Niedziele handlowe. Czy 13 października zrobimy zakupy w dużych sklepach? Odpowiadamy

Niedziele handlowe. Od 2018 roku w Polsce obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i niektóre inne święta. W związku trzeba pamiętać, w jakie konkretnie dni możemy zrobić w tym roku zakupy. Czy niedziela 13 października jest niedzielą handlową?

W ustawie wprowadzającej ograniczenia zapisano, że w 2019 roku sklepy mogą być czynne jedynie w ostatnią niedzielę danego miesiąca. W związku z tym 13 października wielkie sklepy będą w Polsce zamknięte.

Jeśli więc zabrakło nam chleba czy masła, na "ratunkowe" zakupy będziemy mogli udać się jedynie do lokalnego, małego sklepu w naszym mieście czy miejscowości. Ze sklepów wielkich sieci handlowych, czynne powinny być w większości np. Żabki, które są przeważnie placówkami pocztowymi albo prowadzonymi na zasadzie franczyzy. 

>>> Niedziele handlowe w 2019 roku. Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe w placówkach na dworcach kolejowych 

Poza tym można też udać się na zakupy do np. placówki Biedronki czy Lidla, ale uwaga, tylko takiej, która jest zlokalizowana jest na terenie np. dworca kolejowego lub na lotnisku.

Czynne będą też w większości galerie handlowe, ale skorzystać tam będzie można jedynie z oferty restauracji, kin czy cukierni.  

Poza tym, warto zapamiętać, ze niedziela handlowa w obecnym miesiącu wypada 27 października. Jeśli chodzi o kolejne miesiące to handlować będzie można 24 listopada oraz 14 i 21 grudnia. Dlaczego w grudniu dwa razy? Otóż znów wynika to wprost z ustawy o zakazie handlu, która mówi, że w ostatnim miesiącu roku handlowe niedziele wypadają w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i jedną przed Wielkanocą