Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku. Kiedy cofamy zegarki?

Zmiana czasu ma miejsce dwa razy do roku. Zegarki przestawiamy w teorii po to, by efektywniej wykorzystać światło dzienne. Jest to przedostatni rok, gdy będziemy zmieniać godzinę. Objaśniamy, kiedy zmieniamy czas na Zimowy i czy będziemy dłużej spać.

W ostatni weekend października pośpimy dłużej. Zmiana czasu na zimowy zawsze wiąże się z dłuższym snem, ponieważ cofamy zegarki o godzinę. W tym roku zmiana przypada na noc z soboty 26 października na niedzielę 27 października. Zegarki przestawimy z godziny 3:00 na 2:00.  

Kiedy przestawiamy zegarki? Europa wycofuje się ze zmiany czasu od 2021 roku 

Po raz pierwszy Komisja Europejska zajęła się projektem zniesienia zmiany czasu w 2018 roku. Konsultacje społeczne wskazały, że spośród 4,6 mln respondentów (ankietę przeprowadzono przez internet) aż 84 proc. opowiada się za zniesieniem zmiany czasu. Projekt szybko nabrał rozpędu i już w 2019 roku posłowie Europarlamentu głosowali nad zniesieniem zmiany czasu – za było 410, przeciw 192, wstrzymało się 51 osób. Projekt zostanie wprowadzony w 2021 roku. 

Państwa członkowskie Unii Europejskiej same muszą wybrać czas, przy którym pozostaną. Prawdopodobnie kraje dojdą do porozumienia i zdecydują się na wspólną opcję. Nie zdecydowano jeszcze, jaki czas będzie obowiązywał w Polsce. Prawdopodobnie będzie to czas letni środkowoeuropejski, za czym w ankiecie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii opowiedziało się 79,2 procent Polaków. 

Pierwsze pomysły zmiany czasu pochodzą jeszcze z XIX wieku, od Benjamina Franklina. Jej zastosowanie przypada jednak dopiero na drugą dekadę XX wieku. Zmiana czasu miała przyczynić się do bardziej wydajnego zarządzania światłem dziennym, co miało przełożyć się na wzrost produktywności (który spadał w okresie zimowym). Obecnie ze względu na zróżnicowanie godzin pracy i globalny wymiar gospodarki, zmiana czasu jest pomysłem przestarzałym. O skutkach pozostawienia i zniesienia zmiany czasu można poczytać na stronie Głównego Urzędu Miar.  

Zobacz wideo
Więcej o: