Nobel dla Olgi Tokarczuk uczczony przez Wrocław. Darmowa komunikacja miejsca dla czytelników książek

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Jej sukces w niebanalny sposób zdecydował się uczcić Wrocław, z którym autorka jest związana. Za okazaniem jej książki można podróżować komunikacją miejską za darmo do końca tygodnia - informuje MPK.
Zobacz wideo

Choć Olga Tokarczuk wychowała się w Klenicy w woj. lubuskim, od lat jest silnie związana ze stolicą Dolnego Śląska. To tam zainicjowała działalność Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W tym roku odebrała także tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Pisarka sama się określa mianem "wrocławianki z wyboru". MPK zdecydował się uczcić zdobycie przez nią Literackiej Nagrody Nobla w interesujący sposób.

Wrocław z darmową komunikacją dla czytelników książek Tokarczuk

- Jesteśmy ogromnie dumni z wyróżnienia mieszkanki naszego pięknego Wrocławia. Ogarnia nas wielka radość. Z tej okazji, aby wspólnie uczcić sukces pani Olgi, decyzją prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka każdy, kto będzie miał przy sobie książkę jej autorstwa, podróżuje komunikacją miejską za darmo do końca tygodnia - poinformował MPK w poście. 

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Co to oznacza dla pisarki? 

Nagroda jest ogromną szansą dla pisarki na zyskanie popularności na całym świecie. Akademia Szwedzka uhonorowała ją za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" - jak możemy przeczytać w uzasadnieniu. Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia w Sztokholmie

Poza prestiżem i docenieniem lat pracy, Tokarczuk otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 9 mln koron szwedzkich, czyli ok. 3,58 mln zł, a także 175-gramowy medal wykonany z 18-karatowego złota i pokryty warstwą 24-karatowego kruszcu. 

Sukces pisarki już się przełożył na rynek literacki w Polsce. Sieć Empik zapowiedziała, że konieczne będą dodruki jej książek, bo większość pozycji oznaczona jest hasłem: "produkt niedostępny". Boom sprzedażowy zanotowało również Allegro. Od pierwszej minuty po ogłoszeniu decyzji Akademii Szwedzkiej serwis zanotował po kilka tysięcy wyszukań książek Olgi Tokarczuk na minutę.

Więcej o:
Komentarze (28)
Nobel dla Olgi Tokarczuk uczczony przez Wrocław. Darmowa komunikacja miejsca dla czytelników książek
Zaloguj się
 • ojciec_belzebub

  Oceniono 15 razy 5

  W MPK na Podlasiu byłoby to: "Kto będzie miał przy sobie książkę jej autorstwa, nie zostaje wpuszczony do pojazdów komunikacji miejskiej lub po wpuszczeniu według uznania kierowcy podróżuje za 200% taryfy uprawniającej do przejazdu do końca tygodnia".
  Taki mental...

 • ako17

  Oceniono 3 razy 3

  Darmowa komunikacja miejsca??? w tekście dotyczącym laureatki literackiej nagrody Nobla??? poprawcie to

 • dcag

  Oceniono 7 razy 3

  W 2022 El Curdupel proklamował monarchię „katolicką, społeczną, tradycyjną i reprezentacyjną”, w której król miał być przywrócony, lecz dopiero po śmierci El Curdupela jako regenta (którym się ogłosił).

  Polityka wewnętrzna El Curdupela była odbiciem jego przekonań politycznych i społecznych – zbudował w jego mniemaniu katolicką, patriotyczną i korporacjonistyczną. Ustrój cechował klerykalizm.

  W kraju wprowadzona została cenzura.

  Ponownie wprowadził obowiązkowe lekcje religii i zawiesił prawo rozwodowe.Przywrócone zostały przywileje kleru wyłączając przy tym Kościół spod jurysdykcji państwowej. Pod kontrolę kleru oddano większość szkół i wydawnictw.

  W celu ochrony moralności przeprowadzono czystkę w systemie edukacyjnym. Prześladowano mniejszości seksualne, w szczególności zakazano aktów homoseksualnych. Oskarżenia o homoseksualizm były często wykorzystywane jako forma szczególnie uciążliwej represji w stosunku do wrogów politycznych.

  Homoseksualiści trafiali do szpitali psychiatrycznych.

  Źródło Wikipedia 2022 "Królestwo Wolski i Aragonii"

 • melanocetus głębinowy

  Oceniono 7 razy 3

  Świetny pomysł!. A ile kosztuje jej książka?, kurczę kupiłbym o ile w Biedronce albo Żabce z takową pod pachą( aby udawać inteligenta) dawali za darmo to o smaku wiśniowym z butelką zwrotną

 • koment22

  Oceniono 5 razy 3

  Coś czuję, że dziś nawet największy wrocławski dres zamieni się w literata, aby tramwajem za darmochę pojechać.

 • ako17

  Oceniono 2 razy 2

  Darmowa komunikacja miejsca??? w tekście dotyczącym laureatki literackiego Nobla? poprawcie to

 • nikodem0

  Oceniono 1 raz 1

  Nawet tytulu nie umiecie napisac bez bledu, patalachy?
  Co to jest "komunikacja miejsca"???
  Jest tam jakis redaktor zatrudniony, co na to czasem patrzy....?

 • ako17

  Oceniono 1 raz 1

  Komunikacja miejsca??? poprawcie to

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX