Brexit. Negocjacje Wielkiej Brytanii z Unią przyspieszają. Kurs funta w górę o 14 groszy

Kurs funta w piątkowe popołudnie przekracza już poziom 4,94 zł. Jeszcze w czwartek za brytyjską walutę trzeba było płacić mniej niż 4,80 zł. Powodem są pozytywne informacje co do negocjacji Wielkiej Brytanii z Unią w kwestii brexitu.

Po piątkowym spotkaniu brytyjskiego ministra ds. brexitu Stephena Barclaya oraz głównego unijnego negocjatora Michaela Barniera, ten drugi poinformował, że wszystkie kraje Unii dały zielone światło dla tzw. tunelu, czyli weekendowych intensywnych rozmów na temat umowy brexitowej.

Było to możliwe dzięki temu, że wcześniej Boris Johnson zmienił stanowisko w sprawie kontroli celnych na granicy z Irlandią Północną - tzw. mechanizmu backstopu. Według Barniera, Londyn ma zaakceptować niemożność utworzenia granicy celnej z Irlandią Północną na lądzie.

W sprawie ceł przyznali, że rozwiązanie nie może doprowadzić do utworzenia granicy w Irlandii

- oświadczył Michel Barnier.

Niezależne dwóch starszych dyplomatów unijnych powiedziało Agencji Reutera, że możliwe rozwiązanie może obejmować dwa elementy: utrzymanie Irlandii Północnej w unii celnej Zjednoczonego Królestwa i jednocześnie zapewnienie przeprowadzenia kontroli granicznych i celnych i regulacyjnych razem. Kontrole mogłyby być przeprowadzane na Morzu Irlandzkim między Irlandią Północną a Wielką Brytanią.

Wcześniej Londyn proponował system rozproszonych kontroli celnych na całej wyspie Irlandii. Unia odrzuciła to rozwiązanie argumentując, że jest niewykonalne i nie zapewnia wystarczającej ochrony jednolitego rynku.

W piątek przed południem optymistyczny tweet zamieścił także Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

Wielka Brytania wciąż nie wyszła z wykonalną, realistyczną propozycją. Ale otrzymałem obiecujące sygnały od Leo Vadarkara [premier Irlandii - red.], że porozumienie jest możliwe. Nawet niewielka szansa musi być wykorzystana. Bezumowny brexit nigdy nie będzie wybór Unii Europejskiej

- napisał Tusk.

Kurs funta tańczy jak mu brexit zagra

Kurs funta, mocno zależny od tego, co dzieje się wokół brexitu, na skutek najnowszych informacji dynamicznie rośnie. Jeszcze w czwartek funt na rynku walutowym kosztował mniej niż 4,80 zł. Dziś trzeba już za nieco zapłacić 4,94 zł.

kurs GBP/PLNkurs GBP/PLN stooq.pl

Brytyjska waluta zatem znacząco się umacnia, choć warto zauważyć, że ponad 4,90 zł kosztowała ostatnio ledwie w zeszłym tygodniu. Funt drożeje oczywiście obecnie mocno także wobec np. dolara amerykańskiego czy euro. Za jednego funta płaci się teraz już blisko 1,27 dolara i 1,15 euro wobec 1,22 dolara i 1,11 euro w czwartek.

Więcej o: