Tanzania. Górnik w jednej chwili stał się milionerem. Znalazł tanzanit wart prawie 3,5 mln dolarów

Tanzański górnik znalazł dwa kamienie tanzanitu, które sprzedał za kwotę 3,4 mln dol. Za zarobione pieniądze 52-latek zamierza zbudować szkołę oraz centrum handlowe w okolicy jego miejsca zamieszkania.

Jak podaje BBC, Tanzańczyk Saniniu Laizer zarobił 3,4 mln dol. po sprzedaży Ministerstwu Górnictwa dwóch kamieni szlachetnych tanzanitu o wadze 15 kilogramów. 

Znalezisko 52-letniego górnika jest tym bardziej wyjątkowe, że wcześniej największa wydobyta skała tanzanitu miała niewiele ponad 3 kilogramy. Znalazca otrzymał telefon z gratulacjami od prezydenta kraju Johna Magufuliego, który zaznaczył, że wydarzenie jest dowodem na bogactwo afrykańskiego kraju.

Tanzania. Górnik z dnia na dzień stał się milionerem. "Chcę zbudować szkołę i centrum handlowe"

Saniniu Lainter posiada cztery żony i 30 dzieci. Mężczyzna zapowiedział, że nie zamierza zmienić stylu życia i wciąż będzie hodować 2000 krów. W rozmowie z BBC powiedział, co zrobi z zarobionymi pieniędzmi. - Chcę zbudować centrum handlowe i szkołę. W okolicy jest wielu biednych ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na zabranie swoich dzieci do szkoły. Nie jestem wykształcony, ale podoba mi się, kiedy sprawy przebiegają profesjonalnie. Chciałbym, aby moje dzieci prowadziły biznes w ten sposób” - zdradził Laintner.

Przeciętny Tanzańczyk zarabia rocznie 1172 dol., co czyni ten kraj jednym z najbiedniejszych na świecie.

Zobacz wideo Afryka tonie w plastiku, a w przetwórniach go brakuje

Tanzanit. Dlaczego ten kamień szlachetny jest tak drogocenny?

Tanzanit występuje tylko w północnej Tanzanii i służy do robienia ozdób bądź biżuterii. Jest bardzo rzadkim i wyjątkowo atrakcyjnym kamieniem jubilerskim, Według niektórych ekspertów jego zapasy mogą wyczerpać się w ciągu 20 lat. Atrakcyjność tanzanitu polega na różnorodności odcieni. Może on przybierać barwę brązową, niebieską czy fioletową.

Więcej o: