Strefa euro. Chorwacja i Bułgaria coraz bliżej przyjęcia euro. Kraje dołączą do mechanizmu ERM II

Chorwacja oraz Bułgaria w najbliższy weekend mają dołączyć do mechanizmu ERM II. Jest to krok, który znacznie przybliży oba kraje do wejścia do strefy euro. Walutę euro mogą przyjąć w 2023 roku.

Jak podaje Agencja Reutera, decyzja o dołączeniu Chorwacji oraz Bułgarii do mechanizmu ERM II zostanie poprzedzona debatą ministrów gospodarki i finansów krajów Unii Europejskiej. Decyzja zostanie ogłoszona w weekend po to, aby zapobiec ewentualnym spekulacjom na rynkach. Agencja informuje także, że nie wszystkie problemy związane z wejściem krajów do mechanizmu zostały wyjaśnione, ale nie powinny one wpłynąć na ostateczną decyzję.

Zobacz wideo Aplikacje przydatne na wakacjach

Strefa euro. Chorwacja oraz Bułgaria rozpoczynają mechanizm ERM II. Kiedy wejdą do strefy euro? 

Mechanizm ERM II to krok poprzedzający przyjęcie euro. Kraj, który do niego przystąpi, musi w nim pozostać przez dwa lata. Dopiero po tym okresie następuje praktyczne roczne przygotowanie do wejścia do strefy euro. Oznacza to, że Bułgaria oraz Chorwacja przyjmą euro najwcześniej w 2023 roku. Staranie Chorwacji w tej sprawie rozpoczęły się formalnie w ubiegłym roku, kiedy to bałkański kraj wysłał do EBC list intencyjny. 

Po raz ostatni strefa euro została rozszerzona w 2015 roku w momencie przystąpienia do niej przez Litwę. Obecnie należy do niej 19 państw członkowskich UE:  Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania

Co trzeba zrobić, aby wejść do strefy euro? 

Na stronie Rady Europejskiej czytamy, że kluczowe są kryteria konwergencji, które pozwalają ocenić, czy państwo jest gotowe na ten krok. Aby wejść do strefy euro, kraj musi spełnić poniższe wymagania: 

  • Stopa inflacji może najwyżej o 1,5 pkt proc. przekraczać inflację trzech najstabilniejszych cenowo państw członkowskich 
  • Deficyt maksymalnie 3 proc. PKB
  • Dług publiczny maksymalnie 60 proc. PKB
  • Uczestnictwo w mechanizmie ERM II
  • Długoterminowe stopy procentowe mogą najwyżej o 2 pkt proc. przekraczać stopy trzech najstabilniejszych pod tym względem państw członkowskich.
Więcej o: