Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu dotychczas była cyklicznym elementem naszego życia. Jednak pod koniec października przestawimy zegarki po raz przedostatni. Wyjaśniamy, którego dnia musimy to zrobić, a także, czy rzeczywiście będziemy spać dłużej.
Zobacz wideo

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca przestawiamy się na czas letni, wkrótce jednak czeka nas zmiana na czas zimowy. Odbędzie się ona w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października. Zegarki cofniemy wtedy z godziny 3:00 na 2:00. Oznacza to, że będziemy mogli spać o godzinę dłużej.

Zmiana czasu na zimowy w 2019 r. będzie przedostatnią. Parlament Europejski zniósł cykliczne przestawianie zegarków 

Przypominamy, że zmiana czasu, która odbędzie się pod koniec października będzie przedostatnią.  W marcu br. Parlament Europejski przyjął ustawę ws. likwidacji zmiany czasu, która ma zostać wykonana w 2021 r. Według ustaleń, członkowie Unii Europejskiej sami mogą decydować, z którego czasu będą korzystać - letniego czy zimowego.

Nie wiadomo, jaki obowiązywać będzie w Polsce. Wg ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). 79,2 procent uważa, że nad Wisłą powinien obowiązywać czas letni środkowoeuropejski.

Rozwój technologiczny oraz rosnąca elektryfikacja, a także zmiana trybu pracy spowodowały, że zmiana czasu jest zbędna oraz archaiczna. Jak podaje MPiT, zaburza ona rytm dobowy, co może skutkować przez pewien czas zmniejszoną wydajnością w pracy, a przy tym zwiększonym ryzykiem dekoncentracji oraz chorób. Na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar możemy znaleźć opracowanie na temat skutków zmiany czasu. 

Więcej o: