Nie warto rozstawać się z kartą płatniczą w trakcie zagranicznych wakacji

Za zimne gelato (lody) we włoskiej Toskanii, czy pyszną doradę (gatunek ryby) w chorwackiej Dalmacji nie musisz płacić gotówką. W zagraniczną podróż możesz swobodnie wybrać się z kartą płatniczą w kieszeni. Wystarczy odrobina czasu i sprawdzenie dostępnych na rynku ofert.

Wypoczywać za granicą zamierza w tym roku co piąty Polak. Według danych portalu wakacje.pl większość turystów wybiera się do Turcji, na kolejnych miejscach znalazły się Grecja i Egipt. Sezon wyjazdowy w pełni a wielu turystów wciąż pielęgnuje w sobie miłość do gotówki. Ze statystyk wynika, że połowa Polaków na zagraniczne wyjazdy zabiera ze sobą wyłącznie gotówkę. Oczywiście wymienia ją wcześniej na walutę kraju, do którego się udaje. Za rybkę nad morzem, lody w upalne dni płaci więc w tradycyjny sposób, wyciągając z portfela drobne monety lub grubsze banknoty.

Okazja czyni złodzieja

O ile drobne sumy gotówki zawsze warto mieć przy sobie w trakcie podróży, o tyle podróżowanie z wypchanym  banknotami portfelem nie jest ani wygodne, ani bezpieczne. Po pierwsze gotówkę łatwiej w podróży stracić, czy to w wypadku nieprzewidzianych zdarzeń (zalanie wodą w trakcie wycieczki, zagubienie bagażu), czy też kradzieży. Po drugie musimy odpowiednio wcześniej wymienić pieniądze oraz zadbać o to, aby przewalutowanie zrealizować po korzystnym kursie. To wszystko sprawia, że lepiej oszczędzić sobie kłopotu i poszukać na rynku wygodniejszego rozwiązania. 

Karta przydaje się za granicą

Ciekawym pomysłem, który pozwoli nam bezpieczniej, wygodniej i taniej płacić za granicą jest konto osobiste  Millennium 360°. Klienci Banku Millennium, którzy posiadają to konto, mogą kartą debetową, której używają na co dzień, płacić również za granicą w każdej walucie bez dodatkowych prowizji. Transakcje walutowe są przeliczane po bardzo atrakcyjnych kursach. Z tej bardzo opłacalnej opcji można korzystać do 1 000 zł w każdym miesiącu oraz bez limitu po włączeniu np. w aplikacji mobilnej tzw. Pakietu walutowego, który kosztuje tylko 9,9 zł tygodniowo. Wtedy przed kolejnymi transakcjami zatrzymać nas może już tylko wyłącznie rozsądek i zasobność portfela.

Zagraniczne wakacje to luksus

Z raportu Związku Banków Polskich wynika, że rodzina z jednym dzieckiem za rezerwację płaci średnio 10 867 zł w Turcji, Grecji 6 767 zł, a na wyjazd do Egiptu przeznaczyć musi 8 479 zł. Ceny wycieczek wyraźnie wzrosły i są już wyższe o ok. 20 procent niż przed rokiem. Eksperci spodziewają się wzrostu o kolejne 10 procent. Tanie wakacje za granicą to już niestety przeszłość. Z  raportu „Wakacje Polaków w trudnych czasach" wynika, że na nieco bardziej atrakcyjną cenowo ofertę liczyć można poza okresem wakacji szkolnych. Każdy, kto może jechać we wrześniu lub październiku, wyda mniej.

Nota prawna: Marża banku za transakcje walutowe kartą pow. 1 000 zł/miesiąc to 2%.

Opcjonalny „Pakiet Walutowy" to nielimitowane transakcje kartą w każdej walucie bez marży banku za przewalutowanie za 9,90 zł/tydzień.