Kupując droższą drukarkę, możesz więcej zaoszczędzić. Jak to możliwe?

Osoby wybierające drukarkę często kierują się kryterium ceny. Wybór najtańszego urządzenia nie zawsze jest jednak uzasadniony. Oto kilka dowodów na to, że wybór droższej drukarki pozwoli nam zaoszczędzić.

Wybierając model drukarki warto wziąć pod uwagę to, do czego ją zaprojektowano. Model przeznaczony do domu, na którym dokument będą drukowane okazjonalnie nie zawsze sprawdzi się w biurze.  A i w firmie liczba drukowanych dokumentów może się diametralnie różnić. Dlatego, wybierając drukarkę warto rozważyć kilka parametrów.

Nie bój się lasera

Drukarki atramentowe mogą się wydawać tańsze zarówno w zakupie, jak i utrzymaniu. Wszędzie tam, gdzie drukuje się nieco więcej warto jednak wybrać model laserowy. Bez względu na to, czy szukamy urządzenia monochromatycznego, kolorowego, czy wielofunkcyjnego, są na rynku modele, które nie są drogie, a pozwolą nam korzystać  z olbrzymich zalet druku laserowego. Jest on bardziej precyzyjny, wyraźny i szybszy.

Po pierwsze wydajność

Wybierając drukarkę, warto przeliczyć liczbę drukowanych stron w miesiącu. To ułatwia dobranie właściwego modelu. Można przyjąć, że w małym biurze – wynajmowanym, lub też mieszczącym się w domu - drukuje się od kilkuset do 2000 stron miesięcznie. Wybierając drukarkę do naszego biura warto więc postawić na model, dla którego taka ilość wydruków nie będzie żadnym problemem.

MFC-B7715DWMFC-B7715DW Fot. Brother

Droższe znaczy tańsze

Drugą istotną cechą, którą trzeba brać pod uwagę wybierając drukarkę jest wydajność i cena toneru. Producenci „rekompensują” sobie czasem niską cenę urządzenia poprzez dość wysoki koszt eksploatacji. Jeśli jednak zdecydujemy się wydać na drukarkę nieco więcej możemy liczyć na to, że będzie ona korzystać z ekonomicznego tonera. Na rynku są dostępne przystępne cenowo modele, które pozwalają drukować 1500-2000 stron. I nie są drogie – dosłownie kilkadziesiąt złotych wystarczy, by całe biuro mogło swobodnie drukować bez obaw o wysokie koszty.

Po drugie szybkość

Droższe, czyli po prostu lepsze modele drukarek, mają jeszcze jedną kluczową zaletę. Chodzi o prędkość druku. Na rynku są modele, która potrafią drukować nawet około 35 stron na minutę. W małym biurze wyższa prędkość druku nie jest potrzebna. Nie warto za nią przepłacać.

Wybierając nową drukarkę, warto zwrócić uwagę na to, czy ma wbudowany moduł druku dwustronnego, co jeszcze bardziej wpływa na oszczędność czasu. Kartka przechodzi przez drukarkę nieco dłużej, ale nie trzeba się martwić przekładaniem papieru i układaniem go w odpowiedniej kolejności.

Po trzecie cisza

Wybierając drukarkę warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden jej parametr. Nie jest zbyt oczywisty, kiedy skupiamy się na cenie tonera, ilości stron na minutę czy wielkości zasobnika. Chodzi o poziom hałasu, jakie generuje urządzenie. Te w dobrej klasie   podczas działania nie przekraczają 50 dB.

MFC-B7715DWMFC-B7715DW Fot. Brother

A może urządzenie wielofunkcyjne?

Na rynku dostępne są także urządzenia wielofunkcyjne. I w tym wypadku wyższa cena  może dać oszczędności. Idealne urządzenie potrafi drukować szybko zarówno w kolorze jak i monochromatycznie, skanować automatycznie i dwustronnie i szybko kopiować. W tym wypadku prędkość ok. 35 stron na minutę można uznać za dobrą.

Dobrej klasy urządzenie wielofunkcyjne kosztuje ok. 1000 zł. Wydając taką kwotę mamy pewność, że parametry są na naprawdę wysokim poziomie. Każdy, kto męczył się ręcznym podajnikiem skanowania wie, jaką wygodę, komfort i oszczędność czasu przynosi automat. Podajniki ręczne mogą się zacinać, wymagają też długotrwałej obsługi.

Duży zasobnik – mały kłopot

Kolejną istotną cechą drukarki jest pojemność zasobnika na papier. Właściwe dobranie tego parametru może znacząco usprawnić naszą codzienną  pracę. Modele, które pozwalają umieścić 150- 250 kartek papieru, można uznać za rozsądne rozwiązanie.

Dobra drukarka robi znacznie więcej

Wybierając drukarkę, warto przyjrzeć się także ekosystemowi aplikacji i rozwiązań, które oferuje producent. Najlepsze modele drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych wspierają bowiem cyfrowy obieg dokumentów. Skanowane pliki mogą być przesyłane nie tylko na komputer jednej osoby, ale wprost do chmury.

Na rynku są modele, które pozwalają w wygodny sposób zarządzać nie tylko procesem druku, ale i przesyłać zeskanowane dokumenty.

Wybranie droższego, ale bardziej zaawansowanego modelu drukarki wydaje się dobrą decyzją wszędzie tam, gdzie drukarka ma być wykorzystywana do pracy.

Więcej o: