Otodom pomoże zweryfikować chętnych do wynajęcia mieszkania. Nowy standard na rynku będzie promowany przez Grupę OLX

Najpopularniejszy serwis nieruchomościowy w Polsce, Otodom, wprowadza dla swoich użytkowników możliwość weryfikowania potencjalnych najemców nieruchomości w zakresie wiarygodności finansowej dzięki Certyfikatowi Najemcy. Użytkownicy Otodom otrzymają specjalne zniżki na usługę dostarczaną przez simpl.rent.

Na potencjalnych najemców czeka w Otodom ponad 50 000 mieszkań i domów. Jednym z wyzwań dla ich właścicieli jest brak możliwości zweryfikowania z kim podpisywana jest umowa – czy jest to osoba wiarygodna finansowo, płacąca terminowo swoje zobowiązania. Ponadto, coraz bardziej rozbudowane ogłoszenia i nowe sposoby prezentacji pozwalają dokonać wyboru mieszkania w pełni zdalnie. 

Certyfikat Najemcy to możliwość potwierdzenia tożsamości i wypłacalności najemcy w procesie online, podobnym do stosowanego przez banki, z wykorzystaniem tych samych nowoczesnych systemów i zabezpieczeń. Zachowana jest poufność danych dotyczących finansów sprawdzanej osoby, a jednocześnie właściciele i profesjonaliści zajmujący się najmem mogą korzystać z narzędzi zwiększających bezpieczeństwo umowy, podobnie jak duże instytucje finansowe. To kolejny krok podnoszący standardy na polskim rynku najmu.

- Przekazanie mieszkania w najem jest udostępnieniem nieznajomej osobie mienia o znacznej wartości. Do tej pory na polskim rynku weryfikacja najemcy przed podpisaniem umowy nie była standardem, a bardzo często decyzja związania się z konkretną osobą była podejmowana na podstawie rozmowy podczas oględzin mieszkania. Obecnie rynek mocno się profesjonalizuje, a do gry wchodzą nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja lub otwarta bankowość – mówi Piotr Pajda, prezes simpl.rent. – Możliwość rozpowszechniania Certyfikatu Najemcy i nowego standardu weryfikacji najemców mieszkań z Grupą OLX jest dla nas dużym krokiem naprzód. Certyfikat Najemcy jest dla użytkowników Otodom intuicyjnym narzędziem, które pomoże w podjęciu decyzji o podpisaniu umowy z zainteresowanym, również teraz, kiedy na rynku jest duża presja na szybkie znalezienie lokatorów – podkreśla Piotr Pajda.
– Od lat wspieramy w Otodom profesjonalizację i unowocześnianie rynku nieruchomości w Polsce. Staramy się też dawać jak największe wsparcie obu stronom transakcji. Możliwość weryfikacji najemcy przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i poufności jego danych to korzyść dla właścicieli mieszkań, ale i komfort dla potencjalnych lokatorów, którzy nie muszą ujawniać swoich prywatnych i wrażliwych danych. Tego typu rozwiązania na Zachodzie są już standardem, liczymy na to, że w wyniku współpracy Otodom z simpl.rent upowszechnią się też na profesjonalizującym się polskim rynku najmu – zaznacza Jakub Kląskała, Head of Secondary Market Otodom.

Dzięki simpl.rent możliwe jest szybkie, transparentne, bezpieczne i w pełni online sprawdzenie najemcy w trzech obszarach przed podpisaniem umowy, m.in dzięki otwartej bankowości. Potwierdzana jest tożsamość, porównywane są miesięczne zarobki w stosunku do czynszu oraz sprawdzane są ewentualne zaległości w spłacaniu zobowiązań. Współpracujemy z Krajowym Rejestrem Długów, ERIF BIG oraz BIG Infomonitor, dzięki któremu simpl.rent ma także dostęp do danych Biura Informacji Kredytowej.  Efektem procesu jest Certyfikat Najemcy, dzięki któremu wynajmujący może podjąć decyzję o podpisaniu umowy z zainteresowanym, jednocześnie nie mając wglądu w szczegóły wrażliwych danych, jak np. wysokość zarobków. Cały proces, w zależności od wybranego sposobu weryfikacji, może trwać ok. 2 minut. Wkrótce najemca i właściciel nieruchomości będą mogli skorzystać także z dodatkowych produktów finansowych, takich jak kredytowanie kaucji i kilku wariantów ubezpieczeń. 

W ramach współpracy powstała specjalna strona certyfikatnajemcy.otodom.pl, z poziomu której użytkownicy Otodom mogą skorzystać z usługi.