11 września: 20 lat później

We wrześniu 2021 przypada 20. rocznica tragicznego ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Yorku. Z tej okazji telewizja HISTORY przygotowała pasmo programowe przedstawiające historię tych wydarzeń i upamiętniające ofiary 11 września.

Polowanie na Bin Ladena
Revealed: The Hunt For Bin Laden
W piątek 10 września o 21:00 na HISTORY 

Historia dziesięciu lat poszukiwań Osamy bin Ladena, człowieka odpowiedzialnego za ataki 11 września 2001 roku i przywódcy organizacji terrorystycznej znanej jako Al-Ka'ida. Film, w oparciu o bezprecedensowy  dostęp National September 11 Memorial & Museum do amerykańskiego wywiadu i personelu wojskowego, opowiada o powierzonym przez prezydenta Baracka Obamę zadaniu zaatakowania tajemniczego budynku w Pakistanie, w którym, jak podejrzewano, przebywa Osama bin Laden. Misję tę wykonała niewielka grupa żołnierzy Navy SEAL. Wywiady z prezydentem Obamą, szefem CIA Leonem Panettą, dowódcą operacji admirałem Williamem McRavenem, Sekretarz Stanu Hillary Clinton, a także planistami wojskowymi, analitykami wywiadu i członkami jednostki szturm.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny Materiał promocyjny

Zamach na Pentagon 
9/11: The Pentagon
W sobotę 11 września o 21:00 na HISTORY 

We wrześniu 1941 roku amerykański Departament Wojny rozpoczął prace nad budową ogromnej pięciokątnej konstrukcji, która miała posłużyć za siedzibę Departamentu Obrony, a w efekcie stała się symbolem amerykańskiej potęgi militarnej. 60 lat później w Pentagon uderzył porwany przez terrorystów samolot, a akcja ta była elementem największego skoordynowanego ataku, do jakiego kiedykolwiek doszło na amerykańskiej ziemi. Osoby, które były wówczas w budynku, opowiadają, jak wyglądały chwile po uderzeniu. To przejmująca relacja naocznych świadków tych tragicznych wydarzeń stanowiąca dowód heroizmu i woli przetrwania w dniu, który na zawsze zmienił amerykańskie społeczeństwo. 

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny Materiał promocyjny

World Trade Center: powstanie i upadek
Rise And Fall: The World Trade Center
W niedzielę 12 września o 21:00 na HISTORY 

Program, którego emisja powiązana jest z 20 rocznicą ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku, opowiada historię powstania i zniszczenia dwu bliźniaczych wież. W filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia, filmy i nagrania wideo. Zaprezentowano wywiady z inżynierami, robotnikami oraz innymi osobami, które budowały te niezwykłe budynki lub w nich pracowały. Program ujawnia szczegóły dotyczące konstrukcji wieżowców, zastosowane w nich innowacje i zachwycające rozwiązania. Przypomina chwile chwały i klęsk – pożary, 60 ofiar, które pochłonęła budowa obiektu, atak terrorystyczny w 1993 roku, a także od początku podnoszoną kwestię zagrożenia uderzeniem samolotu. Analizuje również wydarzenia z 11 września i to jak projekt budynku w obliczu zaistniałej tragedii okazał się zaletą i wadą – ogień przemieszczający się w dół szybami wind, zewnętrzne schody zapewniające drogę ucieczki i pusta przestrzeń w konstrukcji, która przyczyniła się do jej zawalenia. 

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny Materiał promocyjny