Wielka Brytania. Największa na świecie morska farma wiatrowa prawie gotowa. Prąd dla miliona domów

U brzegów Wielkiej Brytanii powstaje gigantyczna farma wiatrowa. Zainstalowano już ostatnią turbinę, prąd ma zacząć płynąć w 2020 roku - energii wystarczy dla ponad miliona brytyjskich domów.

Hornsea One powstaje około 120 kilometrów od wybrzeży Yorkshire, na wschodzie Wielkiej Brytanii. To ogromna farma wiatrowa, zajmuje 407 km2 powierzchni - czyli obszar większy niż terytorium Malty.

Wielka Brytania. Największa morska farma wiatrowa na świecie prawie gotowa

Składające się na nią wiatraki są potężne, wznoszą się 190 metrów ponad poziom morza, każda łopata ma 75 metrów długości. Tylko jedna rotacja jednej turbiny jest w stanie zasilić przeciętny dom na cały dzień. Inwestycja składa się z 174 takich turbin o mocy 7 MW (megawatów) każda.

Największa na świecie morska farma wiatrowa na świecie - Hornsea One - prawie gotowa.Największa na świecie morska farma wiatrowa na świecie - Hornsea One - prawie gotowa. Fot. ?rsted, materiały prasowe

Farmę buduje firma Orsted, duńskie przedsiębiorstwo energetyczne. Niedawno pochwaliła się zainstalowaniem ostatniej turbiny Hornsea One (a dokładnie ostatnich czterech). Budowa zaczęła się w 2018 roku, a farma oficjalnie zacznie działać w 2020 roku. Ma generować ponad 1GW energii elektrycznej - jako pierwsza na świecie - co wystarczy do zasilania ponad miliona brytyjskich domów.

Przy budowie pracowało ponad 8000 osób. Jako że inwestycja jest oddalona od brzegu o ponad 100 km, musieli oni mieszkać na pokładzie statku, spędzając na morzu jednorazowo po dwa tygodnie.

Ciekawa jest też historia samej firmy Orsted. To największa duńska firma energetyczna. Jeszcze niedawno nazywała się zupełnie inaczej - Danish Oil and Natural Gas. Zaczęła działalność w latach 70. jako firma państwowa, zajmując się, jak nazwa wskazuje, wydobyciem ropy i gazu. W ostatnich latach coraz mocniej angażowała się w inwestycje związane z energią wiatrową. W 2017 roku zdecydowała się sprzedać całą część biznesu związaną z paliwami kopalnymi. W związku z tym zmieniła też wtedy nazwę na obecną, na cześć duńskiego naukowca Hansa Christiana Ørsteda, odkrywcy elektromagnetyzmu. 

Zobacz wideo
Więcej o: