Segway PT kończy żywot. Pojazd, który miał zrewolucjonizować transport, nie będzie już produkowany

Oryginalny Segway nie będzie już produkowany. Spółka Ninebot, która kilka lat temu przejęła firmę produkującą pojazd, poinformowała o planie zakończenia produkcji w lipcu. Elektryk, który miał zrewolucjonizować miejski transport, okazał się zbyt drogi w produkcji i eksploatacji. Miał też dwie generacje, ale żadna z nich nie przyjęła się tak, jak życzył sobie tego jego twórca.

Chińska firma Ninebot przejęła Segwaya w 2015 roku. Teraz informuje, że dwukołowiec z kierownicą od 15 lipca nie będzie już produkowany. Pracę straci 21 osób zatrudnionych w fabryce w Bedford w New Hampshire w USA. O sprawie pierwszy doniósł portal Fast Company.

Zobacz wideo Góralczyk: "Popularność hulajnóg to efekt urbanizacji"

Segway dojechał do mety. Nie zrewolucjonizował transportu, jak chciał jego twórca

Segway HT został pokazany po raz pierwszy w 2001 roku. Jego twórcą był Dean Kamen, który wcześniej stworzył m.in. mobilną pompę insulinową. W wywiadzie dla CNN Business przyznał, że od tego czasu jest kojarzony jako "facet od Segway'a", niezależnie od jego wcześniejszych i późniejszych dokonań. Pojazd zaprojektował podczas pracy z wózkami inwalidzkimi. Chciał, by zrewolucjonizował transport miejski, bo jak uważał, nie ma sensu używać samochodów na małych odległościach w mieście.

Segway okazał się jednak zbyt drogi. Przy premierze kosztował niemal 5 tys. dolarów i przez lata jego cena specjalnie nie spadała, m.in. w związku z inflacją, ale też mało wydajną technologią. W końcu sama bateria kosztowała 1 tys. dol. i nie udało się obniżyć jej ceny. Przez niemal 20 lat działania sprzedano tylko 140 tys. Segway'ów HT/PT. Korzystali z nich głównie policjanci, ochroniarze oraz turyści zwiedzający miasta. Mimo że konstrukcja Kamena okazała się niezbyt rentowna, to miał on rację w kwestii rewolucji poruszania się po mieście. Jednokołowe urządzenia Segway, hoverboardy czy popularność elektrycznych hulajnóg, najlepiej świadczą o sporej zmianie sposobu poruszania się po mieście. 

Więcej o: