Tak możesz zaoszczędzić na podatku nawet i ponad 1700 zł. Masz czas do końca roku

id
21.11.2018 16:11
Jak zapewnić sobie jak najgodziwsze życie na emeryturze? Warto pomyśleć o tym już teraz, i regularnie korzystać z dobrowolnych form oszczędzania, m.in. w trzecim filarze emerytalnym. Tym bardziej, że wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego zapewniają ulgę podatkową, dzięki której rocznie można zaoszczędzić nawet ponad 1700 zł.

O tym, że na starość warto odkładać samemu (i zacząć to robić jak najwcześniej), a sama emerytura z ZUS życia pod palmami nie zapewni - wiedzą chyba wszyscy. Pracownicze Plany Kapitałowe - które mają ruszyć w 2019 r. - mogą (choć nie muszą) troszkę pomóc, ale i one rewolucją nie będą.

Warto więc odkładać - ile się da - także w tzw. III filarze, czyli zupełnie dobrowolnie. Tym bardziej, że tutaj oszczędzający mogą liczyć na dodatkowe "bonusy". Tak jest w przypadku Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, które umożliwiają obniżenie podatku PIT.

Wpłaty na IKZE można bowiem podczas wypełnienia corocznego zeznania podatkowego odliczać od podstawy opodatkowania, a co za tym idzie - obniżyć podatek, czy wręcz "załatwić" sobie niemały zwrot z Urzędu Skarbowego. Tyle, że należy o to zadbać wcześniej. Aby skorzystać z ulgi podatkowej na początku 2019 r. - przy rozliczaniu PIT-a za 2018 r. - środki na IKZE należy wpłacić do końca grudnia 2018 r.