ARiMR ogłosił zasady pożyczek dla rolników. Maksymalnie mogą otrzymać aż 5 mln zł

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) opublikowała zasady pożyczek dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Komu one przysługują? Na jakich zasadach?

Rolnicy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mogą zrestrukturyzować swoją działalność dzięki pomocy ARiMR. Agencja ogłosiła zasady udzielenia oprocentowanych pożyczek na spłatę zadłużenia. 

Pożyczki dla zadłużonych rolników. Maksymalnie 5 mln zł na okres 15 lat

W ramach pomocy, rolnicy mogą liczyć maksymalnie aż na 5 mln zł. Pożyczka może zostać udzielona na 15 lat, a jej oprocentowanie zmienne wynosi na ten moment 4,98 proc. Przedsiębiorca jest także zobowiązany do wniesienia wkładu własnego, który w zależności od statusu firmy wynosi 25 proc. (mikro i mali przedsiębiorcy) bądź 40 proc. kosztów restrukturyzacji (średni przedsiębiorcy).

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą nam zadbać o środowisko

ARiMR z pożyczką dla zadłużonych rolników. Kto się może o nią ubiegać?

O pożyczkę może ubiegać się osoba zamieszkała na terenie Polski oraz będąca właścicielem gospodarstwa rolnego. Pomoc dotyczy tylko i wyłącznie mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą rolniczą działalność od co najmniej trzech lat. Kolejne obwarowanie dotyczy sytuacji finansowej pożyczkobiorcy, gdyż przysługuje ona tylko wtedy, gdy znajduje się on w trudnej sytuacji, a także jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów ustawy z 2003 roku Prawo upadłościowe. 

Kluczowe w otrzymaniu pomocy jest przygotowanie planu restrukturyzacji oraz wysłanie go do Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ta instytucja zadecyduje o tym, czy zostanie on zaakceptowany, co pozwoli na przejście do kolejnego roku. Wzór planu można znaleźć pod TYM ADRESEM. ARiMR jest natomiast w trakcie przygotowania formularza o udzielenie pożyczki. Wkrótce powinien pojawić się on na stronie Agencji.

Więcej o: