Żywiec Zdrój w grupie inicjatywnej na rzecz budowy systemu kaucyjnego

Pomimo widma olbrzymich kar, z powodu opóźnienia w pracach nad ustawą, branża napojowa nie ustaje w wysiłkach by zbudować efektywny system depozytowy. Dwa lata opóźnienia w ustawodawstwie, niemożliwy do zrealizowania termin wprowadzenia w życie systemu kaucyjnego i błędy regulacyjne to główne wyzwania z jakimi mierzy się obecnie branża napojowa. Najwięksi producenci w Polsce, w tym Żywiec Zdrój S.A., łączą siły by jak najszybciej powołać operatora niezbędnego do uruchomienia i funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce i wspólnie wypracować efektywne rozwiązania chroniące środowisko.

To na producentach wód i napojów spoczywa obowiązek utworzenia i utrzymania systemu kaucyjnego, o którego wdrożenie cała branża napojowa walczyła od kilku lat. Podpisana przez Prezydenta RP ustawa zakłada, że system wejdzie w życie z początkiem 2025 roku i że na rynku może być kilku operatorów. Najwięksi producenci w Polsce, na czele z Żywiec Zdój, połączyli siły by jak najszybciej powołać jednego operatora i usprawnić prace nad system.

A jest nad czym pracować, bo polskie firmy mają bardzo mało czasu, nieco ponad rok, na wdrożenie przepisów w życie.  Z doświadczeń innych krajów europejskich wynika, że na zbudowanie sprawnego systemu potrzeba nawet ponad dwóch lat.

"System kaucyjny to jedyne efektywne rozwiązanie zapewniające zwiększenie poziomu zbiórki i recyklingu opakowań z plastiku, o które walczyliśmy od kilku lat. Cieszy więc fakt, że ustawa w końcu została uchwalona przez Sejm i podpisana przez Prezydenta RP. Niestety pomimo naszych wielokrotnych apeli o przyspieszenie prac, rządzący przedłużali proces, by w efekcie postawić producentów przed wyzwaniem zbudowania systemu w rok. Jeśli nam się to nie uda, cała branża będzie płacić wielomilionowe kary. Już teraz wiemy, że nie ma szans by system powstał do 1 stycznia 2025 r. To po prostu nierealne. Postanowiliśmy jednak połączyć siły z innymi producentami i zrobić wszystko, żeby stworzyć prosty, efektywny system i wdrożyć go jak najszybciej. Naszym celem jest wspólne wyłonienie jednego operatora. Chcemy uniknąć chaosu, jaki mógłby powstać przy powołaniu kilku podmiotów. Walczymy z całych sił o jak najszybsze wdrożenie prac, gdyż naszym priorytetem jest natura. Żywiec Zdrój od kilku lat sam finansuje zbiórkę równowartości 100% plastiku wprowadzonego na rynek – działanie to podejmuje we współpracy z organizacją odzysku Rekopol. Możliwość systemowego odzyskiwania butelek PET i wykorzystywania prawie całego tworzywa z rynku jest naszym zdaniem krokiem milowym na rzecz ochrony środowisko. System kaucyjny podniesie poziom zbiórki o kilkadziesiąt procent względem obecnego stanu, przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 oraz ograniczenia zaśmiecania natury. Pamiętajmy, że plastikowe butelki nigdy nie powinny się znaleźć w lesie czy w parku. To cenne tworzywo, które z naszych domów powinno trafić, za pomocą systemu kaucyjnego, do recyklera" – mówi Paulina Kaczmarek, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju. Żywiec Zdrój.

System kaucyjny, nad którym pracuje grupa inicjatywna powinien zapewnić spełnienie wymogów wynikających z unijnej dyrektywy Single Use Plastic dotyczących poziomów użycia surowców wtórnych (recyklatu) w nowych opakowaniach. W skład grupy inicjatywnej, oprócz Żywiec Zdrój S.A, wchodzą: Carlsberg Polska Sp. z.o.o., Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Colian Sp. z o.o., Grupa Maspex Sp. z o.o., Grupa Żywiec Sp. z o.o., Kompania Piwowarska S.A., Nestle Polska S.A., Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o. o., Red Bull Sp. z o.o.

***

O firmie

Żywiec Zdrój S.A. to lider rynku wody butelkowanej oraz największy producent napojów bezalkoholowych [1]. Powstała w 1992 roku na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego firma, posiada dziś najbardziej rozpoznawalną markę wody niegazowanej w kraju[1]. W ramach misji, zgodnie z którą Żywiec Zdrój zachęca ludzi by pili zdrowiej będąc po stronie natury, promuje odpowiednie nawodnienie i minimalizuje swój wpływ na środowisko. Spółka aktywnie działa na rzecz zasobów wodnych,  podniesienia poziomu zbiórki i recyklingu opakowań w Polsce, redukcji śladu węglowego,  a także wsparcia lokalnych społeczności nie tylko w dostępie do wody pitnej ale również w promocji regionalnych zwyczajów, tradycji i kultury. W latach 2020-2022 roku firma Żywiec Zdrój zrealizowała bezprecedensowe zobowiązanie zbiórki i przekazania do recyklingu równowartości plastiku, jaką wprowadziła na rynek. Jednocześnie, działa na rzecz realnej zmiany w zakresie zarządzania opakowaniami po napojach poprzez wprowadzenie systemu depozytowego w Polsce.

Żywiec Zdrój jest częścią grupy spółek DANONE - producenta żywności dopasowanej do potrzeb odbiorców na każdym etapie życia. W Polsce DANONE działa w 3 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywienie specjalistyczne, obejmujące żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (Nutricia). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz misja niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez oferowane produkty oraz realizowane projekty i programy - w myśl wspólnej wizji One Planet. One Health - spółki DANONE zachęcają do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień, a także przyczyniają się do zdrowia kolejnych pokoleń i lepszego stanu naszej planety.

Poznaj grupę spółek DANONE, odwiedzając nową stronę internetową www.danone.pl.

[1] Żywiec Zdrój za Nielsen: Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (food), sprzedaż wolumenowa w okresie marzec 2019 - luty 2020, kategoria napojów bezalkoholowych.

Materiał promocyjny PR marki Danone.