Piekarnik do zabudowy - jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie piekarnika?

redakcja
06.12.2018 17:54
Piekarniki do zabudowy cieszą się coraz większą popularnością, a ilość funkcji jakimi dysponują potrafi zaskakiwać. Jak wybrać odpowiedni piekarnik do naszych potrzeb? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Piekarnik do zabudowy - rodzaje

Piekarniki do zabudowy możemy podzielić pod różnym kątem na kilka typów. Ze względu na rozmiar dzielimy je na standardowe (około 60 x 60 x 60 cm) lub niższe, kompaktowe (około 45 x 60 x 60 cm). Innym podziałem będzie ten ze względu na technologię pieczenia:

  • elektryczny
  • parowy
  • parowy z funkcją pieczenia
  • gazowy

Coraz więcej producentów rezygnuje z piekarników gazowych, dlatego ich oferta będzie stosunkowo niewielka. Za to coraz większą popularnością cieszą się piekarniki tradycyjne elektryczne z dodatkowymi funkcjami pieczenia i gotowania na parze, które pozwalają przygotowywać zdrowsze posiłki w niższych temperaturach

Każdy piekarnik do zabudowy możemy zamontować zarówno pod blatem, jak i wertykalnie - w słupku.

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Przede wszystkim pierwsza rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę to klasa energetyczna piekarnika. Pieczenie pochłania bardzo dużo energii, dlatego najlepiej wybrać model energooszczędny klasy A, A+ lub A++. Są one droższe od modeli niższej klasy, jednak jeżeli będziemy z piekarnika korzystać często, to jest to inwestycja, która się opłaca. Warto też zwrócić uwagę na sposób podłączenia piekarnika i moc przyłączeniową. Kolejna kwestia to pojemność i wybór wyposażenia piekarnika. Warto zwrócić uwagę na typ prowadnic oraz rodzaj sterowania. Najnowocześniejsze piekarniki możemy obsługiwać także za pomocą smartfona. Wśród najważniejszych funkcji warto zwrócić uwagę na rodzaj podgrzewania - górna i dolna grzałka, termoobieg, grill. Nie bez znaczenia powinna być też łatwość czyszczenia piekarnika i tu najlepiej sprawdzą się modele ze specjalną emalią ułatwiającą czyszczenie ręczne. 

Funkcje dodatkowe

Wybierając piekarnik dopasowany do swoich potrzeb warto dokładnie zapoznać się z funkcjami dodatkowymi. Wśród najpopularniejszych funkcji możemy wymienić chociażby automatyczne programy pieczenia, podtrzymywanie ciepła, dual cook (możliwość pieczenia dwóch dań w różnych temperaturach jednocześnie), szybkie nagrzewanie, termosonda, rozmrażanie czy automatyczne czyszczenie. Jeżeli zastanawiamy się dodatkowo nad kupnem mikrofalówki to zamiast dwóch urządzeń, możemy pomyśleć o zakupie piekarnika 2w1 z funkcją mikrofali. 

Kolor i wygląd dopasowany do kuchni

Na koniec wybierając piekarnik, warto zwrócić uwagę również na to, by pasował do pozostałych sprzętów kuchennych, jak i ogólnego wystroju pomieszczenia. Na szczęście producenci przygotowali bardzo szeroką gamę kolorów oraz typów wykończeń, dzięki czemu znajdziemy zarówno modele, które sprawdzą się w nowoczesnej kuchni jak i tej stylizowanej na bardziej klasyczny wygląd.