzenia im tego rozwiązania. Za co Polacy cenią karty kredytowe?

kartka kredytowakartka kredytowa fot. Shutterstock

Dodatkowe finansowanie i lepsza zdolność kredytowa

Po pierwsze, to oczywiście wygodne i stosunkowo tanie, dodatkowe pieniądze od banku do dowolnego korzystania. Przy tym karty kredytowe charakteryzują się elastycznością przy spłacie zadłużenia - można je rozłożyć na raty lub spłacać (i wykorzystywać dostępny limit ponownie) sukcesywnie. Zwykle minimalna wymagana miesięczna spłata to 5 proc. zadłużenia. Karty kredytowe sprawdzają się jednak świetnie także jako narzędzie do „chwilowego" dostarczenia sobie płynności. Co to oznacza?

Karty kredytowe mają okres bezodsetkowy, zwykle wynoszący dla pojedynczej transakcji od ok. 20 do nawet ok. 60 dni (w zależności m.in. od momentu jej wykonania w trakcie miesięcznego okresu rozliczeniowego). Całkowita spłata transakcji w tym okresie oznacza, że bank nie pobierze za nią ŻADNYCH odsetek. Będzie to więc całkowicie darmowy kredyt. Jeśli więc potrzebujemy zrealizować jakiś wydatek, na który nie mamy pieniędzy dziś, ale wiemy, że będziemy je mieli np. za dwa tygodnie po wypłacie pensji – karta kredytowa sprawdza się doskonale.

Po drugie, umiejętne korzystanie z karty kredytowej to także dobry sposób na budowanie zdolności kredytowej. Jeśli planujemy zaciągnięcie większego kredytu – np. mieszkaniowego – a nasza historia kredytowa w BIK jest zupełnie czysta, dobrze jest co nieco pozytywnie w niej zapisać. Banki biorą to pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Wolą widzieć pozytywną historię kredytową niż pustą „kartotekę". Dlatego płacenie kartą kredytową nawet i za codzienne zakupy, a potem spłacanie zadłużenia w okresie bezodsetkowym, to łatwy i darmowy sposób (pod warunkiem omijania ewentualnych opłat za wydanie, przedłużenie czy korzystanie z karty) na budowę wizerunku osoby rzetelnie spłacającej kredyty.

karta kredytowakarta kredytowa fot. Shutterstock

Karta kredytowa = bonusy i bonusiki

W końcu po trzecie – karty kredytowe bywają kuszące także z powodu dołączonych do nich benefitów. Przykładowo, karta Visa Platinum z oferty Banku BNP Paribas (RRSO 8,97%*) przyda się choćby osobom często podróżującym. To atrakcyjna oferta nie tylko dla turystów, ale i np. przedsiębiorców czy top managementu korporacji podczas częstych delegacji.

Dlaczego te osoby mogą rozważać zamówienie karty Visa Platinum Banku BNP Paribas? Otóż zapewnia ona m.in. cztery bezpłatne wejścia do saloników lotniskowych w roku, a także rabaty i usługi dodatkowe w ramach „lotniskowej" usługi Dragon Pass. Karta daje także bezpłatne ubezpieczenie podróży zagranicznej – w tym assistance i pakiet usług concierge – dla siebie i członków rodziny czy brak prowizji za przewalutowanie transakcji w obcych walutach.

Zresztą – karty kredytowe nie tylko z powodu takich bonusów przydają się podróżnym. Bywa, że są one wymagane np. przy rezerwacji lotów, noclegów czy wypożyczeniu samochodu. Kusząca może być też usługa chargeback, dająca możliwość ubiegania się o zwrot płatności w przypadku problemów z nabytym produktem czy usługą. Przydaje się np. gdy hotel (czy w ogóle wycieczka) odbiega od tego, co zapisano w folderze w biurze podróży.

Karta Visa Platinum Banku BNP Paribas może być używana nie tylko w formie „fizycznej". Możliwe jest „włożenie jej" do portfeli elektronicznych ApplePay i GooglePay i realizacja płatności telefonem z jej rachunku.

Karta daje też sporo korzyści w programie lojalnościowym banku – mamBONUS (zbiera się w nim punkty wymienne na nagrody). Wydana złotówka to dwa punkty, a dodatkowo otrzymać można też 10 i 20 tys. punktów przy aktywnym korzystaniu z karty. W programie mamBONUS dostępne są też rabaty do 50 proc. u partnerów programu. To np. Cinema City, FlixBus, Frisco.pl, Wittchen, Booking.com, Travelplanet.pl, Swiss, Monnari, Telepizza czy Express Car Rental. Łącznie zniżki dostępne są w ponad 2,3 tys. sklepach. Istnieje także możliwość wymiany zebranych punktów na bilety lotnicze. Więcej informacji w Regulaminie Sprzedaży Premiowej „Program lojalnościowy mamBONUS" dostępnym na https://mambonus.pl/

Pierwszy rok korzystania z karty kredytowej Visa Platinum Banku BNP Paribas jest darmowy. W kolejnych opłata nie jest pobierana pod warunkiem wydania (w poprzednim roku) kwoty min. 36 tys. zł.

Karta Visa Platinum Banku BNP Paribas zajęła pierwsze miejsce w rankingu kart kredytowych premium, przygotowanym w czerwcu 2021 r. przez portal money.pl.

*RRSO: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla karty kredytowej Visa Platinum wydanej przez BNP Paribas Bank Polska S. A. wynosi 9.87%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 29500 zł, całkowita kwota do zapłaty 31210.28 zł, oprocentowanie zmienne 7.2%, całkowity koszt kredytu 1710.28 zł, (w tym: odsetki 1310.28 zł, miesięczna opłata za kartę 0 zł), 11 miesięcznych rat równych w wysokości po 2601.23 zł, 12 rata w wysokości 2596.75 zł. Kalkulacja została dokonanana podstawie przykładu reprezentatywnego na dzień 08.06.2021 r. Szczegółowe informacje o tej karcie kredytowej dostępne są w oddziałach Banku BNP Paribas oraz na stronie internetowej www.bnpparibs.pl. Dostępność produktu zależy od analizy zdolności kredytowej Klienta.